Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 $, Wielcy wodzowie - Michaił Kutuzow (1745-1813), 2010
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Michaił Kutuzow - srebrna moneta kolekcjonerska z tampodrukiem - czwarta z niskonakładowej serii "Wielcy wodzowie". Na kolejnej monecie zostanie uwieczniony wódz Indian i najsłynniejszy Siuks - Siedzący Byk (Sitting Bull).

Seria: "Wielcy wodzowie"
"Great military leaders" series


Emitent
:
Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 dolar (1 dollar)
Srebro: Ag 925/1000
Techniki dodatkowe: tampodruk

Stempel: lustrzany (proof)
Średnica: 38,61 mm
Waga
: 
28,28 g
Wielkość emisji: 10.000 szt. !
Data emisji
: 30.09.2010 r.
Projektant monety: Witold Nazarkiewicz
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

Michaił Kutuzow - niskonakładowa moneta kolekcjonerska - czwarta z ciekawej serii "Wielcy wodzowie".

Ten słynny dowódca powszechnie uważany jest za architekta klęski kampanii Napoleona.

Stosując tak zwaną taktykę spalonej ziemi, pokazał, do czego prowadzi strategiczna defensywa, manewr i kontrofensywa.

1 dolar, Wielcy wodzowie - Michaił Kutuzow (1745-1813), 2010
Michaił Kutuzow (1745-1813)

Emitowana w ramach programu międzynarodowego seria dokumentuje czasy wielkich wodzów, których czyny i triumfy przeszły do historii.

Już od dawien dawna odwaga, waleczność, heroizm i charyzma nie tylko wzbudzała ludzki podziw i szacunek, lecz także posłuszeństwo, a nawet strach. Zwłaszcza, gdy cechom tym towarzyszył niezwykły talent strategiczny i taktyczny wraz z surowością, władczością i despotyzmem.

Lecz gdyby Czyngis-Chan, Aleksander Macedoński, czy Tamerlan nie posiadali takich cech, zapewne nigdy nie usłyszelibyśmy o nich, jak o Wielkich Wodzach. Co więcej, nie usłyszelibyśmy o ich niezwykłym wpływie na rozwój i postęp cywilizacyjny krajów, którymi władali.

By przypomnieć czasy wielkich wodzów, których czyny i triumfy przeszły do historii oraz by wyjść naprzeciw oczekiwaniom kolekcjonerów, Mennica Polska rozpoczęła serię srebrnych monet "Wielcy Wodzowie" w ramach programu międzynarodowego.


Monety z tej serii dedykowane
będą wielkim wodzom, którzy zapisali się na kartach historii, takim jak:

Na czwartej monecie z serii "Wielcy Wodzowie" projektu Witolda Nazarkiewicza został uwieczniony Michaił Iłłarionowicz Goleniszczew-Kutuzow (ros. Михаил Илларионович Голенищев-Кутузов, ur. 16 września 1745 r. w Petersburgu, zm. 28 kwietnia 1813 r. w Bolesławcu) - rosyjski dowódca, od roku 1812 książę smoleński, a 31 sierpnia 1812 generał feldmarszałek.
Generał Michaił Kutuzow powszechnie uważany jest za architekta klęski kampanii rosyjskiej Napoleona Bonaparte.
*****

W dniach 5-7 września 1812 roku spotkali się naprzeciwko siebie dwaj wielcy wodzowie - Napoleon Bonaparte i Michaił Kutuzow.

W wyniku bitwy, jaka została stoczona pod Borodino, cesarz Francuzów pokonał armię rosyjską.

Jednak straty obu stron były niesłychanie wysokie. Rosjanie stracili około 50 tysięcy żołnierzy, Francuzi około 35 tysięcy.

Mimo, że nie udało się rozgromić armii rosyjskiej w walnej bitwie, Napoleon zdołał zająć Moskwę 14 września 1812 roku.

W obliczu zbliżającej się zimy musiał jednak zarządzić odwrót, w trakcie którego znaczna część jego armii została zniszczona.

Wówczas Michaił Kutuzow został ogłoszony architektem klęski kampanii Napoleona. Stosując tak zwaną taktykę spalonej ziemi, pokazał, do czego prowadzi strategiczna defensywa, manewr i kontrofensywa.


*****

Michaił Iłłarionowicz Goleniszczew-Kutuzow (1745-1813)
- rosyjski dowódca, od roku 1812 książę smoleński, a 31 sierpnia 1812 generał feldmarszałek.

Powszechnie uznawany za architekta klęski kampanii rosyjskiej Napoleona.

W lipcu 1774 roku, dowodząc batalionem w bitwie pod wsią Szumy stracił prawe oko. W 1811 roku odniósł ogromne zwycięstwo - wziął do niewoli pod Slobozją całą armię turecką.

Będąc doświadczonym dyplomatą wynegocjował i podpisał 12 maja 1812 roku korzystny dla Rosji Bukareszteński Traktat Pokojowy.

W dniu 17 sierpnia 1812 roku, w trakcie inwazji Napoleona na Rosję, przejął dowództwo armii rosyjskiej z rąk Barclaya de Tolly i podjął decyzję o rozpoczęciu bitwy pod Borodino w dniu 26 sierpnia. W bitwie poniósł klęskę.

Podjął decyzję o wycofaniu, kontynuując jednak strategię Barclaya de Tolly wciągnięcia Francuzów w głąb Rosji, wyczerpania sił i przygotowania kontrataku.

Wojska napoleońskie zdołały dotrzeć pod Moskwę, ta jednak, w okolicy Tarutino pod Moskwą, czekały na niego wojska pod dowództwem Kutuzova uzupełnione w nowe siły.

W dniu 6 października Kutuzov odniósł pod Tarutinem zwycięstwo nad korpusem francuskim i zmusił Napoleona do przyspieszenia wycofania wojsk z Moskwy.

Następnie odniósł kilka kolejnych zwycięstw nad wycofującymi się wojskami Napoleona m. in. pod Wiaźmą i Krasnym, oraz w bitwie nad rzeka Berezyną, która przesądziła o porażce Napoleona.

Za kampanię 1812 roku - w dniu 6 grudnia 1812 roku otrzymał tytuł księcia smoleńskiego i został nagrodzony najwyższym odznaczeniem rosyjskim - orderem św. Jerzego pierwszego stopnia.

Zmarł w 1813 roku w Bolesławcu. Pochowany został w Soborze Kazańskim w Sankt Petersburgu.

źródło: Mennica Polska S.A. / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!