Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Symbole Narodowe Polski - Majestat Polski w Insygniach Królewskich - z³oto
previous next contents

numizmatyka

"Insygnia w³adzy" - zestaw 7 z³otych numizmatów - trzeci z ciesz±cej siê popularno¶ci± serii Mennicy Polskiej "Symbole Narodowe Polski".

Seria: "Symbole Narodowe Polski"
"The National Symbols of Poland"

W sk³ad zestawu "Majestat Polski w Insygniach Królewskich" wchodz± nastêpuj±ce numizmaty:

Mamy zaszczyt poinformowaæ, ¿e w³a¶nie ukaza³ siê w limitowanym nak³adzie, wyj±tkowy produkt Mennicy Polskiej "Symbole Narodowe Polski - Majestat Polski w Insygniach Królewskich" (Silver Numismatic Set "The National Symbols of Poland - The Majesty of Poland in Royal Insignia").

Jest to trzeci z serii jubileuszowy zestaw kolekcjonerski numizmatów o ciekawej, narodowej tematyce.

W ramach serii "Symbole Narodowe Polski" dotychczas ukaza³y siê zestawy kolekcjonerskie, które cieszy³y siê ogromn± popularno¶ci± w¶ród kolekcjonerów:

Unikalne wzornictwo, najwy¿sza jako¶æ wykonania, tematyka zwi±zana z symbolik± narodow±, dotycz±ca narodowych tradycji i historii Polski sprawia, i¿ zestaw jest presti¿owym i oryginalnym prezentem.

Szczególnie cenionym jako niesztampowy podarunek w sferze biznesu, dyplomacji i kontaktach miêdzynarodowych!

Numizmaty z serii "Symbole Narodowe Polski" prezentuj± wysokie walory artystyczne w ró¿nej stylizacji plastycznej, ukazuj±cej ró¿norodno¶æ jego przedstawieñ wed³ug stylów ró¿nych epok.

Numizmatyczna przygoda i historyczna podró¿ w czasie.

Prezentowane przez Mennicê Polsk± "Symbole Narodowe Polski" zosta³y wykonane w limitowanych nak³adach w trzech ró¿nych wersjach:
*****

Majestat Polski w Insygniach Królewskich

Powaga i dostojeñstwo kraju zale¿a³y kiedy¶ od tego, czy mia³ on rangê królestwa.

Przyznanie prawa do korony oznacza³o uznanie suwerenno¶ci, podniesienie do rzêdu krajów koronnych i w³±czenie w³adcy w orbitê dworów królewskich (jako monarchy chrze¶cijañskiego), funkcjonuj±cych w przestrzeni polityczno-kulturowej, której prawno-sakralne granice w Europie okre¶lali papie¿e i cesarze.

Atrybutami godno¶ci królewskiej by³y insygnia w³adzy i ich wyobra¿enia na monetach, pieczêciach, herbach, w tym zw³aszcza pierwsza spo¶ród nich - korona.

Wokó³ tego symbolu skupiali siê poddani, on te¿ reprezentowa³ majestat pañstwa na zewn±trz.

Wyrazem tego by³y okre¶lenia: „Korona ¶w. Ludwika” - stosowane w odniesieniu do Królestwa Francji - „Korona ¶w. Wac³awa” - okre¶laj±ce Królestwo Czech, Moraw, £u¿yc i ¦l±ska - „Korona ¶w. Stefana” - oznaczaj±ce Królestwo Wêgier - i Korona Królestwa Polskiego (Corona Regni Poloniae) - od XIV wieku pe³na urzêdowa nazwa naszego pañstwa.

Polska za spraw± Boles³awa Chrobrego ju¿ w 1025 roku znalaz³a siê w symbolicznej rodzinie królestw Europy.

Przez stulecia kultywowa³y one i rozbudowywa³y rytua³y oraz wprowadza³y zwi±zane z nimi przedmioty wyró¿niaj±ce koronowanych, legitymizuj±ce ich w³adzê i prawa, takie jak: korona, ber³o, jab³ko, miecz, naramienniki, pier¶cieñ.

Nie by³y one w³asno¶ci± w³adcy, lecz nale¿a³y do pañstwa. Wykonywano je z najwy¿sz± wirtuozeri±, z rzadkich i trudno dostêpnych materia³ów, gdy¿ obok ich sakralnego, magicznego, historycznego, czy alegorycznego znaczenia, istotna by³a te¿ ich drogocenno¶æ.

Warto¶æ materialna klejnotów, przek³adaj±ca siê na ich spektakularny splendor, by³a no¶nikiem bogactwa, dobrobytu pañstwa i niejednokrotnie wyznacznikiem poziomu kulturowego.

Polskie insygnia królewskie prezentowa³y siê niezwykle okazale.

Skarbiec królewski zape³nia³y przedmioty o najwy¿szej materialnej i artystycznej randze, gromadzone ku pospolitej potrzebie, ku ozdobie potê¿nej i potrzebnej - jak napisa³ w swym testamencie król Zygmunt August.

W¶ród piêciu szczeroz³otych koron zdobionych szafirami, rubinami, szmaragdami, per³ami, znajdowa³a siê ta najwa¿niejsza, korona koronacyjna zwana Koron± Chrobrego. Królowie mieli j± tylko raz na g³owie, podczas obrzêdu koronacji.

Do najwa¿niejszych precjozów skarbca nale¿a³y równie¿: korona koronacyjna królowych i korona s³u¿±ca do przyjmowania ho³dów. Dwie pozosta³e u¿ywane by³y do innych funkcji pe³nionych przez monarchów. Komplety z koronami stanowi³y ber³a i jab³ka.

Ponadto w skarbcu przechowywano cztery miecze, pier¶cieñ koronacyjny, ³añcuchy i oraz inne cenne regalia i klejnoty wykorzystywane w ceremoniale królewskim.

Przedmioty te w wiêkszo¶ci zosta³y niestety zagrabione w 1795 roku przez Prusaków okupuj±cych Kraków i prawie wszystkie zniszczone. Wiedzê na ich temat czerpiemy ze ¼róde³ pisanych i XVIII wiecznej ikonografii.

Wybiórczo, poza skarbcem zachowa³y siê nieliczne królewskie insygnia i stroje pochodz±ce z ró¿nych epok, w tym komplet insygniów króla i królowej z koronacji Augusta III, która odby³a siê w 1734 roku.

Wobec niewielkiej ilo¶ci dochowanych do dzi¶ regaliów, wyj±tkowego znaczenia nabieraj± wizerunki królewskie. A zw³aszcza majestatyczne wyobra¿enia w³adców na tumbach grobowych z katedry wawelskiej.

Ukazane z królewskim splendorem, odkute w kamieniu insygnia na wieczno¶æ demonstruj± dostojeñstwo monarchy, wielko¶æ kraju i wspania³o¶æ naszej historii.

Dr Ewa Letkiewicz, Uniwersytet Marii Curie-Sk³odowskiej w Lublinie

previous next contents

Valid HTML 4.0!