Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Polscy Malarze XIX/XX w.: Jan Matejko (1838-1893), 2002
previous next contents

numizmatyka

Moneta obiegowa Nordic Gold upamiętniająca malarza Jana Matejkę, najwybitniejszego polskiego twórcę obrazów historycznych i batalistycznych.

Moneta obiegowa 2 zł -Polscy Malarze XIX/XX w.: Jan Matejko (1838-1893), 2002

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 700.000 szt.
Data emisji monety: 11.12.2002 r.

Moneta obiegowa Nordic Gold, projektu Ewy Tyc-Karpińskiej, przedstawiająca Jana Matejkę, najwybitniejszego przedstawiciela polskiego malarstwa historycznego XIX wieku.

monety numizmatyka Jan Matejko

Awers monety: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, z lewej strony paleta i dwa pędzle. U dołu napis: 2 Zł, u góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 2002. Pod lewą łapą orła znak mennicy.
 
Rewers monety: autoportret Jana Matejki, powyżej, z lewej strony Stańczyk z obrazu "Hołd pruski". U góry półkolem napis: JAN MATEJKO, u dołu półkolem daty: 1838-1893.
 
Na boku ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180 stopni, rozdzielony gwiazdkami.

monety numizmatyka Jan Matejko

"Obdarzony ogromnym talentem, był niewątpliwie jedną z najwybitniejszych indywidualności w sztuce polskiej dziewiętnastego wieku. Jego wizja dziejów narodowych ukształtowała historyczną wyobraźnię Polaków na całe pokolenia."

Irena Bal, Instytut Sztuki PAN w Warszawie

Jan Matejko (ur. 28 lipca 1838 r. w Krakowie, zm. 1 listopada 1893 r. także w Krakowie) - malarz, najwybitniejszy polski twórca obrazów historycznych i batalistycznych.

Pochodzenie i dzieciństwo Jana Matejki

Dziadkowie Jana Matejki byli czeskimi rolnikami w miejscowości Rudnice. Ojciec malarza, Franciszek, urodzony w niedalekim Hradeca Králové przybył do Galicji jako guwerner i nauczyciel muzyki.

Początkowo pracował u rodziny Wodzickich w Kościelnikach (dziś część Nowej Huty), a następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie poślubił Katarzynę Rosberg - wywodzącą się z polsko-niemieckiej rodziny zamożnych rymarzy. Jan był dziewiątym dzieckiem, z jedenastu jakie mieli państwo Matejkowie.

Już od najmłodszych lat zdradzał niepospolite zdolności plastyczne, co pozwoliło mu przechodzić do kolejnych klas, bo z pozostałymi dziedzinami radził sobie z ogromnym trudem. Nigdy nie opanował żadnego obcego języka, a z polskim także radził sobie nie najlepiej.

Malarstwo a historia

Jan Matejko w młodości przeżył bombardowanie Krakowa przez Austriaków w 1848 r. oraz powstanie styczniowe, w którym z powodu złego stanu zdrowia nie mógł brać udziału (wspomagał je jednak finansowo i przewoził broń do obozu powstańczego w Goszczy). Pod wpływem narodowych klęsk postanowił porzucić malarstwo religijne, które uważał za swoje powołanie i poświęcił się prawie wyłącznie malarstwu historycznemu.

Matejko często umieszczał na swoich płótnach osoby, których w danym miejscu nie było (np. Kołłątaj i gen. Wodzicki na obrazie Bitwa pod Racławicami), bo nie chodziło mu o przedstawienie faktu lecz danie syntezy historyczno-filozoficznej. Mimo krytyki historyków, wiele wydarzeń historycznych w publicznej świadomości funkcjonuje tak, jak je przedstawił na swych dziełach malarz.

Życie prywatne Jana Matejki

W roku 1864 Matejko poślubił Teodorę z Giebułtowskich, z którą miał pięcioro dzieci: Tadeusza (1865-1911), Helenę (1867-1932), Beatę (1869-1926), Jerzego (1873-1927) oraz Reginę (1878), która zmarła jako niemowlę. Żona była natchnieniem do wielu obrazów, np. do Bitwy pod Racławicami i pozowała również do wielu postaci np. jako królowa Bona Sforza w "Hołdzie pruskim".

Do końca życia cieszył się wielką sławą tak w Polsce jak na całym świecie, do czego przyczyniały się liczne nagrody (m.in. na wystawach w Paryżu). Unikał publicznych wystąpień, które były dla niego bardzo stresujące. Pokłócony z Radą Miasta, która wbrew protestom artysty wyburzyła średniowieczny klasztor duchaków (by zrobić miejsce pod Teatr Miejski), nie zgodził się na pochowanie na Skałce. Stąd jego zwłoki spoczęły na środku alei zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Był kawalerem Legii Honorowej.

monety numizmatyka Jan Matejko

Najważniejsze dzieła tego wybitnego malarza:


monety numizmatyka Jan Matejko

Wybitniejsi uczniowie Jana Matejki:

Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański.

źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!