Cena emisyjna NBP: 660 z
Data emisji monet:
26.04.2006 r.

Zam闚 t monet ju dzi, zanim jej warto嗆 znacz帷o wzro郾ie !

Mistrzostwa 安iata w Pi販e No積ej w 2010 roku i Mistrzostwa Europy w Pi販e No積ej w 2012 roku coraz bli瞠j !

Mi璠zynarodowe imprezy sportowe, a w鈔鏚 nich mistrzostwa 鈍iata w pi販e no積ej, to imprezy wywo逝j帷e wiele emocji, entuzjazmu ze strony kibic闚 oraz zaanga穎wania pa雟tw, polityk闚 i artyst闚 na ca造m 鈍iecie.

Mistrzostwa 安iata w Pi販e No積ej zosta造 po raz pierwszy zorganizowane w roku 1930 w Urugwaju. Od 1946 r. nazywane by造 Pucharem Julesa Rimeta (Coupe de Jules Rimet).

Pierwszym trofeum przyznawanym zwyci瞛com by豉 Z這ta Nike (Nike d'Or), kt鏎a mia豉 przypa嗆 na w豉sno嗆 pierwszej dru篡nie, kt鏎a zdob璠zie tytu trzykrotnie - uczynili to w 1970 Brazylijczycy. Statuetka ta zosta豉 jednak skradziona w 1984.

Nowe trofeum nazwano Pucharem 安iata (Coupe de Monde), ale zwyci瘰ka dru篡na Mistrzostw otrzymuje jedynie poz豉can replik.

Jedynym krajem, kt鏎y uczestniczy we wszystkich M jest Brazylia. Najwi璚ej tytu堯w zdobyli dot康 Brazylijczycy - pi耩, W這si - cztery, Niemcy - trzy tytu造, po dwa Argenty鎍zycy i Urugwajczycy. Mistrzostwa wygrali jeden raz: Francuzi i Anglicy.

W fina豉ch wyst瘼owali tak瞠 Holendrzy (dwa razy), Czechos這wacy (dwa razy) W璕rzy (dwa razy) i Szwedzi.

Zespo造 europejskie zwyci篹a造 wy陰cznie w mistrzostwach organizowanych w Europie, natomiast po逝dniowoameryka雟kie - tak瞠 poza swoim kontynentem, w tym w Europie (ekipa Brazylii zwyci篹y豉 w Szwecji w 1958 i w Korei P責. i Japonii w 2002).

Reprezentacja Polski dwukrotnie zaj窸a 3. miejsce w mistrzostwach 鈍iata - w 1974 roku w Niemczech, kiedy to kr鏊em strzelc闚 zosta Grzegorz Lato i w 1982 roku w Hiszpanii.

XVIII Mistrzostwa 安iata w Pi販e No積ej odby造 si w dniach 9 czerwca - 9 lipca w Niemczech, kt鏎ym przyznano organizacj imprezy w lipcu 2000. Mistrzem 鈍iata zostali W這si, kt鏎zy w finale pokonali Francuz闚 po rzutach karnych. Gospodarze turnieju zaj瘭i trzecie miejsce po zwyci瘰twie nad Portugali.

Ciekawostki:
* Na tych mistrzostwach pad pierwszy gol kiedykolwiek strzelony przez australijskiego gracza, zdoby go Tim Cahill w meczu z Japoni, a sama reprezentacja Australii po raz pierwszy w historii mistrzostw 鈍iata wygra豉 mecz i po raz pierwszy awansowa豉 do fazy pucharowej.
* Pierwszego gola na tych mistrzostwach strzeli Philipp Lahm w 6. minucie meczu Niemiec z Kostaryk. Niemcy wygrali 4:2.
* Najszybciej zdobyty gol mistrzostw pad w 86 sekundzie spotkania Czech z Ghan. Jego strzelcem zosta Asamoah Gyan. Ghana wygra豉 2:0.
* Najp騧niej zdobyty gol na mundialu pad w 121 minucie (w doliczonym czasie gry) dogrywki meczu Niemiec z W這chami. Jego strzelcem by Alessandro Del Piero. W這si wygrali ten mecz 2:0 i awansowali do fina逝.
* Najp騧niej zdobyty gol w regulaminowym czasie gry pad w pi徠ej minucie doliczonego czasu gry w 1/8 fina逝 pomi璠zy Australi, a W這chami z rzutu karnego. By to jedyny gol w tym meczu, a jego strzelcem by Francesco Totti. Dzi瘯i temu W這chy awansowa造 do 獞ier熠ina逝.
* Pierwszego samob鎩czego gola na Mistrzostwach strzeli Paragwajczyk Carlos Gamarra w meczu z Angli. Paragwaj przegra 0:1.
* Pierwszy rzut karny zosta podyktowany w meczu Hiszpania – Ukraina. Z 11 metr闚 strzela David Villa, a jego uderzenia nie obroni O貫ksandr Szowkowskyj. Reprezentacja Hiszpanii wygra豉 4:0.
* W meczu Wybrze瘸 Ko軼i S這niowej z Serbi i Czarnog鏎 po raz pierwszy na tych mistrzostwach jedna dru篡na wykonywa豉 dwa rzuty karne w przeci庵u jednego meczu. Obydwa podyktowane za zagranie r瘯 w polu karnym. Mecz sko鎍zy si wynikiem 3:2 dla dru篡ny z Afryki, kt鏎a skutecznie wykona豉 obie jedenastki.
* Na tych Mistrzostwach 安iata pad gol nr 2000 w historii M. Strzeli go Marcus Allb踄k w meczu Szwecja - Anglia (2:2).
* Pierwszego gola dla Polski strzeli Bartosz Bosacki w 33 min. meczu Polska : Kostaryka. Polacy wygrali 2:1. Strzeli on r闚nie drug bramk i by造 to jedyne gole strzelone przez Polak闚 podczas tych mistrzostw.
* W meczu Chorwacji z Australi angielski s璠zia Graham Poll pokaza jednemu zawodnikowi - Chorwatowi Josipowi Simunicowi, 3 鄴速e kartki. Pomy趾a s璠ziego, polegaj帷a na pozostawieniu na boisku zawodnika ukaranego dwiema 鄴速ymi kartkami, nie zosta豉 zauwa穎na przez jego asystent闚. Po tym wyczynie s璠zia ten nie m鏬 ju prowadzi na tym mundialu spotka.
* Walentin Iwanow przed逝篡 mecz Portugalii z Holandi a o 6 minut (w rzeczywisto軼i zawodnicy grali jeszcze d逝瞠j, gdy Portugalczycy, chc帷 utrzyma korzystny dla siebie wynik, przed逝瘸li gr).
* Spotkanie Francja - Hiszpania (w 1/8 fina逝) by這 700-nym meczem w historii mundial闚.
* Pierwszy konkurs rzut闚 karnych na mistrzostwach zosta wykonany podczas meczu 1/8 fina逝 Ukraina - Szwajcaria. Ukraincy wygrali 3 - 0.
* Najbrutalniejszy mecz na mistrzostwach to mecz Portugalii z Holandi (1 - 0). S璠zia Walentin Iwanow pokaza zawodnikom w sumie 16 鄴速ych kartek, z czego a czterech zawodnik闚 otrzyma這 po dwa 鄴速e kartoniki i opu軼i這 plac gry. Byli to: Costinha i Deco w dru篡nie Portugalii oraz Khalid Boulahrouz i Giovanni van Bronckhorst w zespole Oranje. By to rekord czerwonych kartek w jednym meczu w historii mistrzostw 鈍iata.
* 75 czerwon kartk w historii mundial闚 otrzyma Deco.
* Kapitan reprezentacji Francji Zinedine Zidane zosta uhonorowany Z這t Pi趾 dla najlepszego zawodnika mistrzostw 鈍iata w Niemczech. W g這sowaniu na najlepszego pi趾arza M Zidane otrzyma 2012 punkt闚 od akredytowanych dziennikarzy. Pokona dw鏂h W這ch闚: Fabio Cannavaro (Srebrna Pi趾a) - 1977 pkt oraz Andre Pirlo (Br您owa Pi趾a) – 715 pkt.
* W這ch Gianluigi Buffon zosta uznany przez FIFA najlepszym bramkarzem mistrzostw 鈍iata w Niemczech. W ca造m turnieju Buffon pu軼i tylko dwie bramki, z czego jedna samob鎩cza (Cristian Zaccardo w meczu ze Stanami Zjednoczonymi) a druga po rzucie karnym (Zinedine Zidane w meczu fina這wym).
* W meczu Anglii z Paragwajem (1:0) pad這 kilka rekord闚. Samob鎩czy gol Gamarry w 4. minucie by najszybciej strzelon bramk samob鎩cz w dziejach wszystkich mistrzostw. Wymuszona kontuzj zmiana bramkarza Paragwaju w 8. minucie jest za to najszybciej przeprowadzon zmian bramkarza w historii M.
* Bartosz Bosacki (Polska) okaza si jedynym pi趾arzem, kt鏎ego wszystkie strza造 zako鎍zy造 si bramkami, a wykona ich wi璚ej ni jeden (odda dwa, zdoby dwa gole). Kilku innych pi趾arzy r闚nie mia這 stuprocentow skuteczno嗆, ale wykonali tylko jeden strza, zdobywaj帷 jedn bramk.
* Ostatniego gola na tych mistrzostwach zdoby Marco Materazzi w 19 minucie meczu fina這wego.
* Najwy窺ze zwyci瘰two odnios豉 Argentyna, wygrywaj帷 6:0 z Serbi i Czarnog鏎.
* Ricardo, portugalski bramkarz jako pierwszy w historii Mistrzostw 安iata obroni trzy strza造 w konkursie rzut闚 karnych.
* Najwi璚ej zawodnik闚 z jednego klubu, bo a 16, pochodzi這 z Arsenalu Londyn.
* Ostatni czerwon kartk dosta Zinedine Zidane za faul na Marco Materazzim w 110 minucie meczu fina這wego.
* Najwi璚ej bramek -6 pad這 w meczu otwarcia Niemcy-Kostaryka (4:2) i w meczu Argentyna-Serbia i Czarnog鏎a (6:0).
* Najwi璚ej bramek w meczu otwarcia -6 w historii M pad這 na otwarcie tych Mistrzostw w meczu Niemcy-Kostaryka (4:2).Poprzedni rekord pochodzi z Mundialu 1954 (mecz Brazylia-Meksyk 5:0).

廝鏚這: NBP / Mennica Polska S.A. / Wikipedia