Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Z³ota klipa - 245 lat Mennicy Warszawskiej
previous next contents

numizmatyka

Jubileuszowa, z³ota klipa z serii Historia Mennicy Warszawskiej wybita z okazji 245. rocznicy jej za³o¿enia dnia 10 lutego 1766 roku.


Seria: "Historia Mennicy Warszawskiej"

Stan zachowania:
I (menniczy)
Z³oto:
Au 900
Stempel:
lustrzany
Wymiary:
35 x 35 mm
Waga:
52 g
Nak³ad: 50 szt. !
Rok emisji: 2011 r.
W zestawie: z³oty numizmat w kapsule ochronnej, numerowany kolejno na rancie, drewniane etui prezentacyjne, certyfikat autentyczno¶ci Mennicy Polskiej

Jubileuszowa, z³ota klipa z serii Historia Mennicy Warszawskiej wybita z okazji 245. rocznicy jej za³o¿enia dnia 10 lutego 1766 roku.

Ka¿da klipa zapakowana jest w eleganckie drewniane etui ozdobione na wieku okuciem z wizerunkiem Minerwy - rzymskiej bogini wszelkich kunsztów, rzemios³ i sztuk piêknych.

Wystêpuje tu jako patronka mennictwa i królewskiej Mennicy Stanis³awa Augusta Poniatowskiego.

Na klipie zaprezentowano wizerunek dukata Stanis³awa Augusta Poniatowskiego z 1766 roku.
*****

245. ROCZNICA
ZA£O¯ENIA MENNICY WARSZAWSKIEJ
1766 - 2011


Klipa nawi±zuj±ca do starej polskiej tradycji bicia okazjonalnych i próbnych monet na kwadratowych p³ytkach upamiêtnia 245. rocznicê za³o¿enia mennicy warszawskiej przez Stanis³awa Augusta (1764-1795), ostatniego króla polskiego.

W 1764 r. Sejm elekcyjny, wybieraj±c jednog³o¶nie Stanis³awa Augusta Poniatowskiego na króla obarczy³ go obowi±zkiem reformy monetarnej i uruchomieniem mennicy.

W 1765 r. król powo³a³ Komisjê Mennicz±, a 10 lutego 1766 r. Sejm uchwali³ reformê mennictwa i nowy system monetarny w Polsce. W dwóchsetn± rocznicê tej reformy jej datê przyjêto równie¿ uwa¿aæ za oficjaln± datê za³o¿enia i otwarcia mennicy w Warszawie.

Dzieñ 10 lutego zosta³ ¶wiêtem menniczym, zwanym Dniem Mincerza.

Mennica dzieli³a losy kraju. Zamkniêta po rozbiorach, odrodzi³a siê w Ksiêstwie Warszawskim. Nastêpnie funkcjonowa³a w Królestwie Polskim, pod rosyjsk± okupacj±. Chlubne karty swych dziejów zapisa³a podczas Powstania Listopadowego, staj±c siê równie¿ fabryk± broni.

Zamkniêta przez rosyjskiego zaborcê z dniem 1 stycznia 1868 r., odrodzi³a siê w niepodleg³ej Polsce w 1924 r. S³u¿y³a skarbowi Rzeczypospolitej Polskiej a¿ do tragicznego wrze¶nia 1939 r. Funkcjonowa³a tak¿e podczas wojny. Zburzona przez niemieckiego okupanta w 1944 r., odbudowana zosta³a natychmiast wysi³kiem za³ogi.

Od koñca 1944 r. nieprzerwanie s³u¿y znowu krajowi. W latach 1766-1868 by³a to Mennica Królewska. Od 1924 do 1994 r. funkcjonowa³a jako Mennica Pañstwowa. W 1994 r. przekszta³cona zosta³a w jednoosobow± spó³kê Skarbu Pañstwa pod firm± „Mennica Pañstwowa S.A.” Od 2005 r., w zwi±zku z prywatyzacj± , nosi nazwê „Mennica Polska S.A.”. Od samego pocz±tku swego istnienia Mennica zwi±zana by³a nierozerwalnie z Warszaw±, dzieli³a losy miasta i powszechnie zwana by³a Mennic± Warszawsk±. Dobitnie ukazuje to jej znak menniczy – litery MW.

Klipa wybita w 245. rocznicê za³o¿enia mennicy ozdobiona jest w centrum wizerunkiem dukata z 1766 r. Na jego awersie znajduje siê gwiazda, ustanowionego rok wcze¶niej przez Stanis³awa Augusta Orderu ¦w. Stanis³awa, z monogramem królewskim SAR pod koron±. Na rewersie tarcza z herbami Rzeczypospolitej i herbem rodowym króla oraz inicja³y F – S, nale¿±ce do Fryderyka Wilhelma Sylma, g³ównego królewskiego mincerza, bêd±cego intendentem mennicy w latach 1765-1767.

Wizerunkowi dukata towarzysz± w otoku awersu i rewersu klipy napisy i daty upamiêtniaj±ce rocznicê, oraz przypominaj±ce tradycyjn± ,potoczn± nazwê „mennicy warszawskiej” i jej aktualn± nazwê urzêdow±: Mennica Polska S.A. w raz z dat± zmiany nazwy.

Pude³ko na klipê ozdobione jest okuciem z wizerunkiem Minerwy, rzymskiej bogini wszelkich kunsztów, rzemios³ i sztuk piêknych. Tu wystêpuje ona jako patronka mennictwa, obok prasy menniczej, z rogiem obfito¶ci, z którego sypi± siê bogato, ¶wie¿o bite monety. Jest te¿ tutaj Minerwa patronk± królewskiej mennicy Stanis³awa Augusta. Trzyma w rêku jego portret, wsparta o cokó³ ozdobiony herbami Rzeczypospolitej.

Takie przedstawienie w 1766 r. umie¶ci³ na medalu upamiêtniaj±cym reformê mennicz± Jan Filip Holzhaeusser, nadworny medalier króla, jednocze¶nie medalier mennicy warszawskiej. Jego sygnatura widoczna jest na listwie u do³u, z prawej strony. Powy¿szemu przedstawieniu towarzysz± napisy pami±tkowe i daty 1766 -2011, które rozdziela aktualny znak mennicy – litery MW.

Koncepcjê merytoryczn± i projekt graficzny klipy oraz okucia na pude³ko opracowa³ Tomasz Bylicki, by³y kustosz Gabinetu Numizmatycznego Mennicy. Modele gipsowe awersu i rewersu wykona³a Anna Beata W±tróbska-Wdowiarska, rze¼biarka i medalierka, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Piêknych (1987), laureatka krajowych i miêdzynarodowych konkursów medalierskich.

Sygnatury projektanta i medalierki (TB.BW) znajduj± siê na awersie klipy. Pami±tkowe okucie na pude³ko opracowa³ graficznie w szczegó³ach i wykona³ model gipsowy Tadeusz Tchórzewski, rze¼biarz i medalier, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Piêknych (1981), laureat wielu konkursów, autor nie tylko medali, ale tak¿e kilku pomników. Sygnatury projektanta i medaliera (T.B. T.T.) umieszczone s± pod Minerw±, na listwie z lewej strony.

Klipê wybi³a Mennica Polska S.A. w lutym 2011 r. dla upamiêtnienia 245. rocznicy za³o¿enia mennicy warszawskiej i uczczenia Dnia Mincerza 10. lutego 2011 r.

Wszystkie klipy bite przez Mennicê Polsk± S.A., spadkobierczyniê tradycji Mennicy Warszawskiej, numerowane s± kolejno na rancie.

autor: Tomasz Bylicki

previous next contents

Valid HTML 4.0!