Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 $, Jak człowiek zdobywał przestworza - Ikar, 2010
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska Ikar - pierwsza z ciekawej serii "Jak człowiek zdobywał przestworza" dokumentującej próby wzbicia się człowieka w powietrze.

Seria: "Jak człowiek zdobywał przestworza"
"How Man Conquered The Skies" series
 


Emitent:
Niue Island
Producent:
Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 dolar (1 dollar)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 6.000 szt.
Data emisji
: 15.06.2010 r.
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, dwujęzyczny certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej


Ikar - symbol ambicji i ludzkiego dążenia do realizacji własnych celów, nawet wbrew naturalnemu porządkowi świata.

Ta mityczna postać została
przedstawiona na niskonakładowej, srebrnej monecie kolekcjonerskiej - pierwszej z niezwykłej serii "How Man Conquered The Skies", prezentującej najważniejsze dokonania i próby człowieka w zdobywaniu przestworzy.

Dedal i Ikar
Dedal i Ikar - Anthony van Dyck, 1630

Od niepamiętnych czasów ludzie marzyli o zdobywaniu przestworzy i podziwianiu świata z lotu ptaka.

Chcąc przybliżyć tęsknotę za czynami wielkimi i wzniosłymi, Mennica Polska postanowiła wybić nową srebrną serię monet kolekcjonerskich zatytułowaną "Jak człowiek zdobywał przestworza", upamiętniającą próby wzbicia się w powietrze na przestrzeni lat.

Srebrne monety z nowej serii "Jak człowiek zdobywał przestworza" stanowią ciekawe uzupełnienie kolekcji numizmatycznej, jak też oryginalny i niebanalny upominek dla pasjonatów i miłośników podniebnego świata.

Pierwsza moneta z serii ilustruje Ikara, mitologicznego prekursora lotu, którego chęć odkrycia czegoś, co nieznane, zakończyła się upadkiem.

Do srebrnej monety dołączony jest dwujęzyczny certyfikat autentyczności, będący gwarancją najwyższej jakości i kunsztu Mennicy Polskiej.

Ikar Jak człowiek zdobywał przestworza How Man Conquered The Skies
Ikar Jak człowiek zdobywał przestworza How Man Conquered The Skies

Ikar
(gr. Ἴκαρος Ikaros) - w mitologii greckiej syn Dedala i niewolnicy władcy Krety Minosa - Naukrate.

Dedal, ojciec Ikara, był ateńskim kowalem. Mimo że należał do najwybitniejszych rzemieślników i wynalazców, jego uczeń Talos prześcignął go w sztuce - zazdrosny Dedal zabił więc go, po czym uciekł z Aten na rządzoną przez Minosa Kretę.

Tam na życzenie króla wybudował Labirynt, budowlę mającą być siedzibą Minotaura, potwora o kształcie pół człowieka, pół byka, spłodzonego przez żonę Minosa Pazyfae i byka - była to kara zesłana na władcę przez Posejdona.

Minos nie chciał wypuścić z wyspy Dedala, gdyż kowal dopomógł Pazyfae w odbyciu stosunku z bykiem budując dla niej przebranie krowy. Uwięził go wraz z synem w Labiryncie - Pazyfae dopomogła mu jednak w ucieczce.

Ponieważ morze i ląd było pilnie strzeżone przez wojska kreteńskie, Dedal postanowił wraz z Ikarem uciec z wyspy, wzbijając się w powietrze za pomocą własnoręcznie skonstruowanych skrzydeł. Skrzydła te zbudowane były z piór spojonych woskiem.

Ojciec przestrzegł syna przed niebezpieczeństwem spowodowanym zbyt wysokim lotem. Ikar jednak wzbił się zbyt wysoko, a wtedy słońce roztopiło wosk, którym były złączone pióra.

Chłopiec zabił się, spadając do morza Ikaryjskiego, którego nazwa według mitu pochodzi od jego imienia. Dedal krążył nad tym miejscem, dopóki ciało nie wypłynęło, a następnie pochował je na wyspie zwanej później Ikarią (ob. Nikaria).

Według innej wersji mitu ciało przeniósł na wyspę Ikarię Herakles. Nie we wszystkich wersjach mitu o Dedalu i Ikarze występuje lot na spojonych woskiem skrzydłach.

Według innych Dedal wynalazł nie skrzydła, ale żagle, chcąc w ten sposób wyprzedzić flotę Minosa, a Ikar utonął spadając ze statku przez nieostrożne obchodzenie się ze sterem.

Lot i upadek Ikara stanowią szeroko rozpowszechniony symbol ludzkiego dążenia do realizacji własnych celów wbrew naturalnemu porządkowi świata, a jednocześnie symbol nadmiernej ambicji.

Rubens Peter Paul - The Fall of Icarus
Upadek Ikara, Rubens, 1636

Jest on częstym motywem w sztuce, przeważnie realizującej przypisywaną mu treść symboliczną, występującym już w greckim malarstwie wazowym i freskach pomejańskich.

Jednym z bardziej znanych późniejszych realizacji jest Upadek Petera Bruegela Starszego (Bruksela, Musées Royaux).

****

HOW MAN CONQUERED THE SKIES series

For years the man has dreamt of conquering the skies and admiring the world from up above.

The Mint of Poland, in an effort to bring this yearning for great and elevated deeds closer, decided to realese a new series of silver collector coins, to commemorate the numerous attempts over the years to soar through the air.

The first coin of the series depicts Icarus, the mythological forerunner of aviation whose will to discover the unknown ended up in a fall.

źródło: Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!