Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 zł, Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Korea / Japonia 2002, efekt kątowy, 2002
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Uzupełnij swoją kolekcję numizmatyczną o tematykę sportową - srebrną monetę, która upamiętnia najważniejsze sportowe wydarzenie, czyli mistrzostwa.

Kolekcja: Srebrne monety o tematyce sportowej

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 zł
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: efekt kątowy
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Nakład: 55.000 szt.
Cena emisyjna NBP: 37 zł
Data emisji monet:
8.05.2002 r.

Uzupełnij swoją kolekcję numizmatyczną o tematykę sportową - zamów tą monetę już dziś, zanim jej wartość znacząco wzrośnie!

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej zostały po raz pierwszy zorganizowane w roku 1930 w Urugwaju. Od 1946 r. nazywane były Pucharem Julesa Rimeta (Coupe de Jules Rimet). Pierwszym trofeum przyznawanym zwycięzcom była Złota Nike (Nike d'Or), która miała przypaść na własność pierwszej drużynie, która zdobędzie tytuł trzykrotnie - uczynili to w 1970 Brazylijczycy. Statuetka ta została jednak skradziona w 1984.

Nowe trofeum nazwano Pucharem Świata (Coupe de Monde), ale zwycięska drużyna Mistrzostw otrzymuje jedynie pozłacaną replikę. Jedynym krajem, który uczestniczył we wszystkich MŚ jest Brazylia. Najwięcej tytułów zdobyli dotąd Brazylijczycy - pięć, Włosi - cztery, Niemcy - trzy tytuły, po dwa Argentyńczycy i Urugwajczycy. Mistrzostwa wygrali jeden raz: Francuzi i Anglicy. W finałach występowali także Holendrzy (dwa razy), Czechosłowacy (dwa razy) Węgrzy (dwa razy) i Szwedzi.

Zespoły europejskie zwyciężały wyłącznie w mistrzostwach organizowanych w Europie, natomiast południowoamerykańskie - także poza swoim kontynentem, w tym w Europie (ekipa Brazylii zwyciężyła w Szwecji w 1958 i w Korei Płd. i Japonii w 2002). Reprezentacja Polski dwukrotnie zajęła 3. miejsce w mistrzostwach świata - w 1974 roku w Niemczech, kiedy to królem strzelców został Grzegorz Lato i w 1982 roku w Hiszpanii.

źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!