Producent: NBP - monety Nordic Gold
ID: 817
Moneta obiegowa 2 z³ - Zwierzêta ¶wiata - Ropucha paskówka, 1998
Nomina³: 2 z³
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwyk³y
¦rednica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielko¶æ emisji: 400.000 szt.
Data emisji monety: 1998 r.
Moneta obiegowa Nordic Gold wyemitowana przez NBP z serii "Zwierzêta ¶wiata" - Ropucha paskówka.
Awers monety:
Wizerunek or³a ustalony dla god³a Rzeczypospolitej Polskiej. Pod or³em oznaczenie roku emisji: 1998, poni¿ej napis: Z£ 2 Z£. Po bokach ³ap or³a wizerunki flagi pañstwowej. U góry napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lew± ³ap± or³a znak mennicy: m/w.
Rewers monety:
Sylwetka ropuchy paskówki w norce z piasku. U góry pó³kolem w dwóch wierszach napis: ROPUCHA PASKÓWKA/Bufo calamita.
Projektant monety: Ewa Tyc-Karpiñska
Ropucha paskówka (Bufo calamita) - gatunek p³aza, najmniejsza ropucha z ¿yj±cych w Polsce oraz Zachodniej i ¦rodkowej Europie.
Doros³e osobniki ropuchy paskówki osi±gaj± d³ugo¶æ od nieca³ych 5 do 7,5 centymetra. Samiec jest nieznacznie mniejszy od samicy. Najbardziej charakterystyczn± cech±, od której pochodzi nazwa tej ropuchy, jest w±ski wyra¼ny jasny pasek przechodz±cy przez ¶rodek grzbietu od g³owy do koñca cia³a. Poza tym na pierwszy rzut oka przypomina ropuchê szar±. P³az woli biegaæ ni¿ skakaæ. St±d ludowa nazwa - ropucha ¿wawa. Nogi tylne s± bardzo krótkie, a na ¶rodkowych palcach wystêpuj± podwójne modzele stawowe. B³ony p³awne spinaj± tylko nasady palców. B³ona bêbenkowa ma³a i niewyra¼na, gruczo³y przyuszne p³askie, niewielkie. Cia³o jest krêpe, grzbiet pokryty p³askimi brodawkami. Samiec jest bardzo podobny do samicy, lecz na podgardlu ma pojedynczy pêcherz g³osowy. Paskówka wykazuje du¿e podobieñstwo do podobnych ropuch z Ameryki Pó³nocnej. Z pewno¶ci± wszystkie pochodz± od bardzo im bliskich form znanych ju¿ z trzeciorzêdu.
Ropucha paskówka pojawia siê w koñcu marca lub na pocz±tku kwietnia. Jej tryb ¿ycia jest podobny jak ropuchy zielonej. Tak jak inne ropuchy prowadzi nocny tryb ¿ycia. Jest bardzo ¿ar³oczna. Poluje na ¶limaki i stawonogi. Zdobycz ³owi zwinnie biegaj±c, a nie skacz±c.
P³az ten ma niewielu wrogów, poniewa¿ jego gruczo³y produkuj± substancje o nieprzyjemnym zapachu i du¿ym stopniu toksyczno¶ci. Jednak liczba gruczo³ów jadowych jest mniejsza u niego ni¿ u innych krajowych ropuch. Tak jak dla wszystkich p³azów du¿ym dla niej zagro¿eniem jest cz³owiek.
Paskówka ¿yje na terenach o lekkiej glebie, w której zagrzebuje siê u¿ywaj±c tylnych i przednich nóg. Zimuje na l±dzie, w ró¿nych kryjówkach, równie¿ wykopanych przez siebie norach.
¼ród³o: NBP / Mennica Polska / Wikipedia
|
Dostêpno¶æ: produkt dostêpny
|
|