Kolekcja: Srebrne monety o tematyce sportowej

Cena emisyjna NBP: 61 z³
Data emisji monet:
26.04.2006 r.

Zamów t± monetê ju¿ dzi¶, zanim jej warto¶æ znacz±co wzro¶nie !

Mistrzostwa ¦wiata w Pi³ce No¿nej w 2010 roku i Mistrzostwa Europy w Pi³ce No¿nej w 2012 roku coraz bli¿ej !

Mistrzostwa ¦wiata w Pi³ce No¿nej zosta³y po raz pierwszy zorganizowane w roku 1930 w Urugwaju. Od 1946 r. nazywane by³y Pucharem Julesa Rimeta (Coupe de Jules Rimet).

Pierwszym trofeum przyznawanym zwyciêzcom by³a Z³ota Nike (Nike d'Or), która mia³a przypa¶æ na w³asno¶æ pierwszej dru¿ynie, która zdobêdzie tytu³ trzykrotnie - uczynili to w 1970 Brazylijczycy. Statuetka ta zosta³a jednak skradziona w 1984. Nowe trofeum nazwano Pucharem ¦wiata (Coupe de Monde), ale zwyciêska dru¿yna Mistrzostw otrzymuje jedynie poz³acan± replikê.

Jedynym krajem, który uczestniczy³ we wszystkich M¦ jest Brazylia. Najwiêcej tytu³ów zdobyli dot±d Brazylijczycy - piêæ, W³osi - cztery, Niemcy - trzy tytu³y, po dwa Argentyñczycy i Urugwajczycy. Mistrzostwa wygrali jeden raz: Francuzi i Anglicy. W fina³ach wystêpowali tak¿e Holendrzy (dwa razy), Czechos³owacy (dwa razy) Wêgrzy (dwa razy) i Szwedzi.

Zespo³y europejskie zwyciê¿a³y wy³±cznie w mistrzostwach organizowanych w Europie, natomiast po³udniowoamerykañskie - tak¿e poza swoim kontynentem, w tym w Europie (ekipa Brazylii zwyciê¿y³a w Szwecji w 1958 i w Korei P³d. i Japonii w 2002). Reprezentacja Polski dwukrotnie zajê³a 3. miejsce w mistrzostwach ¶wiata - w 1974 roku w Niemczech, kiedy to królem strzelców zosta³ Grzegorz Lato i w 1982 roku w Hiszpanii.

XVIII Mistrzostwa ¦wiata w Pi³ce No¿nej odby³y siê w dniach 9 czerwca - 9 lipca w Niemczech, którym przyznano organizacjê imprezy w lipcu 2000. Mistrzem ¶wiata zostali W³osi, którzy w finale pokonali Francuzów po rzutach karnych. Gospodarze turnieju zajêli trzecie miejsce po zwyciêstwie nad Portugali±.

Ciekawostki dotycz±ce Mistrzostw:
* Na tych mistrzostwach pad³ pierwszy gol kiedykolwiek strzelony przez australijskiego gracza, zdoby³ go Tim Cahill w meczu z Japoni±, a sama reprezentacja Australii po raz pierwszy w historii mistrzostw ¶wiata wygra³a mecz i po raz pierwszy awansowa³a do fazy pucharowej.
* Pierwszego gola na tych mistrzostwach strzeli³ Philipp Lahm w 6. minucie meczu Niemiec z Kostaryk±. Niemcy wygrali 4:2.
* Najszybciej zdobyty gol mistrzostw pad³ w 86 sekundzie spotkania Czech z Ghan±. Jego strzelcem zosta³ Asamoah Gyan. Ghana wygra³a 2:0.
* Najpo¼niej zdobyty gol na mundialu pad³ w 121 minucie (w doliczonym czasie gry) dogrywki meczu Niemiec z W³ochami. Jego strzelcem by³ Alessandro Del Piero. W³osi wygrali ten mecz 2:0 i awansowali do fina³u.
* Najpó¼niej zdobyty gol w regulaminowym czasie gry pad³ w pi±tej minucie doliczonego czasu gry w 1/8 fina³u pomiêdzy Australi±, a W³ochami z rzutu karnego. By³ to jedyny gol w tym meczu, a jego strzelcem by³ Francesco Totti. Dziêki temu W³ochy awansowa³y do æwieræfina³u.
* Pierwszego samobójczego gola na Mistrzostwach strzeli³ Paragwajczyk Carlos Gamarra w meczu z Angli±. Paragwaj przegra³ 0:1.
* Pierwszy rzut karny zosta³ podyktowany w meczu Hiszpania - Ukraina. Z 11 metrów strzela³ David Villa, a jego uderzenia nie obroni³ O³eksandr Szowkowskyj. Reprezentacja Hiszpanii wygra³a 4:0.
* W meczu Wybrze¿a Ko¶ci S³oniowej z Serbi± i Czarnogór± po raz pierwszy na tych mistrzostwach jedna dru¿yna wykonywa³a dwa rzuty karne w przeci±gu jednego meczu. Obydwa podyktowane za zagranie rêk± w polu karnym. Mecz skoñczy³ siê wynikiem 3:2 dla dru¿yny z Afryki, która skutecznie wykona³a obie jedenastki.
* Na tych Mistrzostwach ¦wiata pad³ gol nr 2000 w historii M¦. Strzeli³ go Marcus Allbäck w meczu Szwecja - Anglia (2:2).
* Pierwszego gola dla Polski strzeli³ Bartosz Bosacki w 33 min. meczu Polska : Kostaryka. Polacy wygrali 2:1. Strzeli³ on równie¿ drug± bramkê i by³y to jedyne gole strzelone przez Polaków podczas tych mistrzostw.
* W meczu Chorwacji z Australi± angielski sêdzia Graham Poll pokaza³ jednemu zawodnikowi - Chorwatowi Josipowi Simunicowi, 3 ¿ó³te kartki. Pomy³ka sêdziego, polegaj±ca na pozostawieniu na boisku zawodnika ukaranego dwiema ¿ó³tymi kartkami, nie zosta³a zauwa¿ona przez jego asystentów. Po tym wyczynie sêdzia ten nie móg³ ju¿ prowadziæ na tym mundialu spotkañ.
* Walentin Iwanow przed³u¿y³ mecz Portugalii z Holandi± a¿ o 6 minut (w rzeczywisto¶ci zawodnicy grali jeszcze d³u¿ej, gdy¿ Portugalczycy, chc±c utrzymaæ korzystny dla siebie wynik, przed³u¿ali grê).
* Spotkanie Francja - Hiszpania (w 1/8 fina³u) by³o 700-nym meczem w historii mundialów.
* Pierwszy konkurs rzutów karnych na mistrzostwach zosta³ wykonany podczas meczu 1/8 fina³u Ukraina – Szwajcaria. Ukraincy wygrali 3 - 0.
* Najbrutalniejszy mecz na mistrzostwach to mecz Portugalii z Holandi± (1 - 0). Sêdzia Walentin Iwanow pokaza³ zawodnikom w sumie 16 ¿ó³tych kartek, z czego a¿ czterech zawodników otrzyma³o po dwa ¿ó³te kartoniki i opu¶ci³o plac gry. Byli to: Costinha i Deco w dru¿ynie Portugalii oraz Khalid Boulahrouz i Giovanni van Bronckhorst w zespole Oranje. By³ to rekord czerwonych kartek w jednym meczu w historii mistrzostw ¶wiata.
* 75 czerwon± kartkê w historii mundialów otrzyma³ Deco.
* Kapitan reprezentacji Francji Zinedine Zidane zosta³ uhonorowany Z³ot± Pi³k± dla najlepszego zawodnika mistrzostw ¶wiata w Niemczech. W g³osowaniu na najlepszego pi³karza M¦ Zidane otrzyma³ 2012 punktów od akredytowanych dziennikarzy. Pokona³ dwóch W³ochów: Fabio Cannavaro (Srebrna Pi³ka) - 1977 pkt oraz Andreê Pirlo (Br±zowa Pi³ka) - 715 pkt.
* W³och Gianluigi Buffon zosta³ uznany przez FIFA najlepszym bramkarzem mistrzostw ¶wiata w Niemczech. W ca³ym turnieju Buffon pu¶ci³ tylko dwie bramki, z czego jedna samobójcza (Cristian Zaccardo w meczu ze Stanami Zjednoczonymi) a druga po rzucie karnym (Zinedine Zidane w meczu fina³owym).
* W meczu Anglii z Paragwajem (1:0) pad³o kilka rekordów. Samobójczy gol Gamarry w 4. minucie by³ najszybciej strzelon± bramk± samobójcz± w dziejach wszystkich mistrzostw. Wymuszona kontuzj± zmiana bramkarza Paragwaju w 8. minucie jest za to najszybciej przeprowadzon± zmian± bramkarza w historii M¦.
* Bartosz Bosacki (Polska) okaza³ siê jedynym pi³karzem, którego wszystkie strza³y zakoñczy³y siê bramkami, a wykona³ ich wiêcej ni¿ jeden (odda³ dwa, zdoby³ dwa gole). Kilku innych pi³karzy równie¿ mia³o stuprocentow± skuteczno¶æ, ale wykonali tylko jeden strza³, zdobywaj±c jedn± bramkê.
* Ostatniego gola na tych mistrzostwach zdoby³ Marco Materazzi w 19 minucie meczu fina³owego.
* Najwy¿sze zwyciêstwo odnios³a Argentyna, wygrywaj±c 6:0 z Serbi± i Czarnogór±.
* Ricardo, portugalski bramkarz jako pierwszy w historii Mistrzostw ¦wiata obroni³ trzy strza³y w konkursie rzutów karnych.
* Najwiêcej zawodników z jednego klubu, bo a¿ 16, pochodzi³o z Arsenalu Londyn.
* Ostatni± czerwon± kartkê dosta³ Zinedine Zidane za faul na Marco Materazzim w 110 minucie meczu fina³owego.
* Najwiêcej bramek -6 pad³o w meczu otwarcia Niemcy-Kostaryka (4:2) i w meczu Argentyna-Serbia i Czarnogóra (6:0).
* Najwiêcej bramek w meczu otwarcia -6 w historii M¦ pad³o na otwarcie tych Mistrzostw w meczu Niemcy-Kostaryka (4:2).Poprzedni rekord pochodzi³ z Mundialu 1954 (mecz Brazylia-Meksyk 5:0).
¼ród³o: wikipedia - wolna encyklopedia