Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
20 dollars, Masterpieces of Art - Leonardo da Vinci - Mona Lisa (1503-1507), 2009
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Kontynuacja arcydzieł Ars Vaticana: wspaniała tematyka, niski nakład 999 sztuk, czyste srebro, 24-karatowe złoto, kryształy Swarovskiego - piękna moneta dla entuzjastów sztuki i koneserów unikalnych monet!

Seria: "Arcydzieła sztuki"
("Masterpieces of Art series")


Emitent
:
Wyspy Cooka
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 20 dolarów (20 dollars)
Stop: srebro Ag 999, złoto Au 999
Techniki dodatkowe: 26 kryształów Swarovskiego (26 Swarovski® crystals)
 
Stempel: lustrzany
Średnica: 55,00 mm
Rant: gładki

Waga
: 
93,3 g Ag (3 uncje srebra) oraz 7,78 g Au (1/4 uncji złota)
Wielkość emisji: 999 szt. !
Certyfikat autentyczności: tak
Etui: tak
Data emisji: 20.06.2009 r.
 
MASTERPIECES OF ART - MONA LISA - SPECIAL EDITION - ekskluzywna, niskonakładowa, srebrna moneta kolekcjonerska z elementami złota. Jest to szósta z przepięknej serii monet "Arcydzieła sztuki" ("Masterpieces of Art") prezentującej najwspanialsze, najbardziej znane i podziwiane na całym świecie dzieła sztuki.

Leonardo di ser Piero da Vinci, obraz Mona Lisa, olej na drewnie
Leonardo di ser Piero da Vinci, obraz Mona Lisa,
olej na drewnie, 1503, Luwr


OBRAZ MONA LISA to obraz zajmujący czołowe miejsca na listach najsławniejszych, najczęściej wspominanych portretów i dzieł malarstwa. To obraz, który chcą zobaczyć wszyscy, od Japończyków po Eskimosów.

Na obrazie została u
wieczniona Lisa Gherardini, określana też jako La Gioconda, która była żoną zamożnego kupca jedwabiu z Florencji - Francesco del Giocondo. Olejny obraz namalowany na drewnie został zamówiony przez małżonka do ich nowego domu, by uświetnić narodziny drugiego syna - Andrea w grudniu 1502 roku. Obecnie najbardziej znany na świecie obraz uświetnia zbiory francuskiego Luwru. Kobieta była malowana przez wybitnego artystę w 1503 roku, choć uważa się, że obraz został ukończony dopiero w 1506 roku. Potomkowie rodziny Gioconda, w tym Mona Lisy w rzeczywistości żyją i mieszkają we Florencji do dziś.

Uśmiech Mona Lisy intrygował historyków na świecie od wieków i powodował wiele spekulacji na temat tożsamości muzy Leonarda. Istotne jest to, że tożsamość modelki odkryto dopiero w 2005 roku przez ekspertów w bibliotece Uniwersytetu w Heidelbergu, w tym przez historyka sztuki Giuseppe Pallanti. Wcześniej jako modelkę postrzegano szereg różnych kobiet, jak również, co ciekawe - samego Leonarda.


Ciekawostką jest także to, że według
francuskich ekspertów sztuki - podczas pozowania mistrzowi Mona Lisa była w ciąży lub zaraz po porodzie. Kolejna zagadka, jaką malarz pozostawił dla potomnych podziwiających to dzieło, to ukazany na obrazie pejzaż, który z lewej strony nie łączy się z pejzażem z prawej strony - w tle, za głową Mona Lisy na obrazie.

Historyk sztuki
Ernst Gombrich o obrazie tym wyraził się następującymi słowami: "Tym, co uderza nas w pierwszej chwili, jest zdumiewający fakt, że Lisa wygląda jak żywa. Naprawdę wydaje się, że na nas patrzy i ma własne zdanie. Malarz musi zostawić widzowi pole do domysłów. Na tym właśnie polega wynalazek Leonarda, który Włosi nazywają "sfumato" - zamazany zarys i stonowane kolory, dzięki którym formy zlewają się ze sobą, zawsze pozostawiając coś naszej wyobraźni".

Moneta uwieczniająca słynny obraz MONA LISA:
Moneta ta stanowi prawdziwe dzieło sztuki numizmatycznej i artystycznej.

Edycja "Arcydzieła sztuki" uwiecznia największe klejnoty - dzieła sztuki - i jest ściśle limitowanym kolekcjonerskim rarytasem najlepszej jakości".

Ars Vaticana - Masterpieces of Art" - to unikalna i innowacyjna seria srebrnych monet kolekcjonerskich z Wysp Cooka. Wśród nich znajdują się piękne monety, które stanowią hołd oddany wybitnym dziełom:
Leonardo di ser Piero da Vinci, obraz Mona Lisa, olej na drewnie

Mona Lisa (wł. i hiszp.: La Gioconda; fr.: La Joconde) - obraz olejny namalowany na drewnie topoli o wymiarach 77 cm x 53 cm przez sławnego malarza włoskiego renesansu, Leonarda da Vinci.

Obraz powstał w początkach XVI wieku (ok. 1502 - 1507), a obecnie znajduje się w paryskim Luwrze, będąc własnością rządu Francji.

"Mona Lisa" jest obrazem charakteryzującym się raczej ciemnymi i chłodnymi barwami. Dominuje w nim zieleń i to zarówno w szacie samej Mony, jak i w znajdującym się za nią lesie. Kompozycja jest zdecydowanie statyczna, jednakże otwarta.

Portret ten od wieków zachwyca historyków i twórców, a także zwykłych ludzi. Niektórzy z nich sądzą nawet, że Leonardo, który jak na epokę, w której żył był wyjątkowo inteligentny i oświecony (wręcz wyprzedzał swoją epokę), stworzył swój ukryty autoportret, a wyraz twarzy zwany "enigmatycznym uśmiechem" ma wyśmiewać nierozumność ludzi, którzy tego nie widzą. Jest to jeden z najsłynniejszych i najbardziej cenionych obrazów z czasów renesansu.

Tożsamość modelki
Większość ekspertów twierdzi, że modelką jest kobieta o imieniu Lisa Gherardini, żona bogatego florenckiego kupca Francesco Giocondo (stąd tytuł La Gioconda), który zamówił ten portret u da Vinci. Portret zawisnąć miał w jadalni, stąd jego niewielkie rozmiary. Ze względu na opieszałość Leonarda, Francesco Giocondo odmówił zapłaty za gotowy obraz. Malarz zabrał ukończony obraz do Francji i nigdy nie przekazał w ręce Giocondy. Na początku XX wieku pojawiło się wiele wątpliwości i niepotwierdzonych hipotez związanych z tożsamością Mony Lisy.

Niektórzy uznali, że do tego obrazu odnoszą się słowa - głoszone przez Leonarda w ostatnich latach jego życia - mówiące o portrecie pewnej damy z Florencji wykonanym na zlecenie Giuliano de' Medici, co wykluczałoby Lisę Gherardi, z powodu braku jej powiązań z de' Medici.

Pierwsze zapisy o modelce obrazu pojawiły się w 1550 r., w pierwszej historii krytycznej sztuki włoskiej, Giorgio Vasariego, który napisał: "Leonardo namalował dla Francisco del Giocondo portret żony Mony Lisy". Jednak w 1911 r. po kradzieży obrazu z Luwru, zaczęto podawać w wątpliwość słowa Vasariego. Wysuwano przypuszczenia, że tajemnicza kobieta była jedynie wytworem wyobraźni malarza lub że portret przedstawia samego da Vinci.

Historyk sztuki, Giuseppe Pallanti, w swojej książce zatytułowanej Mona Lisa, kobieta naiwna, potwierdza tezę Vasariego, opierając się gruntownych studiach nad źródłami, jakie stanowiły dla niego bogate zbiory dokumentów z epoki, zachowane w Archiwum Państwowym we Florencji. Pallanti w swojej pracy zapewnia, że ma wystarczające podstawy, aby potwierdzić istnienie Lisy Gherardini oraz jej związek z obrazem.

Inną hipotezę przedstawia dr Lilian Schwartz, sugerując, że obraz przedstawia samego Leonarda da Vinci. Schwartz użyła komputerowego programu do cyfrowego porównania rysów twarzy Mony Lisy i Leonarda i doszła do wniosku, że obie postaci mają identyczne umiejscowienie i wymiary nosa, ust, podbródka oraz czoła. Przeciwnicy tej teorii podkreślają, że podobieństwo może wynikać z faktu, że porównywała ona twarz malarza używając jego autoportretu. Wskazane podobieństwo może więc wynikać z tego, że autorem obu dzieł jest ta sama osoba. Nie ma również dowodu na to, że porównywana rycina była rzeczywiście autoportretem Leonarda.

20 dollars, Arcydzieła sztuki - Masterpieces of Art - Leonardo da Vinci - Mona Lisa (1503-1507), 2009

W książce Misery of the Mona Lisa dziennikarka, Rina de' Firenze przedstawia wczesne życie da Vinci i jego matki Catriny, twierdząc, że to właśnie ona jest przedstawiona na portrecie. Natomiast Maike Vogt-Lüerssen przestawia przesłanki przemawiające za tym, że przedstawioną kobietą jest Izabela Aragońska - księżna Mediolanu. Miałyby o tym świadczyć takie fakty jak strój modelki, wskazujący na powiązania z rodziną Visconti-Sforza oraz podobieństwo do innego obrazu księżnej.

Debatę wydaje się zamykać książka wydana przez muzeum Luwr Leonardo Da Vinci At The Louvre, w której autorzy twierdzą, że odkryte w ciągu ostatnich lat dokumenty potwierdzają, że postać na obrazie to Lisa Gherardini.

We wrześniu 2006 francuscy eksperci ogłosili, że Mona Lisa podczas pozowania mistrzowi była w ciąży lub zaraz po porodzie. "Dzięki najnowszej technologii odkryliśmy, że Mona Lisa okrywała suknię specjalnym woalem z gazy, jaki niegdyś nosiły kobiety w ciąży lub zaraz po porodzie" - powiedział telewizji LCI Michel Menu. Wielu ekspertów już od dawna sugerowało, że Lisa Gherardini w trakcie pozowania była w ciąży. Potwierdzają to jej nabrzmiałe sutki i powiększone piersi.

 źródło: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!