Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
100 $, Carskie Jaja Faberge - Jajo Koronacyjne, 2010
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

"Jajo Koronacyjne" - piękna moneta o wadze 3 uncji złota - pierwsza z unikatowej serii "Historia Jaja Faberge" o niskim nakładzie - tylko 222 sztuk, poświęconej symbolom luksusu i elegancji. To najsłynniejsze i najcenniejsze Jajo Fabergé z całej kolekcji przedstawia karetę koronacyjną wykonaną ze złota, rubinów, diamentów i kryształów górskich.

Kolekcja: "Carskie Jaja Faberge" 

Emitent
:
Niue Island
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 100 dolarów (100 dollars)
Złoto: Au 900
Stempel: lustrzany (proof)
Średnica: 41,60 x 55,60 mm
Waga
: 93,30 g (3 uncje trojańskie złota)

Wielkość emisji: 222 szt. !!!
Projektant: Robert Kotowicz
Data emisji
: 10.11.2010 r.

W zestawie: złota moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej !

"Jajo Koronacyjne" z 1897 roku - piękna, złota moneta o wadze trzech uncji trojańskich szlachetnego kruszcu.

Jest to
pierwsza moneta z unikatowej serii "Historia Jaja Faberge" o niezwykle niskim nakładzie 222 sztuk, poświęconej symbolom luksusu i elegancji.

Do monety można kupić eleganckie, drewniane ETUI.

100 $, Historia Jaja Faberge - Jajko Koronacyjne, 2010

Imperial Fabergé Eggs - Coronation Egg

wyceniane na kwotę 24 milionów dolarów !

Jajo Koronacyjne było tworzone przez 15 miesięcy. Jest to najsłynniejsze i najcenniejsze Jajo Fabergé z całej kolekcji. Przedstawia ono karetę koronacyjną, która w oryginale wykonana jest ze złota, rubinów, diamentów i kryształów górskich.

Złota moneta kolekcjonerska z dołączonym indywidualnie numerowanym certyfikatem autentyczności potwierdzającym niski nakład wynoszący zaledwie 222 sztuki, czynią tą monetę ekskluzywną!

Nie robimy jaj - to naprawdę tylko 222 sztuki luksusu!

P
ełen uroku projekt z pewnością wzbudzi zachwyt i zazdrość innych kolekcjonerów!

Oferując szansę skorzystania z luksusu, piękna i prestiżu ulubionego na świecie spośród metali szlachetnych, jest to wspaniała okazja, aby uzupełnić swoją kolekcję o prawdziwe złoto w najlepszym wydaniu.

Oprócz walorów estetycznych i ciekawej tematyce historycznej, dzięki niskiemu nakładowi moneta posiada wspaniałe walory inwestycyjne.

Jako kolejne z kolekcji Faberge ukaże się złote Jajo Konwaliowe z 1898 roku.


 
ZŁOTA MONETA CARSKIE JAJA FABERGE
- JAJO KORONACYJNE

 
 • pierwsza, złota moneta z niezwykłej serii monet kolekcjonerskich "Imperial Faberge Eggs",
 • wizerunki monet prezentują legendarne Carskie Jaja Faberge - symbol luksusu i ekstrawagancji,
 • oryginalny, eliptyczny kształt monet, stanowi idealne nawiązanie do tematyki monet,
 • unikalna, duża moneta złota Au 900 o wadze aż 3 uncji trojańskich złota (93,30 gramów) !,
 • niski nakład złotych monet - jedynie 222 sztuki !
 • w ramach kolekcji Faberge w styczniu 2010 roku wyemitowano też 5000 sztuk monet srebrnych, 
 • projektantem monety jest utalentowany, wielokrotnie nagradzany za swoje prace artysta - Robert Kotowicz,
 • zaskakujący oryginalny kształt, tematyka i misterne odwzorowanie pierwszego z serii Jaja Koronacyjnego sprawiły, że już przed emisją moneta stała się rynkowym przebojem wśród kolekcjonerów,
 • seria monet „Carskie Jaja Faberge” prezentująca wizerunki wybitnych XIX-wiecznych dzieł sztuki jubilerskiej to pierwsza seria numizmatyczna na świecie o tej tematyce,
 • złota moneta o ciekawym projekcie została precyzyjnie wykonana w Mennicy Polskiej - firmie o dumnej i bogatej, ponad 240-letniej tradycji,
 • moneta dostępna jest wraz z certyfikatem autentyczności, będącym gwarancją jakości i kunsztu wykonania,
 • po raz pierwszy srebrna moneta została zaprezentowana podczas Targów Numizmatycznych 2010 w Berlinie, wzbudzając duże zainteresowanie wśród kolekcjonerów,
 • w 2010 roku Mennica Polska planuje emisję trzech monet z serii "Carskie Jaja Faberge",
 • „Carskie Jaja Faberge” to nie tylko niepowtarzalny walor numizmatyczny, ale również oryginalny, elegancki i niebanalny prezent.
Nowa seria srebrnych kolekcjonerskich monet uwiecznia powstałe w latach 1884 - 1917 przepiękne, legendarne Carskie Jaja Faberge, które aktualnie na aukcjach osiągają niebotyczne kwoty.

Jaja Fabergé, zwane też Jajami Carskimi, to połączenie tradycji wielkanocnej z jubilerskim mistrzostwem. Można je porównać do luksusowej wersji współczesnego jajka - niespodzianki.


Obecnie Jaja Carskie to jedne z najsłynniejszych klejnotów carskiej Rosji, których tajemnicze losy od lat inspirują, jak i intrygują nie tylko kolekcjonerów i marszandów dzieł sztuki, stanowiąc symbol luksusu.

100 $, Historia Jaja Faberge - Jajko Koronacyjne, 2010

Jako znak zmartwychwstania i odrodzenia, powrotu i powtarzania się życia - jajko wyobraża zwycięstwo wiosny i słońca w walce z zimą oraz nocą w okresie wiosennego przesilenia.

Te filigranowe dzieła sztuki złotniczej zostały zaprojektowane dla cara Aleksandra III Romanowa i jego syna Mikołaja oraz członków ich rodzin, a wykonane w XIX i na początku XX wieku z metali szlachetnych - złota i srebra, które dekorowano kosztownymi kamieniami - szmaragdami, rubinami lub brylantami. 

Wyróżniające się doskonał
ą perfekcją oraz używaniem skomplikowanych technik dzieła sztuki inspirowane były głównie wydarzeniami historycznymi, w tym wizerunkami carów i scen z ich życia.


Do najświetniejszych dzieł Faberge należały:
 • kopia pałacu carskiego, portret członków rodziny w oprawie biżuteryjnej oraz złota kareta koronacyjna.

100 $, Historia Jaja Faberge - Jajko Koronacyjne, 2010

Jajo Faberge - Coronation Egg (1897)
- prezent cara Mikołaja II
dla żony carycy Aleksandry,
obecnie w The Forbes Magazine Collection, New York

Carskie Jaja Fabergé, uważane za jubilerskie dzieła sztuki, są symbolem ekstrawagancji i luksusu. Stworzone przez Petera Carla Fabergé oraz jego asystentów dla rosyjskich carów: Aleksandra III oraz Mikołaja II, wykonane są ze złota i srebra ozdobionego emalią oraz kamieniami szlachetnymi.

Mennica Polska prezentuje nową, złotą  serię monet dedykowaną bajecznym Carskim Jajom Fabergé.
Na pierwszej monecie z serii uwiecznione jest słynne, wprawiające w zachwyt "Jajo Koronacyjne" z 1897 roku.

 • Awers: na dole otwarte jajo Wiosenne Kwiaty (1899-1903) z miniaturą koszyka zawierającego bukiet anemonów. Nad nim herb państwowy Niue Island z napisem „Elizabeth II”, dookoła głowy - dekoracyjny, neorokokowy ornament. U góry monety - nazwa emitenta: Niue Island. Po prawej - nominał: 100 dolarów, po lewej - rok emisji: 2010.
 • Rewers: w centralnej części, koronacyjne jajo z 1987 roku z miniaturą karety - repliki karety Katarzyny Wielkiej, z 1793, które car Mikołaj II podarował Aleksandrze Fiodorownej. Na górze, półokrągły napis „Imperial Fabergé Eggs”. W tle - spiralny, matowy ornament.
*****

Jajo Koronacyjne to tworzone przez 15 miesięcy dzieło sztuki przedstawiające szczerozłote jajko, które pokryte jest
przezroczystą emalią oraz rozetami ze złotych listków wawrzynu.

Jest to najsłynniejsze i najcenniejsze Jajo Fabergé z całej kolekcji. Car Mikołaj II podarował je carycy Aleksandrze na Wielkanoc 1897 roku.

Twórcą jaja jest
najzdolniejszy jubiler domu Fabergé - George Stein.

To słynne jajo pokryte
jest emaliową, żółtą siateczką, naniesioną na złotą powierzchnię, która nawiązuje do koronacyjnej sukni carycy. Wewnątrz jaja ukryta jest miniatura karety koronacyjnej wykonana ze złota, rubinów, diamentów i kryształów górskich. Na jej dachu znajduje się maleńka kopia korony rodu Romanowów.

Obecnie jajo znajduje się w nowojorskiej kolekcji Forbes Magazine.

W połączeniu ze znajdującym się pod nim złotem, szlifowanym w każdej rozecie promieniście od środka, przez odpowiednie polerowanie - złote jajo sprawia wrażenie, jak gdyby wewnątrz błyskało miniaturowe słońce.

Na odkręcanej pokrywie jaja widnieje osadzony na rubinie szlifowanym w formie kaboszonu stylizowany monogram carycy Aleksandry inkrustowany brylancikami. Łączenia rozet dekorowane są dwugłowymi carskimi orłami, z których każdy pokryty jest czarną błyszczącą emalią oraz ozdobiony centralnie umieszczonym brylantem.

Prawdziwą "niespodziankę" jajko kryje jednak w środku. Jest nią misternie wykonana replika karety, którą rok wcześniej car Mikołaj II i caryca Aleksandra udali się na koronację. Wierny model pojazdu pod okiem mistrza stworzył Michael Perchin.

Kareta wykonana ze złota, z rubinowymi siedzeniami, szybkami okienek wyciętymi z górskiego kryształu i zwieńczona carską koroną wysadzaną drogimi kamieniami, budzi podziw precyzją odlanych i rzeźbionych w złocie szczegółów.

*****

Twórcą Jaj Faberge dla carskiej rodziny był żyjący w latach 1846-1920 petersburski jubiler i dekorator - Peter Carl Faberge (Петер Карл Фаберже). Niejednokrotnie przy tworzeniu niektórych jajek stosował on technologie, które do dziś wprawiają w zachwyt i zdumienie ekspertów oraz wielbicieli jego sztuki jubilerskiej.

Ten utalentowany
nadworny złotnik pierwsze jajo stworzył dla carskiej rodziny Romanowów z wyobraźnią i ogromną pomysłowością z okazji Wielkanocy w 1884 roku.

Car Aleksander III podarował swojej żonie - Marii Fiodorownie ten niecodzienny, elitarny prezent dla koneserów piękna. Ten
prezent przedstawiający symbol życia, czyli jajo - z największym jubilerskim kunsztem wykonany był ze złota inkrustowanego szlachetnymi kamieniami oraz kością słoniową i macicą perłową.

W ówczesnych czasach Carskie Jaja Faberge stały się modnym i ekskluzywnym corocznym prezentem wielkanocnym. W ich wnętrzu zazwyczaj kryła się niespodzianka, która aż do momentu otworzenia upominku stanowiła tajemnicę.

Obecnie Jaja Carskie stanowią symbol luksusu i elegancji, a ich ceny przyprawiają o zawrót głowy.

Urzekająca detalami kolekcja zachowanych 46 sztuk spośród 54 ozdób stanowi niezwykły majstersztyk, zachwycający znawców sztuki jubilerskiej swymi projektami i precyzją wykonania.

Ciekawostki dotyczące Jaj Faberge:
 • wyroby Faberge wymagały znajomości około 40 technik jubilerskich,
 • w swych dziełach Faberge misternie łączył złoto z różnymi metalami i kamieniami szlachetnymi, barwił je na różne kolory i pokrywał "rozpuszczonymi" diamentami i szmaragdami,
 • opracował on nowe metody wypalania emalii, której gama prawie 200 kolorów, w połączeniu z różnorodnymi technikami nakładania warstw uczyniła zeń niedościgłego dla konkurencji mistrza,
 • spośród 54 znanych Jajek Fabergé do naszych czasów przetrwało tylko 46 sztuk,
 • spośród zachowanych jajek - jedynie 10 z nich znajduje się w kraju, z którego pochodzą,
 • w Rosji Jaja Faberge przechowywane są w Orużenoj Pałatie na Kremlu,
 • pozostałe Jajka Faberge znajdują się w najlepszych prywatnych, jak też państwowych kolekcjach na całym świecie,
 • w roku 1900 trzy Jaja Faberge wystawiono na Wystawie Światowej w Paryżu, gdzie przyniosły jego twórcy w uznaniu dla jego mistrzostwa Złoty Medal oraz Krzyż Legii Honorowej,
 • najdroższe dwa spośród Carskich Jaj to:
  - sprzedane w Nowym Jorku w 2002 roku za 13,5 mln dolarów Jajko Zima
  - oraz wykonane w 1902 roku dla rodziny Rothschildów Jajko , które w roku 1905 baron Edouard de Rothschild podarował w ramach prezentu zaręczynowego Germaine Halphen;
  - Jajo
  z różowo - złotym zegarem - jajo to zostało sprzedane prywatnemu rosyjskiemu kolekcjonerowi na aukcji w Londynie w 2007 roku za 18,5 mln dolarów, przez co ustanowiło trzy rekordy: 1) za dzieło Faberge, 2) dzieło sztuki rosyjskiej i 3) zegar, gdyż co godzinę wyskakuje z niego miniaturowy kogut, który zdobiony jest brylantami, macha skrzydłami, kiwa głową i otwiera dziób, by obwieścić upływ czasu,
 • pierwszą współczesną wersją było tzw. Jajko Pokoju, które zostało wykonane dla J. Gorbaczowa w 1991 roku,
 • w roku 2000 powstało tzw. Jajko Milenijne,
 • ostatnim słynnym dziełem jest Jajko Faz Księżyca.
źródło: Mennica Polska S.A. / faberge-exhibition.com / Wikipedia / onet.pl

previous next contents

Valid HTML 4.0!