Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1,5 Euro, Srebrna moneta bulionowa Wiedeńscy Filharmonicy (Wiener Philharmoniker 1 oz)
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Austrii
Stan zachowania: I (menniczy)

Europejska srebrna moneta lokacyjna - jedna uncja czystego srebra! Wiedeńscy Filharmonicy to srebrne monety bulionowe bite w srebrze wysokiej próby, a zarazem pierwsza na świecie emisja monet bulionowych w Euro!

Kraj: Austria
Producent: Austriant Mint
Stan zachowania: UNC
Nominał: 1,50 Euro (1½ €)
Srebro:
Ag 999 / 1000
Stempel: BU
Średnica:
37 mm
Grubość:
3,2 mm
Waga
: 31,103 g (1 uncja - 1 oz)
Rant: gładki
Emisja:
od 1.02.2008 r.
Opakowanie: kapsuła ochronna

Srebrne monety lokacyjne w atrakcyjnej, bezkonkurencyjnie niskiej cenie!

Kupując większe ilości monet, otrzymujesz dodatkowe upusty! Sprawdź!
 
1,5 Euro, Srebrna moneta bulionowa Wiedeńscy Filharmonicy (Wiener Philharmoniker 1 oz)

WIENER PHILHARMONIKER


- PIERWSZA EUROPEJSKA

SREBRNA MONETA LOKACYJNA


Srebro ma przyszłość - jedna uncja czystego srebra!

Srebrna moneta bulionowa "Wiedeńscy Filharmonicy" to pierwsza na świecie emisja monet bulionowych w Euro! 

Monety z tej serii bite są od 2008 roku w srebrze najwyższej próby, a ich producentem jest istniejąca od ponad 800 lat renomowana mennica Austrian Mint z siedzibą w Wiedniu.

Srebro to szlachetny kruszec, który w ostatnim czasie znacząco zyskał na wartości.

Eksperci są zdania, że trend wzrostowy będzie kontynuowany.

Dlatego proponują także prywatnym inwestorom zainwestowanie części środków pieniężnych w metale szlachetne - złote lub srebrne sztabki lokacyjne albo złote lub srebrne monety bulionowe.

1,5 Euro, Srebrna moneta bulionowa Wiedeńscy Filharmonicy (Wiener Philharmoniker 1 oz)

Srebrne monety lokacyjne to bezpieczna i atrakcyjna inwestycja w czasach kryzysu! W ciągu ostatniego roku 2010  srebro zdrożało bowiem aż o 58 %!

Moneta "Wiener Philharmoniker" ze złota lub srebra to gwarancja jakości oraz trafna lokata kapitału.

Właśnie w czasach, w których wiele inwestycji traci na wartości, monety "Wiener Philharmoniker" dają poczucie bezpieczeństwa.


W praktyce srebro to lokata na każdą kieszeń!

Obecnie na rynku numizmatycznym dostępne są złote monety lokacyjne o wysokich walorach artystycznych - "Wiener Philharmoniker". Po raz pierwszy moneta ta pojawiła się w roku 2008 także jako jedna uncja czystego srebra.


Austria wprowadziła bowiem na rynek nową markę - srebrne monety bulionowe "Wiedeńscy Filharmonicy", które są bite w srebrze wysokiej próby - Ag 999 / 1000.
Rok 2008 był pierwszym rokiem bicia, co stanowiło nowość na rynku i ukłon w kierunku kolekcjonerów. Pierwsze roczniki emisji z pewnością zyskają z biegiem czasu dodatkową wartość kolekcjonerską.

Wiedeńscy Filharmonicy to pierwsza
srebrna moneta lokacyjna, jaka kiedykolwiek została wyemitowana o wartości nominalnej w Euro!

Jest to moneta szczególnie polecana polskim inwestorom, gdyż Philharmoniker to obecnie jedyna srebrna moneta bulionowa o nominale wyrażonym w Euro, które stanie się walutą obowiązującą w Polsce. Może mieć to ogromne znaczenie podatkowe, gdyż prawnie będzie to oficjalnie cyrkulująca waluta niepodlegająca opodatkowaniu.

Właśnie w niepewnych czasach, zwłaszcza w przypadku lokowania nadwyżek funduszy na giełdzie, monety lokacyjne "Wiener Philharmoniker" dają poczucie bezpieczeństwa.

Eksperci proponują zatem wytrawnym inwestorom dywersyfikację portfela inwestycyjnego i zainwestowanie części środków pieniężnych w metale szlachetne, w tym w monety lokacyjne, określane też jako monety
bulionowe.

Monety bulionowe - to monety z metali szlachetnych (głównie ze złota, srebra, platyny) bite na cele inwestycyjne, czyli lokatę kapitału. Pierwszą monetą bulionową był wybity w 1970 roku w RPA Krugerrand. Monety lokacyjne zwykle nie mają zadeklarowanej wartości, zamiast nominału podana jest zawartość kruszcu. Nakład zwykle nie jest ograniczony i zależy od popytu.

Znane monety bulionowe to m.in.:

Spośród tych monet to właśnie Wiedeńscy Filharmonicy są jednymi z popularniejszych, a to z uwagi na wyjątkowo piękny projekt oraz przystępne i atrakcyjne ceny w porównaniu do cen innych monet lokacyjnych.

Moneta bulionowa "Wiener Philharmoniker" ze złota lub ze srebra to gwarancja jakości oraz dobra lokata kapitału!

1,5 Euro, Srebrna moneta bulionowa Wiedeńscy Filharmonicy (Wiener Philharmoniker 1 oz)

Srebrna moneta lokacyjna "Wiedeńscy Filharmonicy" posiada wartość nominalną 1,5 Euro i zawiera jedną uncję czystego srebra.

Na awersie monety uwieczniono salę koncertową Golden Hall w Wiedniu - miejsce corocznego koncertu Wiedeńskich Filharmoników z okazji Nowego Roku, a dokładnie - słynne organy znajdujące się w wiedeńskiej sali koncertowej Wiener Musikverein.


Filharmonicy Wiedeńscy to jedna z najbardziej cenionych orkiestr Europy i jedna z najsłynniejszych orkiestr świata.

Wiener Philharmoniker to ist
istniejąca od 1842 roku jedna z najstarszych orkiestr świata. Orkiestra słynie z konserwatyzmu - m.in. niechętnie zmienia tradycyjne miejsca swoich koncertów, a w jej składzie grają niemal wyłącznie mężczyźni.
 
Natomiast rewers ukazuje "bukiet" złożony z instrumentów orkiestry, niesamowicie oddając wszystkie ich szczegóły!

Na rewersie monety ukazane są zatem te same, wyselekcjonowane instrumenty muzyczne, które są uwiecznione na złotych
monetach poświęconych   słynnej orkiestrze wiedeńskich filharmoników.

1,5 Euro, Srebrna moneta bulionowa Wiedeńscy Filharmonicy (Wiener Philharmoniker 1 oz) 

Dlaczego warto kupić srebrną monetę
Wiedeńscy Filharmonicy:
 
  • Jest to pierwsza na świecie, oficjalna srebrna moneta bulionowa o nominale w Euro!
  • Srebrna moneta lokacyjna Filharmonicy jest bita ze szlachetnego kruszcu wysokiej próby Ag 999, czyli z czystego srebra!
  • Cena srebra stale wykazuje tendencje wzrostowe, nawet pomimo chwilowych wahań!
  • Kontynuacja serii - pierwszym rokiem emisji był rok 2008, a pierwsze roczniki stają się zwykle trudne do znalezienia i osiągają w związku z tym wysokie ceny.
  • Projekt monety jest piękny, wytworny i wyraźnie dopracowany w szczegółach!
1,5 Euro, Srebrna moneta bulionowa Wiedeńscy Filharmonicy (Wiener Philharmoniker 1 oz)

Awers monety: bardzo szczegółowy wizerunek organów znajdujących się w wiedeńskiej sali koncertowej "Wiener Musikverein", jednego z najbardziej złożonych instrumentów muzycznych na świecie. Legenda "1 unze FEINSILBER" jest gwarancją wagi i czystości srebra. Ponadto znajduje się tu nominał "1,5 EURO" oraz nazwa emitenta "Republik Osterreich" (Republika Austrii).


Rewers monety: dobrze skomponowany układ wybranych instrumentów słynnej na całym świecie orkiestry, w tym francuski róg, fagot, harfa, wiolonczela, dwoje skrzypiec i dwie altówki. Autorem projektu jest T. Pesendorfer. Wzdłuż górnego brzegu jest legenda "WIENER PHILHARMONIKER" (wiedeńscy filharmonicy) oraz małymi literami "Silber" (Srebro).

1,5 Euro, Srebrna moneta bulionowa Wiedeńscy Filharmonicy (Wiener Philharmoniker 1 oz)
 
Srebrne monety wybiła Mennica Austrii o ponad 800-letnim doświadczeniu: Mennica Austrian Mint produkuje monety obiegowe, kolekcjonerskie i bulionowe. Działa na skalę międzynarodową, oferując szeroki wybór numizmatów najwyższej jakości. Każdego roku w Wiedniu bite są monety w łącznej ilości około 300 milionów sztuk.

Austrian Mint posiada certyfikat ISO 9001-2000. Jest jedną z największych, najbardziej nowoczesnych i najbardziej wszechstronnych mennic na świecie.

W 2003 roku
jako pierwsza mennica na świecie wybiła monetę, w której wykorzystano mariaż tradycji z nowoczesnością, czyli połączenie srebra z niobem.

Natomiast w 2008 roku wybiła pierwsze europejskie, srebrne monety lokacyjne o nominale 1,5 Euro z serii "Wiedeńscy Filharmonicy".

Monety kolekcjonerskie, jak i lokacyjne z Austrian Mint swój sukces zawdzięczają przede wszystkim innowacyjnym technikom bicia, dopracowanym w szczegółach projektom, precyzji wykonania oraz ich doskonałej jakości, będącej wynikiem zarówno długiej tradycji numizmatycznej, jak też stałej, ścisłej kontroli końcowej jakości produktów.

Ponad 800 lat doświadczenia w numizmatyce robi wrażenie
- w 1994 roku mennica obchodziła 800. rocznicę działalności. Za czasów monarchii były tu bite korony, guldeny i dukaty, a następnie szylingi.

Natomiast od 2002 r. mennica bije Euro i Centy, niezależnie od tego, czy są one przeznaczone na zakupy, jako inwestycja lub jako monety kolekcjonerskie.

Międzynarodowe uznanie w świecie numizmatyki przejawia się m. in. poprzez wybór i upoważnienie Austrian Mint jako jednej z pięciu mennic na świecie do wydawania urzędowych monet dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego na stulecie obchodów ruchu olimpijskiego.

1,5 Euro, Srebrna moneta bulionowa Wiedeńscy Filharmonicy (Wiener Philharmoniker 1 oz)

Wiener Philharmoniker - to najważniejsza orkiestra w Austrii i jedna spośród bardziej znaczących na świecie. Jej siedzibą jest znany na cały świat Musikverein. Członkowie tej orkiestry są dobierani spośród zespołu Wiener Staatsoper.

Początki Wiener Philharmoniker sięgają 1842 roku. Jej dyrygentami w latach 1875-1933 byli między innymi: Hans Richter, Wilhelm Furtwängler oraz Clemens Krauss. Później orkiestra ta nie miała już stałego dyrygenta, lecz gościła różne światowe sławy: Richarda Straussa, Karla Böhma, Herberta von Karajana, Georga Soltiego, Ericha Kleibera, Carlosa Kleibera, Leonarda Bernsteina oraz Claudio Abbado.


Die Wiener Philharmoniker obecnie uznawana jest za najlepszą orkiestrę w Europie, ponadto powszechnie uważana za jedną z najlepszych w świecie. Ich charakterystyczny dźwięk można przypisać do instrumentów i stylów gry, które są zasadniczo inne, niż te stosowane przez inne główne orkiestry.

Repertuar Filharmoników Wiedeńskich jest jednym z największych spośród wszelkich orkiestr, choć najbardziej znanym i kojarzącym się z tą orkiestrą kompozytorem jest Strauss. Bilety są notorycznie trudne do zdobycia - trzynaście lat - tyle wynosi czasowa lista oczekujących na weekend sezonu biletowego (ale tylko sześć lat czekać trzeba na nocną subskrypcję weekendową).

1,5 Euro, Srebrna moneta bulionowa Wiedeńscy Filharmonicy (Wiener Philharmoniker 1 oz)

Wiener Musikverein - to znana na całym świecie ze swojej akustyki sala koncertowa w Wiedniu, w której pierwszy koncert odbył się w 1870 roku.

Jest uważana za jedną z trzech najlepszych sal symfonicznych na świecie, wraz z Boston's Symphony Hall i Concertgebouw w Amsterdamie.

Największą salą koncertową w Musikverein jest Grosser Musikvereinsaal, bardziej znana po prostu jako Golden Hall (lub Goldener Saal).

Sala ta posiada 1744 miejsc siedzących i dodatkowe miejsca stojące.
Masywne organy z przodu Golden Hall, zostały zainstalowane przez austriacką firmę Rieger w 1907 roku.

Sala ta słynie także z tego, że każdego roku, w dniu 1 stycznia odbywa się tutaj
wspaniały koncert Wiedeńskich Filharmoników.

źródło: Austrian Mint / Wikipedia / Musikverein.at / Kitco.com

previous next contents

Valid HTML 4.0!