Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 000 dram, Znaki zodiaku - Rak (Cancer), 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Armenii
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Złota moneta
z zamkniętej, liczącej 12 sztuk monet serii o niskim nakładzie "Znaki zodiaku" - pomysł na elegancki prezent, jak też ciekawa pozycja do prestiżowego zbioru monet.Seria: "Znaki zodiaku" 

Emitent:
Centralny Bank Republiki Armenii
Producent:
Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 000 dram
Złoto: Au 900
Techniki dodatkowe: tampodruk
Stempel: lustrzany
Średnica:
22,00 mm
Waga: 8,6 g
Wielkość emisji: 10.000 szt.
Projekt:
Urszula Walerzak
Rok emisji
monet: 2009 r.
W zestawie: złota moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

Niewątpliwy hit na liście przebojów numizmatycznych - złota moneta z zamkniętej - liczącej 12 sztuk monet serii o niskim nakładzie "Znaki zodiaku".

Atrakcyjny temat, wyjątkowa uroda złotych monet
oraz ich stosunkowo niski nakład powoduje, iż jest to świetny pomysł na elegancki i uniwersalny prezent, jak też ciekawa pozycja do prestiżowego zbioru monet.

Rak
- opiekę nad tym znakiem sprawuje Księżyc. Osoby spod znaku Raka cechuje życzliwość, pogoda ducha oraz bogata wyobraźnia.

Potrzeba bliskich kontaktów z rodziną, czuły i opiekuńczy charakter sprawiają, że Raki łatwo się wzruszają, bywają sentymentalne i nostalgiczne. Liczne uzdolnienia artystyczne ukazują wesoły charakter Raków.

Ich motto to emocje, przeszłość, dom, rodzina.


C A N C E R
This gold commemorative coin depicting Cancer has been issued by the Central Bank of Armenia under the International Program “The Signs of Zodiac”. The coin issued with colored inks. Designed by U. Walerzak. Minted in the Mint of Poland.

Cancer is the fourth sign of Zodiac, a northern constellation between Gemini and Leo. The sign of Cancer stems from one of the 12 Trials of Heracles. According to Greek mythology Hera sent a giant crab to distract Heracles while he was battling the Hydra. The crab was only a nuisance, and Heracles simply crashed the crab under his foot just before he defeated the Hydra. Hera honored the crab’s attempt at stopping her most hated of Zeus’s children by placing it amongst the stars. The astrological period called Cancer takes the period from June 22 to July 22.


Zodiak - ma dwa znaczenia: astronomiczne i astrologiczne. W astronomii są to nazwy gwiazdozbiorów widocznych na północnej sferze niebieskiej, a w astrologii są to nazwy 12 sektorów ekliptyki, do których przypisano arbitralnie różne znaczenia wykorzystywane przy stawianiu horoskopów. Ekliptykę podzielono w starożytności (mniej więcej przed 2000 lat) na 12 części po 30°, które nazwano od widocznych wtedy tam gwiazdozbiorów, co miało jakiś związek z porami roku, początek przyjęto mniej więcej na wiosnę.

Nazwy znaków Zodiaku podzielone na cztery pory roku:
* Baran, Byk, Bliźnięta - znaki wiosenne,
* Rak, Lew, Panna - znaki lata,
* Waga, Skorpion, Strzelec - znaki jesienne,
* Koziorożec, Wodnik, Ryby - znaki zimowe.

Punkty przecięcia równika niebieskiego z ekliptyką nazywamy punktami równonocy: wiosennej i jesiennej. W punktach równonocy znajduje się Słońce, gdy wchodzi w znak Barana (pod koniec marca), względnie znak Wagi (pod koniec września).

Za kalendarzowy początek wiosny astronomicznej przyjmuje się punkt równonocy, który wypada przy przecinaniu równika ziemskiego przez Słońce w swoim ruchu rocznym. Jest to przeważnie 21 marca, lub dzień sąsiedni. Analogicznie początkiem jesieni jest 23 września - drugie, jesienne przecięcie równika.

W czasach, gdy podzielono ekliptykę na znaki Zodiaku, punkt Barana, który rozpoczyna znak Barana, znajdował się w gwiazdozbiorze Barana. Na skutek precesji osi ziemskiej punkt Barana w ciągu tych 2000 lat przesunął się o około 30°, czyli na początek gwiazdozbioru Ryb. W pasie Zodiaku poruszają się Słońce, Księżyc i planety. Ich pozycja przypada zawsze na jakiś znak Zodiaku (znak, a nie gwiazdozbiór).

źródło: Mennica Polska S.A. / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!