Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
5 zł, Polskie Kluby piłkarskie - Polonia Warszawa, 2011
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Polski klub piłkarski istniejący od 1911 roku Polonia Warszawa - pierwsza moneta srebrna o nominale 5 zł z nowej serii monet, która upamiętnia polskie kluby piłkarskie o najdłuższej tradycji.
Kolekcja: Srebrne monety o tematyce sportowej
Seria: Polskie Kluby piłkarskie
Temat: Polonia Warszawa

Stan zachowania:
I (menniczy)
Nominał:
5 zł
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Średnica: 24,00 mm
Waga: 7,07 g
Wielkość emisji: 50 000 szt.
Cena emisyjna: 60 zł
Projekt monety: Grzegorz Pfeifer
Data emisji monet: 18.11.2011 r.

Polonia Warszawa - pierwsza moneta srebrna o nominale 5 zł z nowej serii monet upamiętniających polskie kluby piłkarskie o najdłuższej tradycji.

  • Awers: stylizowany wizerunek konturu piłki nożnej. Centralnie, na jego tle, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Wokół orła, półkolem, napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. U dołu oznaczenie roku emisji: 2011. Poniżej napis: 5 ZŁ. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: MW.

  • Rewers: stylizowany wizerunek zawodnika w stroju piłkarskim. Po prawej stronie herb klubu piłkarskiego Polonia Warszawa. Nad nim, półkolem, napis: 1911-2011. Z lewej strony, półkolem, napis: POLONIA WARSZAWA.

"Polskie Kluby piłkarskie" - wg NBP ta seria monet okolicznościowych będzie krótką serią, ponieważ historia większości klubów piłkarskich w Polsce jest dosyć krótka.

Narodowy Bank Polski planuje, że w ramach tej serii zostanie wyemitowanych 6 monet.

Jako pierwsza zostanie wyemitowana srebrna moneta poświęcona klubowi Polonia Warszawa, który powstał w 1911 roku.

Polonia Warszawa (Klub Sportowy Piłkarski Polonia Warszawa, przydomek Czarne Koszule, Duma Stolicy) to obecnie najstarszy klub w Warszawie oraz pierwszy wicemistrz w dziejach polskiego futbolu i pierwszy mistrz Polski po II wojnie światowej.

W tabeli wszech czasów Ekstraklasy zajmuje 14. miejsce.

W klubie przez wiele lat grał jako zawodnik, a następnie pracował jako trener, były selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej - Jerzy Engel. W tym czasie w drużynie Polonii Warszawa występował pierwszy czarnoskóry reprezentant Polski w piłce nożnej - Emmanuel Olisadebe.


******

POLONIA WARSZAWA

Polonia Warszawa jest jednym z najstarszych i najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce.

W roku 2011 obchodzi jubileusz 100-lecia działalności.

Warszawski klub należał do pionierów futbolu na ziemiach polskich. W pierwszych rozgrywkach o mistrzostwo Polski w 1921 roku poloniści zajęli drugie miejsce, ustępując tylko Cracovii Kraków.

Polonia Warszawa była jednym z założycieli polskiej ligi piłkarskiej w roku 1927. Największe sukcesy klubu to tytuły Mistrza Polski w latach 1946 i 2000.

Piłkarze Polonii nazywani są również „Czarnymi Koszulami”, przydomek pochodzi od rzadko spotykanej na piłkarskich boiskach barwy strojów graczy.

Do legendy polskiego sportu przeszło zwycięstwo polonistów w pierwszych powojennych rozgrywkach w 1946 roku, nazwane „mistrzostwem na zgliszczach stolicy”.

Piłkarze w czarnych koszulach nie należeli do faworytów rozgrywek ze względu na wyjątkowo trudne warunki funkcjonowania klubu w zburzonym mieście. Wygraną polonistów odebrano jako symbol odbudowy Warszawy.

Założony w okresie zaborów klub szczyci się patriotycznymi korzeniami. Łacińska nazwa Polski przyjęta jako miano drużyny oraz herb w formie biało-czerwonej tarczy miały na celu propagowanie dążeń wolnościowych wśród warszawskiej młodzieży.

Pomysłodawcą nazwy klubu był Wacław Denhoff-Czarnocki (1894-1927) - działacz niepodległościowy, późniejszy żołnierz Legionów Polskich, poeta (autor słów do żołnierskiej pieśni „O mój rozmarynie rozwijaj się”).

Wśród założycieli Polonii prym wiedli przedstawiciele znanych warszawskich rodów Gebethnerów i Lothów.

Jeden z duchowych przywódców polskich ewangelików pastor August Loth (1869-1944) należał do grona pierwszych prezesów KS Polonia.

W latach 1928-1939 klubem kierował gen. Kazimierz Sosnkowski - Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej.

Barwy Polonii Warszawa reprezentowało wielu wybitnych piłkarzy. Legendą klubu jest Władysław Szczepaniak (1910-1979), którego imieniem nazwano jeden z placów w Warszawie.

Przez cały okres kariery sportowej pozostał wierny stołecznemu klubowi, w reprezentacji Polski występował przez blisko 20 lat, aż 18 spotkań rozegrał jako kapitan biało-czerwonych. Uczestnik olimpiady w Berlinie w 1936 r. i mistrzostw świata we Francji w 1938 r.

Wielokrotnym kapitanem kadry narodowej był także Jerzy Bułanow (1903-1980) - obrońca Polonii wywodzący się z „białej” emigracji rosyjskiej.

W pierwszym meczu reprezentacji Polski z Węgrami (0:1, 18.12.1921 r.) zagrało dwóch zawodników „Czarnych Koszul”: Jan Loth (1900–1933) i Artur Marczewski (1896-1945).

W ostatnich latach w reprezentacji Polski znów występują liczni gracze Polonii.

W 2002 roku to bramki Emmanuela Olisadebe przyczyniły się do awansu Polaków na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Korei Południowej i Japonii.

W latach 1952-1991 klub przeżywał głęboki kryzys organizacyjno-sportowy, którego główną przyczyną była dyskryminacyjna polityka władz PRL. Polonia odbierana była przez ówczesne władze jako klub z przeszłością „sanacyjno-akowską”, co przekładało się na niekorzystne decyzje jedynego w ówczesnych realiach, państwowego sponsora.

Dopiero od przełomu 1989 roku datuje się odbudowa sportowej pozycji „Czarnych Koszul”. W 1991 roku zespół awansował z III do II ligi, by w roku 1993 (po 41 latach nieobecności) powrócić w szeregi piłkarskiej ekstraklasy.

Największe sukcesy w najnowszej historii święcili poloniści na przełomie XX i XXI wieku, zdobywając m.in. mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski oraz Puchar Polski.

Zespół wielokrotnie występował w europejskich pucharach, w roku 2000 tylko jedną bramką przegrał dwumecz o awans do Ligi Mistrzów z Panathinaikosem Ateny (2:2 i 1:2).

Obecnie Polonia Warszawa należy do czołowych drużyn ekstraklasy.

Osiągnięcia piłkarzy Polonii Warszawa:
  • Mistrz Polski: 1946, 2000
  • Wicemistrz Polski: 1921, 1926, 1998
  • Puchar Polski: 1952, 2001
  • Superpuchar Polski: 2000
  • Puchar Ligi: 2000
  • Awans do półfinału Pucharu Intertoto UEFA: 1999.
źródło: folder emisyjny, autor: Jacek C. Kamiński - KS Polonia Warszawa

previous next contents

Valid HTML 4.0!