Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
20 dollars, Masterpieces of Art Ars Vaticana - Sandro Botticelli - Narodziny Wenus (1484-1486), 2008
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Wspaniała tematyka i kryształy Swarovskiego - niskonakładowa moneta, wspaniała ozdoba i prawdziwy klejnot Twojej kolekcji - dla entuzjastów sztuki i koneserów unikalnych monet!

Seria: "Arcydzieła sztuki Ars Vaticana"
("Masterpieces of Art Ars Vaticana")


Emitent: Wyspy Cooka (Cook Islands)
 
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 20 dolarów (20 dollars)
Srebro: Ag 999
T
echniki dodatkowe: 17 kryształów Swarovskiego (17 Swarovski® crystals)
Stempel: lustrzany
Średnica: 55,00 mm
Waga
: 
93,3 g (3 uncje srebra)
Wielkość emisji: 1485 szt.!
Rok emisji
: 2008 r.
Etui: tak
Certyfikat autentyczności: tak

2008 Cook Islands $20 Silver Coin - Birth of Venus


Sandro Botticelli - Narodziny Wenus, ok. 1485 rok


Niskonakładowa, srebrna moneta kolekcjonerska z przepięknej serii "Arcydzieła sztuki - Ars Vaticana" ("Masterpieces of Art - Ars Vaticana"). Trzy uncje czystego srebra i 17 precyzyjnie szlifowanych kryształów z oryginalnej kolekcji Swarovskiego. W zestawie znajduje się etui oraz certyfikat autentyczności potwierdzający niski nakład monety - 1485 sztuk!

Najbardziej znane i podziwiane na całym świecie arcydzieła sztuki Watykanu. Najwspanialsze skarby uwiecznione na kunsztownie wykonanych z czystego srebra monetach kolekcjonerskich z wyjątkowej serii "Arcydzieła sztuki Ars Vaticana".

Arcydzieło sztuki menniczej. Doskonałe połączenie piękna, sztuki, estetyki i wzrastającej wartości kruszcu.
Prawdziwa perła numizmatyczna wyśmienita na prezent dla bliskiej Ci osoby, jak też do prestiżowej kolekcji monet!

20 dollars, Arcydzieła sztuki - Ars Vaticana - Sandro Botticelli - Narodziny Wenus (1484-1486), 2008
 
"Ars Vaticana - Masterpieces of Art" - to unikalna i innowacyjna seria srebrnych monet kolekcjonerskich z Wysp Cooka. Na monetach z tej wyjątkowej serii prezentowane są najwspanialsze dzieła renesansu. Tym razem - na czwartej monecie z serii uwieczniony jest znany fresk Narodziny Wenus autorstwa wybitnego włoskiego malarza Sandro Botticellego. Seria "Ars Vaticana" uwiecznia największe klejnoty - dzieła sztuki - i jest ściśle limitowanym kolekcjonerskim rarytasem najlepszej jakości.

Żaden inny kraj na świecie nie posiada tak znaczących skarbów kultury, jak Watykan. Od historycznych początków kościoła katolickiego, przed 2000 laty papieże oraz dostojnicy kościelni zbierali i przechowywali dzieła sztuki: rzeźby, malowidła, freski.

Ta urzekająca seria srebrnych monet przedstawia najbardziej znane i podziwiane na całym świecie dzieła sztuki należące do Watykanu. Wśród nich znajdują się piękne monety, które stanowią hołd oddany wybitnym dziełom:
Na czwartej monecie z serii "Ars Vaticana" znajduje się hołd oddany dziełu Sandro Botticellego "Narodziny Wenus". Podobnie jak w przypadku innych monet z tej serii: Michael Angelo's "Stworzenie Adama", Rafael's Santi "Szkoła Ateńska" oraz Leonardo da Vinci "Ostatnia Wieczerza", ta urzekająca moneta o średnicy 55 mm jest wierną, a zarazem piękną reprodukcją najbardziej znanego dzieła artysty, wybitą z wykorzystaniem najnowszych technologii po to, aby stworzyć żywą i realistyczną wersję dzieła uwiecznionego na monecie.

Moneta przyciąga wzrok swoim projektem i precyzją wykonania, a to za sprawą 17 prawdziwych, misternie oszlifowanych kryształów Swarovskiego, umieszczonych powyżej i poniżej centrum obrazu. Wszystko to czyni to monetę rarytasem i poszukiwanym przez kolekcjonerów na całym świecie prawdziwym klejnotem kolekcji. Uwieczniony na rewersie słynny obraz Narodzin Wenus, który obecnie znajduje się na korytarzu w galerii Uffizi we Florencji we Włoszech, sprawia, że moneta stanowi gratkę dla koneserów unikalnych, oryginalnych monet i kolekcjonerów ceniących monety o niskich nakładach, jak też jest gratką dla miłośników sztuki w najlepszym wydaniu.

Moneta wyemitowana przez Wyspy Cooka jest prawnym środkiem płatniczym i wybita została z 3 uncji czystego srebra próby Ag 999. Znajduje się w gustownym etui wraz z certyfikatem potwierdzającym autentyczność oraz ograniczoną emisję do ilości zaledwie 1.485 sztuk!

Ciekawostką jest zatem wielkość emisji tej srebrnej monety. Nakład stanowi zatem dodatkową atrakcję, gdyż dzieło "Narodziny Wenus" powstało około 1485 roku!


Poprzednie 3 emisje monet z tej serii cieszyły się ogromną popularnością, a wysoki popyt oraz ograniczone zasoby sprawiły, że monety te szybko stały się hitem numizmatycznym, zyskującym znacząco na wartości.

Fragment obrazu Narodziny Wenus autorstwa Sandro Botticellego
Fragment obrazu Narodziny Wenus
autorstwa Sandro Botticellego


Narodziny Wenus
to obraz włoskiego malarza renesansowego Sandro Botticellego. Data powstania dzieła jest niepewna. Istnieją koncepcje, iż powstało w tym samym roku co Wiosna (1478) lub też w latach 1484 - 1486. Przyjmuje się, że dzieło powstało około 1485 roku. Podobnie jak wspomniana Wiosna znajdowała się i była zlecona jako obraz do willi di Castello przez Lorenza di Pierfrancesco de' Medici z rodu Medyceuszy.

Tematyka obrazu zaczerpnięta została z hymnów homeryckich lub z wierszy Poliziana (Stanze), bądź też nawiązuje do filozofii neoplatońskiej. Metaforyczne powiązanie postaci nimfy - Chloris - i Wiosny zielonymi gałązkami, może świadczyć o nawiązaniu do fragmentów dzieł Owidiusza - Przemiany - (w których to Wiosna naradza się z Chloris). Dzieło należy do tematyki mitologicznej w twórczości Botticellego obok Primavery, Minerwy z centaurem czy Marsa i Wenus.

Opis obrazu
Obraz przedstawia scenę narodzin Wenus. Centralne miejsce zajmuje naga, długowłosa bogini, stojąca w ogromnej muszli unoszonej przez morskie fale. W prawej części obrazu znajduje się kobieta Hor (jedna z bogiń pór roku), która podaje Wenus czerwony płaszcz. Hora jest przepasana girlandą z róż, a na szyi ma wieniec z mirtu - roślin poświęconych Wenus. Za nią widać pomarańczowy gaj.

W lewej części obrazu znajdują się dwie splecione ze sobą postacie: kobieta i mężczyzna. Są to Zefiry kierujące ku brzegowi muszlę, na której stoi naga Wenus. W tle można zauważyć kwiaty, linię horyzontu i drzewa o wydłużonych liściach. Widać tu charakterystyczne cechy dla malarstwa Botticellego - jasne, lekkie kolory, oszczędnie stosowany światłocień, a przede wszystkim zamiłowanie do płynnej, giętkiej, falistej linii, będącej jego głównym środkiem wyrazu.

W przeciwieństwie do innych artystów renesansu i tendencji epoki do dążenia do jak największego realizmu w malarstwie (co możemy zaobserwować na przykładzie dzieł Leonarda da Vinci czy Rafaela), Botticelli nie zadbał o zachowanie dokładności i szczegółów w budowie anatomicznej postaci Wenus. Jej szyja jest nienaturalnie długa, a lewy bark został ustawiony pod nieprawdopodobnym pod względem anatomicznym kątem, jednak uchodzi ona za uosobienie kobiecego piękna.

W Narodzinach Wenus zostało spełnionych wiele postulatów dzieła malarskiego przedstawionych w dziele Leone Battisty Albertiego pod tytułem "De pictura" ("O malarstwie") z 1435. W dziele tym historycy sztuki doszukują się kontynuacji Wiosny Botticellego.

Sandro Botticelli - obraz Wiosna (La Primavera) - 1482 r.
Sandro Botticelli - obraz Wiosna (La Primavera) - 1482 rok

Interpretacje
W antycznym micie o narodzinach Wenus dopatrywano się mądrości filozoficznej. Temat ten był często poruszany przez nadwornych poetów Wawrzyńca Wspaniałego - mecenasa Botticellego. Przypuszcza się, że poemat Angela Poliziano pt. Giostra (1476-78) mógł zainspirować malarza. Marsilio Ficino tak wyjaśnia symbol Wenus:

"Wenus znaczy Humanitas (...), Humanitas jest bowiem nimfą znakomitej urody, zrodzoną z nieba i bardziej od innych ukochaną przez najwyższego Boga. Jej dusza i umysł to miłość i miłosierdzie, jej oczy to godność i wielkoduszność, ręce - liberalność i wspaniałość, stopy - przystojność i skromność, całość jest więc umiarkowaniem i uczciwością, czarem i okazałością." (Marsilio Ficino)

Ciekawostki
Fragment obrazu umieszczono na włoskiej monecie 10 eurocentów.
źródło: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!