Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
50 rubli, Święci Kościoła Prawosławnego - Eufrozyna Połocka (1101-1173), 2008
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Republiki Białoruś
Stan zachowania: I (menniczy)

Nowość - złota moneta kolekcjonerska z 4 cyrkoniami z serii Święci Kościoła Prawosławnego wybitej przez Mennicę Polską S.A. na zlecenie emitenta - Narodowego Banku Białorusi.

Seria: "Święci Kościoła Prawosławnego"
"Orthodox Saints Series"


Kraj: Republika Białoruś
Emitent: Narodowy Bank Republiki Białoruś
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania:
I (menniczy)
Nominał: 50 rubli
Złoto: Au 900
Techniki dodatkowe: 4 cyrkonie
Stempel: brilliant uncirculated
Średnica: 21,00 mm
Waga: 8,00 g
Nakład: do 15.000 szt.
Data emisji: 28.11.2008 r.
 Certyfikat: tak

St. Ephrosinia of Polotsk The Orthodox Saints Series


Eufrozyna Połocka (ur. około 1101-1104 - zm. 23 maja 1173 w Jerozolimie) - księżniczka ruska, mniszka, święta prawosławna szczególną czcią otaczana na Białorusi, pierwsza kobieta-święta z terytorium całej Rusi. Była córką księcia połockiego Światosława (Jerzego) Wsiesławowicza i księżniczki kijowskiej Zofii, wnuczką Wsiesława Briaczysławowicza. Ochrzczona imieniem Przedsława. Z powodu ubogich źródeł (najważniejszy tu jest hagiograficzny, a więc niekoniecznie wiarygodny żywot) niewiele można o niej powiedzieć z pewnością.

Data urodzin jest nieznana, dzięki zestawieniu kilku danych określa się ją na nie później niż 1104 rok. W młodości przejawiała zainteresowanie lekturą. Po ukończeniu 12 lat z obawy przed zamążpójściem wstąpiła do zakonu, rodzice bowiem rozpoczęli jej swatanie. W klasztorze znalazła się pod opieką rodzonej ciotki. Wtedy też przybrała imię Eufrozyna.

Zamurowana w celi, przepisywała rękopisy. Miała również założyć dwa klasztory: żeński i męski, aczkolwiek opis tych wydarzeń jest baśniowy. Wyposażone w bogate biblioteki, były one ośrodkiem życia kulturalnego. Utrzymywały się nie tylko dzięki darczyńcom, ale również dzięki przepisywaniu ksiąg, kopiowaniu ikon i pracom jubilerskim.

Eufrozyna Połocka uchodzi za fundatorkę znanej ikony Matki Boskiej Efeskiej, obecnie przechowywanej w Sankt Petersburgu. W 1161 roku zamówiła wykonanie na potrzeby cerkwi niezwykle ozdobnego krzyża, wysadzanego srebrem, złotem i drogocennymi kamieniami. Krzyż ten zaginął w zawierusze wojennej w 1941 roku, a jego zaginięcie porównywane jest z zaginięciem Bursztynowej Komnaty. Pomimo usilnych i coraz to ponawianych starań, drogocenny przedmiot wciąż nie został odnaleziony.

Odbyła pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Po drodze odwiedziła dwór w Konstantynopolu, gdzie była przyjmowana z honorami należnymi nie tylko z powodu stanu duchownego i wysokiej w nim pozycji, ale i książęcego pochodzenia. Zmarła w klasztorze w pobliżu Jerozolimy. Jej ciało zostało później przewiezione do Kijowa, a stamtąd, w 1910 roku - do Połocka. Niewielki jej pomnik znajduje się w Mińsku.

źródło: Mennica Polska S.A. / Narodowy Bank Republiki Białoruś / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!