Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Kolekcja Staro¿ytne Cuda ¦wiata - 7 numizmatów+ETUI
previous next contents

numizmatyka

Pomys³ na prezent doskona³y - srebrna kolekcja 7 numizmatów uwieczniaj±cych antyczne dzie³a sztuki i architektury, umieszczona w etui prezentacyjnym.

Kolekcja: Staro¿ytne Cuda ¦wiata

Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: oksydowanie
Stempel: zwyk³y
¦rednica: 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Wielko¶æ emisji: 18.800 szt.
Projektant
: Tadeusz Tchórzewski
Rok emisji: 2009 r.
W zestawie: siedem srebrnych numizmatów w kapsu³ach ochronnych, siedem certyfikatów autentyczno¶ci numizmatów, certyfikat autentyczno¶ci do ca³ej kolekcji, stylizowane etui z przezroczystym wiekiem s³u¿±ce do przechowywania i wyeksponowania ca³ej kolekcji

OTO PREZENT DOSKONA£Y - przy zakupie ca³ej kolekcji 7 srebrnych numizmatów "Staro¿ytne Cuda ¦wiata" - STYLIZOWANE ETUI GRATIS !


KOLEKCJA STARO¯YTNE CUDA ¦WIATA

- PRAWDZIWA GRATKA DLA KOLEKCJONERÓW

I PODRÓ¯NIKÓW!
 


Numizmatyczna podró¿ w czasie, pozwalaj±ca poznaæ siedem cudów ¶wiata - wspania³e dzie³a sztuki i architektury, które zachwyca³y ju¿ w czasach antycznych.

Na siedmiu oksydowanych numizmatach zosta³y uwiecznione wyj±tkowe zabytki ¶wiatowej s³awy - niezwyk³e budowle i dzie³a sztuki antycznego ¶wiata:


Numizmatyka to nie tylko sztuka,


ale tak¿e prawdziwa nauka!


Piramida Cheopsa w Gizie - to najstarszy, najwiêkszy i jedyny istniej±cy do dzisiaj staro¿ytny cud ¶wiata.

Wzniesiona zosta³a w po³owie XXVI wieku p.n.e. w Gizie ko³o Kairu, jako grobowiec egipskiego faraona Cheopsa.

Fascynuj±ca budowla pod wieloma wzglêdami: geniuszu nauk ¶cis³ych oraz zwi±zanych z ni± kosmicznych teorii i legend, które nadaj± jej mistycznego charakteru.


Kolos Rodyjski
- olbrzymi pos±g boga Heliosa stoj±cy u wej¶cia do portu na Rodos.

Powsta³ ok. 280 r. p.n.e. jako wyraz wdziêczno¶ci za ocalenie po naje¼dzie greckiej floty. Wykonany z br±zu i metalu, mia³ ok. 32-36 m wysoko¶ci i wa¿y³ ok. 70 ton.

Prawdopodobnie by³a to postaæ stoj±cego mê¿czyzny z promienist± koron± dooko³a g³owy i pochodni± w d³oni, któr± zapalano - s³u¿y³ wiêc jako latarnia morska.

Podczas trzêsienia ziemi w 226 r. p.n.e. run±³ z³amany w kolanach (st±d powiedzenie „kolos na glinianych nogach”). Oko³o 653 r. n.e. sprzedali go na z³om Arabowie.


Latarnia morska na Faros
- najm³odszy ze staro¿ytnych cudów ¶wiata.

Zbudowana ok. 279 r. p.n.e. za czasów Ptolemeusza II. Sta³a u wej¶cia do portu w Aleksandrii (w Egipcie), na wysepce Faros po³±czonej z l±dem sta³ym grobl± d³ugo¶ci 1,5 km.

By³a to wie¿a trzykondygnacyjna o wysoko¶ci ponad 100 m, ze spiralnymi schodami we wnêtrzu, zwieñczona kopu³± na o¶miu kolumnach, na której sta³ pos±g Posejdona. Noc± rozpalano na latarni ogieñ, który u³atwia³ nawigacjê ¿eglarzom.

Wie¿a zosta³a ostatecznie zniszczona przez trzêsienie ziemi w XIV w. n.e. Na jej ruinach w XV w. su³tan Egiptu zbudowa³ fort.


Wisz±ce ogrody Semiramidy
- powsta³y ok. 600 r. p.n.e. na rozkaz w³adcy Babilonu, Nabuchodonozora II, dla jego ¿ony Amytis.

By³ to kompleks kamiennych tarasów, na których ros³a bujna ro¶linno¶æ, nawadnianych skomplikowanym, nowatorskim wodoci±giem.

Prawdopodobnie umieszczone na kolumnach ogrody z daleka wygl±da³y jak zawieszone w powietrzu (st±d okre¶lenie „wisz±ce”). Zniszczy³o je trzêsienie ziemi po I w. p.n.e.


Pos±g Zeusa w Olimpii
- mistrzowsko wykonany przez Fidiasza w po³owie V w. p.n.e. Przedstawia³ Zeusa siedz±cego na tronie z laurem na g³owie, statu± bogini Nike w prawej d³oni i bogato zdobionym ber³em w lewej.

Szata i w³osy Zeusa by³y ze z³ota, cia³o z ko¶ci s³oniowej, rze¼biony tron za¶ z drewna cedrowego, hebanu i szlachetnych kamieni.

Wed³ug jednej wersji pos±g sp³on±³ w po¿arze w 426 r. n.e., wg drugiej - zosta³ wcze¶niej zabrany do Konstantynopola, gdzie sp³on±³ ok. 462 r. n.e.


¦wi±tynia Artemidy w Efezie (Artemizjon)
- zbudowana ok. 560 r. p.n.e. dla króla Lidii - Krezusa.

Wykonana by³a z wapienia, marmuru i cedru libañskiego.

Mia³a zdobione p³askorze¼bami 120 kolumn oraz rze¼bami: fryz, tympanon i dach. Pos±g Artemidy by³ ze z³ota, srebra, ko¶ci s³oniowej i czarnego kamienia.

Artemizjon w 356 r. p.n.e. spali³ szalony szewc Herostrates, odbudowany - ostatecznie zniszczyli Goci w III w. p.n.e.


Mauzoleum w Halikarnasie - to grobowiec Mauzolosa (st±d nazwa „mauzoleum”), perskiego w³adcy Karii, wzniesiony ok. 350 r. p.n.e. jako wyraz wielkiej mi³o¶ci królowej Artemizji do zmar³ego mê¿a.

By³a to potê¿na budowla z greck± kolumnad± ob³o¿ona marmurem. Wieñczy³a j± 24-stopniowa piramida z rydwanem nios±cym postaci królewskiej pary. ¦ciany grobowca zdobi³y reliefy.

Uszkodzi³o go w XIII w. n.e. trzêsienie ziemi, a w XV w. jego kamienia joannici u¿yli do budowy Zamku ¶w. Piotra. 

previous next contents

Valid HTML 4.0!