Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Kolekcja M³ode Zwierzêta - Dudek (Upupa epops), 2010
previous next contents

numizmatyka

Dudek (Upupa epops) - nowo¶æ Mennicy Polskiej o nak³adzie 2000 sztuk. Jest to czwarty numizmat - po jaszczurce zielonej, wilku szarym i ¿ó³wiu b³otnym - z ciesz±cej siê ogromn± popularno¶ci± serii "M³ode Zwierzêta". Jako kolejny uka¿e siê je¿ europejski.

Kolekcja: "M³ode Zwierzêta"

Stan zachowania: I (menniczy)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
¦rednica: 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Nak³ad: 2.000 szt.
Projektant: Dobrochna Surajewska
Data emisji: 10.12.2010 r.
W zestawie: srebrny numizmat w kapsule ochronnej, folder emisyjny

Dudek (³ac. Upupa epos) - nowo¶æ Mennicy Polskiej o niskim nak³adzie 2.000 sztuk z popularnej serii "M³ode Zwierzêta".

Kolekcja M³ode Zwierzêta: Dudek (Upupa epops)

DUDEK:


 
Kolekcja M³ode Zwierzêta: Dudek (Upupa epops)

Z
wierzêta to jeden z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych tematów przez kolekcjonerów.


Seria "M³ode Zwierzêta" prezentuje najpiêkniejsze i najciekawsze gatunki zwierz±t ¶wiata.

Mincerze staraj± siê, by wizerunki przedstawione na numizmatach by³y jak najwierniejszym odwzorowaniem m³odych zwierz±t ¿yj±cych w naturze. Projekty graficzne i modele gipsowe zosta³y stworzone przez znakomit± projektantkê - Dobrochnê Surajewsk±.
Seria srebrnych numizmatów Mennicy Polskiej S.A. o tematyce "M³ode Zwierzêta" stanowi doskona³e uzupe³nienie kolekcji monet bitych równie¿ przez Mennicê Polsk± S.A., a emitowanych przez NBP.

Na srebrnych monetach kolekcjonerskich oraz monetach obiegowych uwieczniane s± doros³e okazy zwierz±t, zagro¿one przez rozwijaj±c± siê cywilizacjê.

Seria monet "Zwierzêta ¶wiata" to obecnie jedna z najbardziej popularnych serii monet kolekcjonerskich. Emitowana jest przez NBP od 1995 roku, a w jej sk³ad wchodzi 16 dotychczas wyemitowanych monet.

N
a srebrnych monetach kolekcjonerskich zosta³y zaprezentowane nastêpuj±ce zwierzêta:
Kolekcja M³ode Zwierzêta: Dudek (Upupa epops)

Dudek
(Upupa epops) - bardzo charakterystyczny i ³atwo rozpoznawalny ¶redniej wielko¶ci ptak wêdrowny zamieszkuj±cy ca³± po³udniow± i ¶rodkow± Europê oraz ¶rodkow± i po³udniow± Azjê. Na zimê ptak ten opuszcza pó³nocne tereny swojego zasiêgu i kieruje siê do ¶rodkowej i pó³nocno- zachodniej Afryki. W Polsce dudek przebywa od kwietnia do wrze¶nia - pa¼dziernika.

Mo¿na go spotkaæ na terenie ca³ego kraju. Jest jednak ptakiem rzadkim, znajduj±cym siê pod ¶cis³± ochron± gatunkow±. Wiêksze populacje dudka mo¿na spotkaæ na Mazurach, Podlasiu i nad Bugiem. Ze wzglêdu na swój charakterystyczny czubek na g³owie rozk³adany podczas l±dowania lub zagro¿enia a tak¿e ubarwienie, trudno pomyliæ dudka z jakimkolwiek innym ptakiem.

Skrzyd³a, ogon i koñcówki piór na czubie ubarwione s± w naprzemiennie u³o¿one bia³e i czarne pasy. G³owa, korpus i pier¶ rdzawo-br±zowe, szczególnie dobrze widoczne w locie. D³ugi, w±ski i lekko zagiêty dziób umo¿liwia wydobywanie drobnych bezkrêgowców z gleby. Dudek ¿yje na terenach otwartych. Gnie¼dzi siê najczê¶ciej w dziuplach pojedynczo stoj±cych drzew.

W przypadku ich braku jako miejsce gniazdowania wybiera sterty kamieni, drzew a nawet dziury w ziemi. Jako miejsce ¿erowania wybiera nisko poro¶niête ³±ki z lekkim pod³o¿em, z którego mo¿e ³atwo wybieraæ ma³e bezkrêgowce, przede wszystkim owady i ich larwy. ¯eruje, chodz±c po ziemi. Z³apany owad jest mia¿d¿ony, podrzucany do góry a nastêpnie ³apany i po³ykany.

Dudki wi±¿± siê w pary tylko na czas lêgów. Podczas okresu godowego samce nawo³uj± samicê, pokazuj±c jednocze¶nie liczne miejsca na gniazdo z których wybierane jest najodpowiedniejsze. W tym czasie dwa samce staraj±ce siê o jedn± partnerkê mog± byæ w stosunku do siebie bardzo agresywne. Para wyprowadza jeden, bardzo rzadko dwa lêgi w roku.

Samica w dwudniowych odstêpach sk³ada od 4 do 9 jaj. Sama je wysiaduje, samiec w tym czasie donosi jej po¿ywienie. Pisklêta opuszczaj± gniazdo po 20-27 dniach. W Polsce dudek objêty jest ¶cis³± ochron± gatunkow±. Szacuje siê, ¿e w naszym kraju gnie¼dzi siê ok. 4 000 par. Spadek populacji dudka spowodowany jest przede wszystkim intensyfikacj± rolnictwa i brakiem odpowiednich miejsc do ¿erowania i gniazdowania.

Kolekcja M³ode Zwierzêta: Dudek (Upupa epops)

¼ród³o: Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!