Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
80 Półgroszy Grundwaldzkich - Grunwald
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania: I (menniczy)

Rarytas kolekcjonerski - nakład limitowany 80 Półgroszy Grundwaldzkich wynosi jedynie 500 sztuk! Na  rewersie numizmatu zaprezentowano scenę walki rycerza polskiego i krzyżackiego.

Stan zachowania: I (menniczy)
Nominał: 80 Półgroszy Grunwaldzkich
Stop: Ag 500
Stempel: lustrzany
Techniki dodatkowe: tampondruk
Średnica: 38,61 mm
Waga: 14,14 g
Wielkość emisji: 500 szt. !
Projekt: A i R Nowakowscy

Rok emisji:
2010 r.

80 Półgroszy Grundwaldzkich - dukat lokalny z tampondrukiem wybity z okazji 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.

Na rewersie zaprezentowano scenę walki rycerza polskiego i krzyżackiego. Powyżej znajduje się wizerunek tarczy wojsk polskich wykonanej w technice tampondruku.

Jest to jedyny oficjalny dukat lokalny, nad którym patronat honorowy objął Urząd Gminy Grunwald.

Rarytas kolekcjonerski ze względu na fakt, iż nakład limitowany
numizmatów wynosi jedynie 500 sztuk.

Nowość Mennicy Polskiej wybita została w niezwykle małej ilości!

Nie jest to kilkadziesiąt tysięcy monet, tak jak w przypadku monet kolekcjonerskich, czy kilkaset tysięcy monet, tak jak w przypadku monet obiegowych Nordic Gold, a jedynie 500 sztuk pieniądza lokalnego.Bitwa pod Grunwaldem

W dniu 15 lipca 2010 roku minęła 600. rocznica Bitwy pod Grunwaldem zaliczanej do jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy. Sześć wieków temu naprzeciw siebie stanęły wojska krzyżackie dowodzone przez wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena oraz polsko-litewskie pod wodzą króla Polski Władysława Jagiełły. Starcie zakończyło się pogromem Krzyżaków i złamaniem ich potęgi w Europie.

Symbolicznym pretekstem do rozpoczęcia bitwy były widoczne na awersie Dukata Lokalnego dwa nagie miecze, przekazanie królowi polskiemu Władysławowi Jagielle przez heroldów wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena.

Miecze te przez kolejne kilkaset lat przechowywane były w Skarbcu Koronnym na Wawelu a przez władców polskich traktowane były jako jedne z najważniejszych insygniów władzy. W XIX i XX wieku wielokrotnie zmieniały miejsce. Dziś ich losy i miejsce przechowywania nie są znane.

Inscenizacja bitwy

Każdego roku, w rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, na polach gdzie stoczono historyczną walkę, członkowie bractw rycerskich z całej Europy odgrywają inscenizację starcia z 15 lipca 1410 roku. Ten wyjątkowy spektakl przyciąga kilkudziesięciotysięczne tłumy widzów, chcących obejrzeć to niezwykłe wydarzenie.

W 2010 roku przypada okrągła 600. rocznica zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad krzyżackimi. Na polach grunwaldzkich organizowane są uroczyste, kilkudniowe obchody związane z tym wydarzeniem w tym również emisja okolicznościowego Dukata Lokalnego - 8 Półgroszy Grunwaldzkich.

previous next contents

Valid HTML 4.0!