Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1,5 Euro, 150 rocznica objawień w Lourdes (1858-2008), 2008
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Francji
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta, na której został uwieczniony piękny motyw: miasto cudów - Lourdes, a ponadto trzy osobistości: Papież Jan Paweł II, następca Karola Wojtyły - Papież Benedykt XVI oraz Święta Bernadetta.

Kraj: Francja
Emitent: Narodowy Bank Francji
Producent: Monnaie de Paris
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 ½ Euro
Srebro: Ag 900
Stempel: lustrzany (belle epreuve)
Średnica: 37,00 mm
Waga: 22,20 g
Nakład: 15.000 szt.
Projektant: Atelier de Gravure
Rok emisji: 2008 r.
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej i estetycznym, granatowym etui  sygnowanym logo Monnaie de Paris, wraz z indywidualnie numerowanym certyfikatem autentyczności !

Francja, 1,5 Euro, 150 rocznica objawień w Lourdes (1858-2008), 2008
France, 1.5€ 150th Anniversary Lourdes Silver Proof (1858-2008), 2008

Srebrna moneta kolekcjonerska uwieczniająca ważne wydarzenie dla całej wspólnoty katolickiej - 150 rocznicę objawienia się Maryi Dziewicy Świętej Bernadecie Soubirous.

Szlachetne wartości utrwalone na wieki w srebrze, świadectwo żywej tradycji katolicyzmu i unikalna pamiątka rodzinna.

Srebrna moneta przypomina 18 objawień, jakie miały miejsce pomiędzy lutym a lipcem 1858 roku w jaskini Massabielle w mieście cudów - Lourdes w południowo-zachodniej części Francji.



Tematyka monety nawiązuje
również do wizyty w Lourdes dwóch papieży, panujących w ciągu ostatnich 25 lat: Jana Pawła II oraz Benedykta XVI.

Na jednej monecie uwieczniono zatem wizerunki dwóch Papieży!

Awers monety podzielony jest bowiem poprzez wizerunek krzyża na 4 części. Na dwóch częściach znajdują się wizerunki Papieży ukazanych w geście pozdrowienia - uwieczniony jest
Papież Jan Paweł II oraz Papież Benedykt XVI. Na kolejnej części uwieczniono wizerunek skupionej wizjonerki - świętej Bernadetty. Na ostatniej części monety zamieszczono nominał monety.

Natomiast na rewersie monety znajduje się wizerunek sanktuarium Notre Dame w Lourdes, które co roku jest odwiedzane przez miliony pielgrzymów.

Srebrna moneta znajduje się w kapsule ochronnej i umieszczona jest w estetycznym etui koloru granatowego wraz z załączonym indywidualnie numerowanym certyfikatem autentyczności.


Lourdes
(Lorda, w jęz. okcytańskim) - miasto i gmina w południowo-zachodniej Francji, u podnóża Pirenejów, nad rzeką Gave de Pau, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Hautes-Pyrénées. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 16.300 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 441 osób/km² (wśród 3020 gmin regionu Midi-Pyrénées Lourdes plasuje się na 14. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 195.).

Jest to największy we Francji i jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek, odwiedzany rocznie przez 6 mln osób z całego świata (w okresie od marca do października). Według nauki kościoła rzymsko-katolickiego 11 lutego 1858 r. przy jaskini Massabielle 14-letniej Bernadecie Soubirous objawiła się Matka Boża.

W miejscu tym w roku 1874 wzniesiono statuę Madonny z Lourdes, potem neogotycką bazylikę. Sama Bernadette Soubirous wstąpiła w 1866 roku do klasztoru Nevers, a w 1933 r. została kanonizowana. Lourdes ma bardzo rozwiniętą infrastrukturę turystyczną (kilkadziesiąt tysięcy miejsc noclegowych). W mieście jest wiele zabytków, m. in. zamek z XIV wieku, dwupoziomowy kościół z drugiej połowy XIX wieku, neobizantyjski kościół Różańcowy z końca XIX wieku, podziemna bazylika Św. Piusa X.

Od 1990 r. Lourdes utrzymuje partnerskie stosunki z Częstochową. Zostało opisane w powieści Emila Zoli pod tytułem Lourdes.

Bernadette Soubirous, (właściwie: Marie-Bernarde Soubirous) św. Bernadetta (ur. 7 stycznia 1844, zm. 16 kwietnia 1879) - wizjonerka z miasta Lourdes, beatyfikowana w 1925 roku, kanonizowana w 1933 roku.

Bernadette była córką ubogiego młynarza i najstarszą z szóstki dzieci. W wieku 14 lat, w 1858 r., miała osiemnastokrotnie ujrzeć Matkę Bożą w jaskini Massabielle w Lourdes. Maryja miała nakazać Bernadecie napić się wody wypływającej spod skały i modlić się.

Bernadeta była chorowitym dzieckiem; przez większość życia cierpiała na astmę. Przez jej współczesnych była uważana za osobę naiwną i prostoduszną, a pomimo surowych przesłuchań, zarówno przez oficjeli Kościoła katolickiego, jak i rządu francuskiego, konsekwentnie obstawała przy swojej historii.

Nie akceptując zainteresowania, jakie budziła u innych, wstąpiła w 1866 roku do klasztoru Notre Dame de Nevers (dom macierzysty sióstr miłosierdzia i edukacji chrześcijańskiej), w którym spędziła resztę swojego krótkiego życia. Zmarła w wieku 35 lat na gruźlicę. Do końca życia nie była świadoma tego, że Lourdes staje się miejscem pielgrzymek, ani nie była też obecna przy konsekracji bazyliki w 1876 r.

W czasie procesu kanonizacyjnego 1919 stwierdzono, że ciało Bernadetty mimo upływu czasu pozostało nienaruszone . W 1925 roku papież Pius 11 ogłosił Marię Bernadettę błogosławioną w obecności ostatniego z jej braci , a w roku 1933 tenże papież zaliczył ją uroczyście w poczet świętych. Kanonizowano ją w 1933 r., nie tyle z racji jej wizji, co prostoty i świętości jej życia. Przytacza się jeden fakt na rzecz jej świętości - po ekshumowania ciała okazało się, że nie uległo rozkładowi. Ciało zostało przeniesione do relikwiarza w kaplicy kościoła klasztoru w Nevers.

Życie Bernadette Soubirous stało się kanwą powieści Franza Werfla Pieśń o Bernadecie, którą przeniesiono potem na ekran filmowy.

Francja (fr. France, wym. [fʀɑ̃s]), Republika Francuska (République française, [ʀepyblik fʀɑ̃sɛz]) to państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l'Hexagone (sześciokąt) - pochodzi to od kształtu Francji metropolitarnej.


Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Antylami Holenderskimi. Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche. Republika Francuska jest unitarnym państwem demokratycznym, w którym ważną rolę odgrywa prezydent. Jest również szóstym najlepiej rozwiniętym krajem świata i jedenastym w rankingu warunków życia. Najważniejsze ideały Francji zawarte są w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela i w występującym na drukach urzędowych i monetach haśle rewolucji francuskiej "liberté, égalité, fraternité" ("wolność, równość, braterstwo").

Kraj jest w gronie założycieli Unii Europejskiej. Ma największą powierzchnię spośród państw wspólnoty. Francja jest także członkiem-założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych, wchodzi także w skład Frankofonii, G8 oraz Unii Łacińskiej. Należy do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której posiada prawo veta. Francja jest również popularnym celem podróży turystycznych, a około 75 milionów odwiedzających każdego roku daje jej pod tym względem 1. miejsce na świecie. Francja ze względu na swoją liczbę ludności, potencjał gospodarczy, pozycję w Europie, silną armię (trzeci po USA i Rosji arsenał nuklearny), uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata.

Nazwa "Francja" pochodzi od germańskiego plemienia Franków, które zajmowało region po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego. W otaczającym Paryż regionie Île-de-France powstało państwo francuskie.
 
źródło: Monnaie de Paris / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!