Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 rubli, Święci Kościoła Prawosławnego - Święty Mikołaj Cudotwórca z Miry (270-345), 2008
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Republiki Białoruś
Stan zachowania: I (menniczy)

Dopełnienie serii Święci Kościoła Prawosławnego, jaka została wybita w złocie w listopadzie 2008 roku przez Mennicę Polską.
Seria: "Święci Kościoła Prawosławnego"
("Orthodox Saints Series")


Kraj: Republika Białoruś
Emitent: Narodowy Bank Republiki Białoruś
Producent: Mennica Polska S. A.

Stan zachowania: I (menniczy)
Nominał: 10 rubli
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: 4 cyrkonie
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Waga: 16,81 g
Nakład: 30.000 szt.
Data emisji: 30.12.2008 r. (dostępność od: 27.08.2009 r.)
Certyfikat autentyczności: tak - Mennicy Polskiej S.A.
Projektant:
Urszula Walerzak

Uzupełnienie cieszącej się popularnością serii Święci Kościoła Prawosławnego, jaka została wybita w złocie w 2008 roku przez Mennicę Polską.

Święty Mikołaj Cudotwórca z Miry - biskup Miry w dzisiejszej Turcji, urodzony około 270 roku w Patarze, zmarł około roku 345 lub 352. Jeden z najbardziej czczonych przez Kościoły Prawosławne świętych (nazywany zawsze św. Mikołajem Cudotwórcą), a także uznawany za świętego przez Kościół katolicki. Zasłynął jako cudotwórca, ratował żeglarzy i uratował miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich.

Biografia
Według podań po bogatych rodzicach otrzymał w spadku znaczny majątek, którym chętnie dzielił się z ubogimi. Wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem. Mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. Po życiu gorliwym i pełnym dobrych czynów, zmarł w połowie IV w., spontanicznie czczony przez wiernych. Gdy Mirę opanowali Arabowie, kupcom włoskim udało się zabrać jego relikwie i przewieźć do Bari w południowych Włoszech.

Znana jest historia o trzech niesprawiedliwie uwięzionych oficerach uwolnionych za jego wstawiennictwem; opowieść o trzech ubogich pannach wydanych za mąż dzięki posagom, których Święty dyskretnie im dostarczył; o trzech młodzieńcach uratowanych przez niego od wyroku śmierci; o żeglarzach wybawionych z katastrofy morskiej. Jeden z topielców statku wiozącego świętego na pielgrzymkę do Jerozolimy miał podobno zostać przez niego wskrzeszonym. Święty Mikołaj wskrzesił też trzech młodzieńców zabitych za nieuregulowanie rachunku za nocleg w gospodzie. Święty Mikołaj brał udział w soborze w Nicei, gdzie miał spoliczkować heretyka Ariusza.

W kulturze
Do dziś utrzymuje się zwyczaj składania podarunków w formie niespodzianki, choć obecnie zwyczaj ten jest często łączony z baśniową postacią Świętego Mikołaja.

Patron
Mikołaj jest patronem Grecji, Albanii, Rosji, Bari, Aberdeen, Antwerpii, Berlina, Głogowa, Chrzanowa Miry, Moskwy, Nowogrodu jak również bednarzy, wytwórców guzików, cukierników, gorzelników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, sprzedawców perfum, sprzedawców wina, sprzedawców zboża i nasion, marynarzy,kierowców, uczonych, młynarzy, kancelistów parafialnych, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, żeglarzy, notariuszy, panien pragnących wyjść za mąż, więźniów oraz obrońców wiary przed herezją, patron pojednania Wschodu i Zachodu. Wspomnienie liturgiczne Św. Mikołaja obchodzone jest w Kościele katolickim 6 grudnia jako wspomnienie dowolne.

Atrybuty
Atrybutami Mikołaja są szaty biskupie, trzy złote kule na księdze, troje dzieci w cebrzyku, kotwica, okręt i pastorał.

źródło: Mennica Polska S.A. / Narodowy Bank Republiki Białoruś / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!