Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
100 Euro, Korony Habsburgów - Korona Świętego Stefana, 2010
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Austrii
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Złota moneta kolekcjonerska o nominale 100 Euro - 3 spośród 5 z serii "Korony Habsburgów". Europejska historia uwieczniona na wieki w szlachetnym, iście królewskim kruszcu, wciąż zyskującym na wartości!
Seria:"Korony Habsburgów"

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Kraj:
Austria (Country: Austria)
Producent:
Mennica Austrii (Producer: Austrian Mint)
Nominał: 100 Euro (Face Value: 100 Euro)
Waga: 16 g (Weight: 16 g)
Średnica: 30 mm (Diameter: 30 mm)
Skład: .986 Au - złoto (Composition: .986 - gold)
Stempel:
lustrzany (proof)
Krawędź: zwykła (Edge: Plain)
Nakład:
30.000 szt. (Mintage: 30.000 pcs)
Data emisji: 10.11.2010 r. (Year of Issue: 2010)
W zestawie: złota moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, platerowana złotem szpila z wizerunkiem korony, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności (!), gustowne etui w kolorze złotym, etui ochronne w kolorze białym

Ponadczasowy portret majestatycznego monarchy.

Kuszący blask szlachetnego kruszcu.


Historia, która pozostawiła ślad na złotej monecie kolekcjonerskiej...


100 Euro, Korony Habsburgów - Korona Świętego Stefana, 2010
Korona Świętego Stefana


Europejska historia uwieczniona na wieki w szlachetnym, iście królewskim kruszcu - złocie wysokiej próby, wciąż zyskującym na wartości!

Bogata w detale, misternie wykonana złota moneta kolekcjonerska na awersie uwiecznia jeden z najważniejszych symboli władzy w historii - koronę.

Natomiast na rewersie złotej monety przedstawiona jest pełniąca funkcję króla Węgier w okresie od 20 października 1740 roku aż 29 listopada 1780 roku cesarzowa Maria Teresa (1771-1780). Podąża ona na koniu w pełnej zbroi z mieczem w dłoni na swoją koronację na króla Węgier.

W tle widać zamek w Bratysławie, który zachował się do dnia dzisiejszego. Wieki przetrwa zapewne także ta piękna złota moneta, na której wyryto ciekawą historię europejskich władców.

Blasku złotej monecie dodaje stempel lustrzany.

Złote monety kolekcjonerskie z serii "Korony Habsburgów" zaprojektowano i wybito w Austrian Mint - renomowanej mennicy o ponad 800-letniej tradycji numizmatycznej.

100 Euro, Korony Habsburgów - Korona Świętego Stefana, 2010
100 €, Die Krone des Heiligen Stephan (Ungarn), 2010

Dodatkowo zaprojektowano wykładaną aksamitem w królewskim kolorze i przeznaczoną specjalnie do przechowywania całej serii 5 złotych monet ekskluzywną kasetę, która widoczna jest na ostatnim zdjęciu. Kasetę można zakupić w naszym sklepie jako osobny produkt w kategorii "Akcesoria numizmatyczne".

W skład ciekawej, historycznej serii "Korony Habsburgów" wchodzić będą złote monety kolekcjonerskie:
 • Korona Świętego Cesarstwa Rzymskiego - Otton I Wielki - emisja: 5.11.2008 r.
 • Korona Arcyksięcia austriackiego - emisja: 4.11.2009 r.
 • Korona Świętego Stefana (Węgry) - emisja: 10.11.2010 r.
 • Korona Świętego Wacława (Czechy) - emisja: 9.11.2011 r.
 • Korona Cesarza Austrii - emisja: 7.11.2012 r.
100 Euro, Korony Habsburgów - Korona Arcyksięcia, 2009
Korona cesarza Ottona I

Korona Świętego Stefana to insygnium koronacyjne królów Węgier, które było używane przez władców od XI wieku do roku 1916.

Jest relikwią narodową, a zarazem symbolem państwowości Węgier. Obecnie korona przechowywana jest w gmachu Parlamentu w Budapeszcie.

Tradycja wiąże koronę z 1000 r., w którym Stefan I Święty miał ją otrzymać w darze od papieża Sylwestra II.

W rzeczywistości insygnium powstało pod koniec XI wieku poprzez połączenie dwóch królewskich diademów - Corona graeca i Corona latina.

Corona graeca pochodzi z połowy XI w. i jest dziełem mistrzów bizantyjskich. Prawdopodobnie była darem cesarza Michała VII Parapinakesa dla Gejzy I.

Natomiast nowsza Corona latina jest dziełem złotników dynastii Arpadów i została wykonana pod koniec XI wieku jako kabłąki zamykające i uzupełniające Corona graeca.

Całość tej pięknej korony wieńczy przekrzywiony złoty krzyż, który został doday w późnym średniowieczu.

100 Euro, Korony Habsburgów - Korona Świętego Stefana, 2010

Ciekawostki
 • Z Koroną Świętego Stefana związane jest pojęcie publicznoprawne Krajów Korony Świętego Stefana jako określenie wszystkich terytoriów podległych władzy królów węgierskich, w latach 1867-1918 oznaczające także węgierską część Austro-Węgier.

 • Symbol korony jest od XVIII w. stale obecny w herbie Węgier, znajduje się również w godle przyjętym w 1990 r. przez węgierski parlament.

 • Według tradycji, która ukształtowała się za panowania Arpadów i obowiązywała do XVI w. o ważności koronacji władców Węgier decydowały trzy przesłanki (zwyczaj ten był jednak od XIV w. kilkakrotnie łamany):
  - króla Węgier mógł koronować tylko arcybiskup Ostrzyhomia,
  - koronacja królewska musiała odbyć się w Székesfehérvár,
  - król Węgier musiał być koronowany Koroną Świętego Stefana.

 • Według tradycji charakterystyczny złoty krzyżyk na koronie został przekrzywiony w XV lub XVI w. Jedna legenda głosi, że został on uszkodzony podczas kradzieży w 1440 r. Druga wskazuje na Ferdynanda I, który w ten sposób chciał odebrać koronie znaczenie jako relikwii. Trzecia historia wiążę fakt uszkodzenia krzyżyka z osobą Izabeli Jagiellonki, która przed odesłaniem korony Habsburgom w 1551 r. miała go odłamać i ofiarować Janowi Zygmuntowi Zapolyi, aby nosił go na swojej piersi.
Linki zewnętrzne:
100 Euro, Korony Habsburgów - Korona Świętego Stefana, 2010
Cesarzowa Maria Teresa (1771-1780)

The Hungarian Crown of St. Stephen

Traditionally the 100 Euro commemorative coin is the centrepiece of the coin issues of Austria. This year the coin made of 16 g gold is dedicated to the Hungarian Crown of St. Stephen.

Despite the continuing gold boom worldwide, we did not increase the maximum mintage. There are only 30.000 pieces available for all collectors in Austria and abroad.

The Hungarian Crown of St. Stephen is the third coin in the series “Crowns of the House of Habsburg”.

The Holy Crown of St. Stephen

The obverse of the gold coin portrays the Holy Crown of St. Stephen.

The reverse shows Maria Theresa on horseback following her coronation as “King” in 1741 in Pressburg (Bratislava). The king was required to ride up the Royal Hill in full coronation regalia and there to swing the sword in all four points of the compass, pledging to defend the borders of the Kingdom of St. Stephen. In the background is the castle that still dominates Bratislava to this day.

An attractive extra

With every coin of this series you will receive a miniature of the crown shown on the coin. This pin is a fine engraving made of gold-plated metal.

A prestigious case

For all five coins of the series "Crowns of the House of Habsburg" a precious wooden collection case may be purchased online together with the coin.

źródło:
Austrian Mint / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!