Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Kolekcja M³ode Zwierzêta - Foka szara, 2012
previous next contents

numizmatyka

Foka szara - nowo¶æ z ciesz±cej siê ogromn± popularno¶ci± serii "M³ode Zwierzêta"o nak³adzie 1000 sztuk. Poprzednio ukaza³a siê: jaszczurka zielona, wilk szary, ¿ó³w b³otny, dudek i je¿ europejski.

Kolekcja:"M³ode Zwierzêta"

Stan zachowania: I (menniczy)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
¦rednica: 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Nak³ad: 1.000 szt.
Projektant: Dobrochna Surajewska
Data emisji: 2.01.2012 r.
W zestawie: srebrny numizmat w kapsule ochronnej, folder emisyjny o walorze edukacyjnym

Foka szara - nowo¶æ Mennicy Polskiej o niskim nak³adzie 1.000 sztuk z popularnej serii "M³ode Zwierzêta".

Kolekcja M³ode Zwierzêta: Foka szara (Halichoerus grypus)

FOKA:


 
Kolekcja M³ode Zwierzêta: Foka szara (Halichoerus grypus)

Z
wierzêta to jeden z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych tematów przez kolekcjonerów.


Seria "M³ode Zwierzêta" prezentuje najpiêkniejsze i najciekawsze gatunki zwierz±t ¶wiata.

Mincerze staraj± siê, by wizerunki przedstawione na numizmatach by³y jak najwierniejszym odwzorowaniem m³odych zwierz±t ¿yj±cych w naturze. Projekty graficzne i modele gipsowe zosta³y stworzone przez znakomit± projektantkê - Dobrochnê Surajewsk±.
Seria srebrnych numizmatów Mennicy Polskiej S.A. o tematyce "M³ode Zwierzêta" stanowi doskona³e uzupe³nienie kolekcji monet bitych równie¿ przez Mennicê Polsk± S.A., a emitowanych przez NBP.

Seria monet "Zwierzêta ¶wiata" to obecnie jedna z najbardziej popularnych serii monet kolekcjonerskich. Emitowana jest przez NBP od 1995 roku, a w jej sk³ad wchodzi 16 dotychczas wyemitowanych monet.

N
a srebrnych monetach kolekcjonerskich zosta³y zaprezentowane nastêpuj±ce zwierzêta:

*****

Foka szara (Halichoerus grypus)

Gatunek drapie¿nego ssaka morskiego z rodziny fokowatych. Jest to jeden z trzech, obok foki pospolitej i foki obr±czkowanej, gatunków fok zamieszkuj±cych Morze Ba³tyckie.

Foka szara jest najwiêksz± spo¶ród trzech gatunków ba³tyckich fok. Najwiêksze osobniki samców dorastaj± do 3 metrów d³ugo¶ci i oko³o 300 kg wagi. Samice s± ¶rednio o po³owê mniejsze od samców.

Foki prowadz± wodno-l±dowy tryb ¿ycia. Na l±dzie s± niezgrabne i ociê¿a³e, natomiast w wodzie poruszaj± siê szybko i zwinnie – s± doskona³ymi p³ywakami. Pod wod± mog± pozostaæ do 10 minut, po czym musz± siê wynurzyæ ¿eby zaczerpn±æ powietrza.

S± to zwierzêta bardzo ostro¿ne i p³ochliwe. Kiedy zauwa¿± zagro¿enie, szybko uciekaj± do wody gdzie o wiele ³atwiej jest im uciec. Foki szare prowadz± osiad³y tryb ¿ycia - w dalsze wêdrówki wyp³ywaj± jedynie m³ode osobniki w poszukiwaniu odpowiedniego dla siebie terytorium do dalszego ¿ycia.

M³ode foki, przychodz±c na ¶wiat pokryte s± bia³ym, gêstym futrem. Pod opieka matki pozostaj± z regu³y oko³o 4 tygodni, po czym ju¿ samodzielnie zaczynaj± zdobywaæ po¿ywienie. Liczebno¶æ ba³tyckiej populacji foki szarej szacowana jest na oko³o 20 000 osobników z czego najwiêcej ¿yje u wybrze¿y Estonii.

Na polskim wybrze¿u ¿yje maksymalnie kilkana¶cie do kilkudziesiêciu osobników. W Polsce foka szara jest gatunkiem znajduj±cym siê pod ¶cis³± ochron± gatunkow± - ma status zagro¿onego wyginiêciem.

Od ponad 20 lat Stacja Morska Uniwersytetu Gdañskiego prowadzi na Helu badania i prowadzi prace nad przywróceniem w Ba³tyku polskiej populacji foki szarej. W znajduj±cym siê tam fokarium mo¿na ogl±daæ kilka osobników.

Ka¿dego roku na polskim wybrze¿u Ba³tyku odnotowywanych jest kilkadziesi±t obserwacji ¿ywych b±d¼ martwych gatunków fok. Wszystkie obserwacje s± niezwykle cenne i pozwalaj± Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdañskiego na Helu weryfikowaæ dotychczasowe prace nad przywróceniem gatunku.

UWAGA!!! Je¶li zaobserwujesz fokê na polskim wybrze¿u mo¿e zg³osiæ to pod ca³odobowym numerem telefonu: 601-88-99-40 lub (58) 675-08-36.

¼ród³o: Mennica Polska / Wikipedia / Fokarium

previous next contents

Valid HTML 4.0!