Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
100 $, Carskie Jaja Faberge - Jajo Konwaliowe, 2011
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

"Jajo Konwaliowe" - piękna, duża moneta o wadze 3 uncji złota - druga z niskonakładowej serii "Historia Jaja Faberge", poświęconej symbolom luksusu i elegancji.

Kolekcja: "CarskieJaja Faberge"

Emitent
:
Niue Island
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 100 dolarów (100 dollars)
Złoto: Au 900
Stempel: lustrzany (proof)
Średnica: 41,60 x 55,60 mm
Waga
: 93,30 g (3 uncje trojańskie złota)

Wielkość emisji: 222 szt. !!!
Projektant: Robert Kotowicz
Data emisji
: 14.04.2011 r.

W zestawie: złota moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej i eleganckim etui prezentacyjnym, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej !

"Jajo Konwaliowe" z 1898 roku - piękna, złota moneta o wadze trzech uncji trojańskich szlachetnego kruszcu.

Jest to
druga moneta z niepowtarzalnej serii "Historia Jaja Faberge" o niezwykle niskim nakładzie 222 sztuk, poświęconej symbolom luksusu i elegancji.

W zestawie wraz z monetą znajduje się eleganckie, drewniane ETUI.

Historia Jaja Faberge - Jajko z konwaliami

Imperial Faberge Eggs - Lilly of the valley egg
Carskie Jaja Faberge - Jajo z konwaliami

Jajo Konwaliowe - złota moneta kolekcjonerska, umieszczona w elegackim etui, wraz z dołączonym indywidualnie numerowanym certyfikatem autentyczności potwierdzającym niski nakład wynoszący zaledwie 222 sztuki, czynią tą monetę ekskluzywną!

Nie robimy jaj - to naprawdę tylko 222 sztuki luksusu!

P
ełen uroku projekt z pewnością wzbudzi zachwyt i zazdrość innych kolekcjonerów!

Oferując szansę skorzystania z luksusu, piękna i prestiżu ulubionego na świecie spośród metali szlachetnych, jest to wspaniała okazja, aby uzupełnić swoją kolekcję o prawdziwe złoto w najlepszym wydaniu.

Oprócz walorów estetycznych i ciekawej tematyce historycznej, dzięki niskiemu nakładowi moneta posiada wspaniałe walory inwestycyjne.

„Jajo Konwaliowe” z 1898 roku to prawdziwe dzieło sztuki, pokryte różową, translucentną emalią, podtrzymane na czterech złotych nóżkach, na których znajdują wizerunki zielonych liści konwalii wraz licznymi perełkami symbolizującymi kwiaty.

Na górze jajo zawiera trzy owalne wizerunki: Mikołaja II oraz dwóch jego córek, księżnych Olgi i Tatiany.

„Jajo Konwaliowe” wraz z „Jajem Koronacyjnym” zostało sprzedane Forbes Magazine Collection przez „Wartski of London” za 2.160.000 dolarów. W 2004 oba jaja wróciły do Rosji, znajdują się w prywatnych zbiorach Wiktora Vekselberga.


ZŁOTA MONETA CARSKIE JAJA FABERGE
- JAJO KONWALIOWE

 • druga, złota moneta z niezwykłej serii monet kolekcjonerskich "Imperial Faberge Eggs",
 • wizerunki monet prezentują legendarne Carskie Jaja Faberge - symbol luksusu i ekstrawagancji,
 • Carskie Jaja Faberge - to jubilerskie dzieła sztuki najwyższej klasy wykonywane na specjalne zamówienie carów Aleksandra III oraz Mikołaja II,
 • niespotykany, oryginalny, eliptyczny kształt monet, stanowi idealne nawiązanie do tematyki monet,
 • unikalna, duża moneta złota Au 900 o wadze aż 3 uncji trojańskich złota (93,30 gramów) !,
 • bardzo niski, limitowany nakład złotych monet - jedynie 222 sztuki !
 • moneta dostępna jest wraz z dwujęzycznym, indywidualnie numerowanym certyfikatem autentyczności, będącym gwarancją jakości i kunsztu wykonania,
 • każda złota moneta zapakowana jest w eleganckie drewniane etui, specjalnie zaprojektowane do tej niezwykłej i oryginalnej serii monet,
 • powyższe atuty oraz misterne odwzorowanie Jaja Konwaliowego na wizerunku podkreślają wyjątkowość całej monety,
 • projektantem monety jest utalentowany, wielokrotnie nagradzany za swoje prace artysta - Robert Kotowicz,
 • zaskakujący oryginalny kształt, tematyka i misterne odwzorowanie pierwszego z serii Jaja Koronacyjnego sprawiły, że już przed emisją moneta stała się rynkowym przebojem wśród kolekcjonerów,
 • seria monet „Carskie Jaja Faberge” prezentująca wizerunki wybitnych XIX-wiecznych dzieł sztuki jubilerskiej to pierwsza seria numizmatyczna na świecie o tej tematyce,
 • złota moneta o ciekawym projekcie została precyzyjnie wykonana w Mennicy Polskiej - firmie o dumnej i bogatej, ponad 240-letniej tradycji,
 • po raz pierwszy srebrna moneta została zaprezentowana podczas Targów Numizmatycznych 2010 w Berlinie, wzbudzając duże zainteresowanie wśród kolekcjonerów,
 • „Carskie Jaja Faberge” to nie tylko niepowtarzalny walor numizmatyczny, stanowiący niebanalny i niezwykle elegancki walor kolekcjonerki, który ozdobi najwybitniejsze kolekcje numizmatyczne, ale również oryginalny, elegancki i niebanalny prezent,
 • dotychczas w serii ukazały się trzy srebrne monety: Jajo Koronacyjne, Konwaliowe i Koniczynowe, oraz złote Jajo Koronacyjne, w przygotowaniu kolejne srebrne i złote monety.
Nowa seria srebrnych kolekcjonerskich monet uwiecznia powstałe w latach 1884 - 1917 przepiękne, legendarne Carskie Jaja Faberge, które aktualnie na aukcjach osiągają niebotyczne kwoty.

Jaja Fabergé, zwane też Jajami Carskimi, to połączenie tradycji wielkanocnej z jubilerskim mistrzostwem. Można je porównać do luksusowej wersji współczesnego jajka - niespodzianki.


Obecnie Jaja Carskie to jedne z najsłynniejszych klejnotów carskiej Rosji, których tajemnicze losy od lat inspirują, jak i intrygują nie tylko kolekcjonerów i marszandów dzieł sztuki, stanowiąc symbol luksusu.

100 $, Historia Jaja Faberge - Jajko Koronacyjne, 2010

Jako znak zmartwychwstania i odrodzenia, powrotu i powtarzania się życia - jajko wyobraża zwycięstwo wiosny i słońca w walce z zimą oraz nocą w okresie wiosennego przesilenia.

Te filigranowe dzieła sztuki złotniczej zostały zaprojektowane dla cara Aleksandra III Romanowa i jego syna Mikołaja oraz członków ich rodzin, a wykonane w XIX i na początku XX wieku z metali szlachetnych - złota i srebra, które dekorowano kosztownymi kamieniami - szmaragdami, rubinami lub brylantami.

Wyróżniające się doskonał
ą perfekcją oraz używaniem skomplikowanych technik dzieła sztuki inspirowane były głównie wydarzeniami historycznymi, w tym wizerunkami carów i scen z ich życia.


Do najświetniejszych dzieł Faberge należały:
 • kopia pałacu carskiego, portret członków rodziny w oprawie biżuteryjnej oraz złota kareta koronacyjna.

100 $, Historia Jaja Faberge - Jajko Koronacyjne, 2010

Jajo Faberge - Coronation Egg (1897)
- prezent cara Mikołaja II
dla żony carycy Aleksandry,
obecnie w The Forbes Magazine Collection, New York

Carskie Jaja Fabergé, uważane za jubilerskie dzieła sztuki, są symbolem ekstrawagancji i luksusu. Stworzone przez Petera Carla Fabergé oraz jego asystentów dla rosyjskich carów: Aleksandra III oraz Mikołaja II, wykonane są ze złota i srebra ozdobionego emalią oraz kamieniami szlachetnymi.

Twórcą Jaj Faberge dla carskiej rodziny był żyjący w latach 1846-1920 petersburski jubiler i dekorator - Peter Carl Faberge (Петер Карл Фаберже). Niejednokrotnie przy tworzeniu niektórych jajek stosował on technologie, które do dziś wprawiają w zachwyt i zdumienie ekspertów oraz wielbicieli jego sztuki jubilerskiej.

Ten utalentowany
nadworny złotnik pierwsze jajo stworzył dla carskiej rodziny Romanowów z wyobraźnią i ogromną pomysłowością z okazji Wielkanocy w 1884 roku.

Car Aleksander III podarował swojej żonie - Marii Fiodorownie ten niecodzienny, elitarny prezent dla koneserów piękna. Ten
prezent przedstawiający symbol życia, czyli jajo - z największym jubilerskim kunsztem wykonany był ze złota inkrustowanego szlachetnymi kamieniami oraz kością słoniową i macicą perłową.

W ówczesnych czasach Carskie Jaja Faberge stały się modnym i ekskluzywnym corocznym prezentem wielkanocnym. W ich wnętrzu zazwyczaj kryła się niespodzianka, która aż do momentu otworzenia upominku stanowiła tajemnicę.

Obecnie Jaja Carskie stanowią symbol luksusu i elegancji, a ich ceny przyprawiają o zawrót głowy.

Urzekająca detalami kolekcja zachowanych 46 sztuk spośród 54 ozdób stanowi niezwykły majstersztyk, zachwycający znawców sztuki jubilerskiej swymi projektami i precyzją wykonania.

Ciekawostki dotyczące Jaj Faberge:
 • wyroby Faberge wymagały znajomości około 40 technik jubilerskich,
 • w swych dziełach Faberge misternie łączył złoto z różnymi metalami i kamieniami szlachetnymi, barwił je na różne kolory i pokrywał "rozpuszczonymi" diamentami i szmaragdami,
 • opracował on nowe metody wypalania emalii, której gama prawie 200 kolorów, w połączeniu z różnorodnymi technikami nakładania warstw uczyniła zeń niedościgłego dla konkurencji mistrza,
 • spośród 54 znanych Jajek Fabergé do naszych czasów przetrwało tylko 46 sztuk,
 • spośród zachowanych jajek - jedynie 10 z nich znajduje się w kraju, z którego pochodzą,
 • w Rosji Jaja Faberge przechowywane są w Orużenoj Pałatie na Kremlu,
 • pozostałe Jajka Faberge znajdują się w najlepszych prywatnych, jak też państwowych kolekcjach na całym świecie,
 • w roku 1900 trzy Jaja Faberge wystawiono na Wystawie Światowej w Paryżu, gdzie przyniosły jego twórcy w uznaniu dla jego mistrzostwa Złoty Medal oraz Krzyż Legii Honorowej,
 • najdroższe dwa spośród Carskich Jaj to:
  - sprzedane w Nowym Jorku w 2002 roku za 13,5 mln dolarów Jajko Zima
  - oraz wykonane w 1902 roku dla rodziny Rothschildów Jajko , które w roku 1905 baron Edouard de Rothschild podarował w ramach prezentu zaręczynowego Germaine Halphen;
  - Jajo
  z różowo - złotym zegarem - jajo to zostało sprzedane prywatnemu rosyjskiemu kolekcjonerowi na aukcji w Londynie w 2007 roku za 18,5 mln dolarów, przez co ustanowiło trzy rekordy: 1) za dzieło Faberge, 2) dzieło sztuki rosyjskiej i 3) zegar, gdyż co godzinę wyskakuje z niego miniaturowy kogut, który zdobiony jest brylantami, macha skrzydłami, kiwa głową i otwiera dziób, by obwieścić upływ czasu,
 • pierwszą współczesną wersją było tzw. Jajko Pokoju, które zostało wykonane dla J. Gorbaczowa w 1991 roku,
 • w roku 2000 powstało tzw. Jajko Milenijne,
 • ostatnim słynnym dziełem jest Jajko Faz Księżyca.
źródło: Mennica Polska S.A. / faberge-exhibition.com / Wikipedia / onet.pl

previous next contents

Valid HTML 4.0!