http://www.numizmatyczny.pl -

Zloto- srebro- zlote-monety-zlote sztabki-jak-o-nie-dbac.html

Z³ote i srebrne monety kolekcjonerskie,
z³ote monety lokacyjne i z³ote sztabki inwestycyjne - jak o nie dbaæ? 

Z³ote monety i sztabki z³ota s± dosyæ miêkkie, dlatego te¿ bardzo ³atwo mog± ulec uszkodzeniu. Warto¶æ numizmatu znacz±co maleje, gdy z³oto jest zarysowane, pogiête lub gdy oryginalne opakowanie zosta³o otworzone.

Oto kilka wskazówek dotycz±cych tego, jak prawid³owo przechowywaæ srebrne i z³ote monety kolekcjonerskie oraz z³oto lokacyjne tak, aby unikn±æ ich uszkodzenia i utraty warto¶ci.

  • Nie nale¿y wyjmowaæ monet lub sztabek z oryginalnego pakietu (plastikowych kapsu³, opakowañ pró¿niowych), je¶li nie jest to absolutnie konieczne.
  • Zawsze nale¿y podnosiæ monety i sztabki tylko za ich brzegi.
  • Nigdy nie wolno dotykaæ z³ota w dowolnym miejscu na jej powierzchni, gdy¿ pozostawione w ten sposób na powierzchni odciski palców mog± zmniejszyæ jego warto¶æ. Odciski palców nie mog± byæ bowiem usuniête bezinwazyjnie z powierzchni lustra. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e nawet pocieranie najdelikatniejszymi tkaninami sprawia, ¿e na powierzchni monety pozostaj± mikrorysy.
  • Je¶li jednak z jakich¶ powodów chcesz dotkn±æ produkt ze z³ota, to zaleca siê wówczas uczynienie tego przy u¿yciu bia³ych, czystych rêkawiczek - np. specjalnie przeznaczonych do numizmatów, wykonanych z czystej, niebarwionej bawe³ny.
  • Nigdy nie wolno próbowaæ ugry¼æ z³ota, aby przetestowaæ jego miêkko¶æ. 
  • Nie wolno dmuchaæ ani chuchaæ na lustro monety, gdy¿ mo¿e to przyspieszyæ pokrycie siê przez ni± patyn±.
  • Nale¿y staraæ siê przechowywaæ monety tak, aby jedna moneta nie dotyka³a innej i nie spowodowa³a jej zarysowania.
  • Nie wolno przeci±gaæ monet± po dowolnej powierzchni.
  • Przy wyjmowaniu monet konieczne jest, by umie¶ciæ je na czystej, miêkkiej powierzchni. Aksamitna tkanina lub specjalna kaseta przeznaczona do przechowywania monet, która wy³o¿ona jest w ¶rodku welurem, jest idealnie nadaj±c± siê do tego powierzchni±. Je¶li ju¿ zaistnieje konieczno¶æ czyszczenia monet, to nale¿y to uczyniæ przy u¿yciu miêkkiej szmatki, co mo¿e jednak sprawiaæ trudno¶æ w przypadku monet wybitych ze z³ota o próbie 900-917.

Powy¿sze uwagi odnosz± siê g³ównie do nowych z³otych monet i sztabek. Natomiast wiele historycznych z³otych monet by³o ju¿ w obiegu, a zatem czêsto s± one porysowane, jednak warto¶æ rynkow± zachowuj± pomimo tego. 

Istotne jest to, ¿e nie trac± na warto¶ci srebrne monety kolekcjonerskie lub obiegowe, które posiadaj± patynê, czyli nieunikniony "z±b czasu". Patyna, która jest naturalnym efektem wp³ywu powietrza na kruszec, tak naprawdê nie jest wad± monety, a jeszcze bardziej nadaje uroku monecie.

Nale¿y zatem przypomnieæ i podkre¶liæ, ¿e - co najwa¿niejsze - obecno¶æ patyny nie wp³ywa na ocenê stanu zachowania monety! Dlatego pod ¿adnym pretekstem nie powinno siê jej usuwaæ z powierzchni srebra, gdy¿ taka niepotrzebna mechaniczna lub chemiczna ingerencja mo¿e w nieodwracalny sposób uszkodziæ monetê, znacz±co obni¿aj±c jej warto¶æ.