Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Królestwo Kongresowe - z³ota klipa
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania: I (menniczy)

Z³ota klipa o nak³adzie 50 sztuk z wizerunkiem monety o nominale 5 rubli z 1849 roku, w eleganckim etui z herbem na okuciu.

Seria: "Historia Mennicy Warszawskiej"

Stan zachowania:
I (menniczy)
Z³oto: Au 900
Stempel: lustrzany
Wymiary: 35 x 35 mm
Waga: 52 g
Nak³ad:
50 szt. !
Data emisji: 30.11.2010 r.
Projekt graficzny klipy oraz projekt okucia na pude³ko:
Tomasz Bylicki
Modele gipsowe klipy: Anna Beata W±tróbska-Wdowiarska
Model gipsowy awersu 5-rublówki 1849 r. z herbem Cesarstwa Rosyjskiego: Tadeusz Tchórzewski
W zestawie:
indywidualnie numerowana na rancie z³ota klipa, umieszczona w kapsule ochronnej i drewnianym etui, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczno¶ci Mennicy Polskiej

 Historia utrwalona w szlachetnym kruszcu!

Z³ota klipa z serii "Historia Mennicy Warszawskiej" z wizerunkiem monety o nominale 5 rubli z 1849 roku.


Klipa upamiêtnia dzia³alno¶æ Mennicy w okresie Królestwa Kongresowego w latach 1832 - 1874.


Nowo¶æ Mennicy Polskiej zosta³a wybita w nak³adzie 50 sztuk.

Klipy "Królestwo Kongresowe" zosta³y wybite w nak³adzie:

Dotychczas w ramach serii "Historia Mennicy Warszawskiej" ukaza³y siê nastêpuj±ce klipy:

*****

Mennica Warszawska
w dobie Królestwa Kongresowego
- od zniesienia Konstytucji
do ca³kowitej likwidacji autonomii -1832–1874

Zamkniêcie Mennicy Warszawskiej
z dniem 1 stycznia 1868 r.


Klipa nawi±zuj±ca do starej polskiej tradycji bicia okazjonalnych i próbnych monet na kwadratowych p³ytkach dokumentuje dzia³alno¶æ Mennicy Warszawskiej pomiêdzy dwoma powstaniami narodowymi przeciwko rosyjskiemu zaborcy: listopadowym (1830–1831) i styczniowym (1863–1864). Po powstaniu listopadowym car Miko³aj I zniós³ w 1832 r. konstytucjê Królestwa, og³aszaj±c dla niego tzw. statut organiczny.

Likwiduj±c odrêbno¶æ Królestwa od Rosji, ju¿ w 1832 r. wprowadzono monety dwujêzyczne rosyjsko-polskie, które rozpoczê³a wybijaæ równie¿ mennica carska w Petersburgu. Na awersie tych monet umieszczono herb Rosji. God³o Polski, jako rosyjskiej prowincji, znalaz³o siê teraz na ma³ej tarczce w¶ród sze¶ciu herbów umieszczonych na skrzyd³ach dwug³owego, rosyjskiego Or³a.

W 1841 r. ukaz carski ca³kowicie zlikwidowa³ w mennicy warszawskiej dawny polski system monetarny. Odt±d grzywnê koloñsk± zast±pi³ w Warszawie funt rosyjski, a podstawowymi jednostkami monetarnymi bitymi w naszej mennicy by³y rubel i kopiejka. Polski znak mennicy warszawskiej – litery MW – umieszczono na monetach po raz ostatni w 1857 r. Od 1850 r. mennica musia³a stosowaæ swój znak w cyrylicy – litery BM – bêd±ce skrótem oficjalnej rosyjskiej nazwy „Warszawskaja Monieta”.

W 1849 r. wybito w Mennicy Warszawskiej ostatni± monetê z³ot±: rosyjskie 5 rubli z polskim znakiem menniczym MW; w nak³adzie zaledwie 133 sztuk. Wizerunek tej monety umieszczony jest w centrum klipy. Na klipie umieszczone s± ponadto: polska i rosyjska nazwa mennicy oraz jej polski i rosyjski znak menniczy, a tak¿e monogramy panuj±cych wówczas rosyjskich carów Miko³aja I (1825–1855) i Aleksandra II (1855–1881), zgodnie z ich wizerunkami na monetach. Na obu stronach klipy oraz na okuciu pude³ka umieszczona jest tak¿e data zamkniêcia przez Rosjê mennicy w Warszawie. Jedna strona klipy posiada napisy w jêzyku polskim, druga w jêzyku rosyjskim.

Konsekwencj± powstania styczniowego by³a ca³kowita likwidacja odrêbno¶ci pañstwowej Królestwa Polskiego, uznanego odt±d za czê¶æ Rosji, zniesienie wszystkich odrêbnych w³adz Królestwa i instytucji polskich, w tym tak¿e zamkniêcie z dniem 1 stycznia 1868 r. Mennicy Warszawskiej, gdzie z aktualn± dat± roczn± po raz ostatni wybito monetê w 1864 r. Nast±pi³y represje i rusyfikacja kraju, w którym zaprowadzono jêzyk rosyjski jako urzêdowy. W aktach urzêdowych rosyjskich by³ to teraz „kraj nadwi¶lañski”, podzielony na dziesiêæ guberni (1866 r.), którego rosyjski namiestnik otrzyma³ tytu³ „genera³ - gubernatora” (1874 r.).

Nazwa kraju „Królestwo Polskie” nadal funkcjonowa³a, ale wy³±cznie w prawie i stosunkach miêdzynarodowych Rosji. Dopiero pierwsza wojna ¶wiatowa przynios³a Polsce – po 123 latach niewoli – odzyskanie niepodleg³o¶ci (1918 r.) i ponowne otwarcie Mennicy Warszawskiej, jako Mennicy Pañstwowej II Rzeczypospolitej w 1924 r.

Koncepcjê merytoryczn± i projekt graficzny klipy oraz okucia na pude³ko opracowa³ Tomasz Bylicki, by³y kustosz Gabinetu Numizmatycznego Mennicy. Modele gipsowe awersu i rewersu wykona³a Anna Beata W±tróbska-Wdowiarska, rze¼biarka i medalierka, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Piêknych (1987 r.), laureatka krajowych i miêdzynarodowych konkursów medalierskich. Model gipsowy awersu 5-rublówki 1849 r. z herbem Cesarstwa Rosyjskiego wykona³ Tadeusz Tchórzewski, rze¼biarz i medalier, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Piêknych (1981 r.), laureat wielu konkursów, autor nie tylko medali, ale tak¿e kilku pomników. Wed³ug graficznego projektu i modelu gipsowego Tadeusza Tchórzewskiego wykonane jest równie¿ okucie na pude³ko.

Sygnatury projektanta i obojga artystów medalierów (T.B.; B.W.; T.T.) umieszczone s± na awersie klipy. Klipê wybi³a Mennica Polska S.A. w listopadzie 2010 r. dla upamiêtnienia dzia³alno¶ci Mennicy Warszawskiej w czasach Królestwa Kongresowego, w latach 1832–1867 i przypomnienia faktu, i¿ Mennica podzieli³a równie¿ los pañstwa i narodu i by³a przez rosyjskiego zaborcê zamkniêta w ramach represji popowstaniowych z dniem 1 stycznia 1868 r. Jej maszyny, urz±dzenia i zbiory wywieziono do Petersburga.

Ostatnim aktem zaborcy wobec Mennicy Warszawskiej by³a rozbiórka jej budynków na ul. Bielañskiej w 1907 r., z przeznaczeniem gruntu pod rosyjski Bank Pañstwa.

Wszystkie klipy bite przez Mennicê Polsk± S.A., spadkobierczyniê tradycji Mennicy Warszawskiej i Mennicy Pañstwowej, numerowane s± kolejno na rancie.

autor: Tomasz Bylicki - by³y kustosz Gabinetu Numizmatycznego Mennicy

previous next contents

Valid HTML 4.0!