Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Kolekcja Sztuka Polowania - 2 srebrne monety
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania: I (menniczy)
Emitent: Republika Malawi

Monety z serii Sztuka polowania to interesujący upominek dla miłośników myślistwa, jak również ciekawa propozycja dla wszystkich kolekcjonerów zainteresowanych tematyką przyrodniczą.

Seria:"Sztuka polowania"

Emitent: Republika Malawi
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 20 Kwacha
Srebro: Ag 925
Zdobienie:
tampondruk
Stempel:
lustrzany
Waga: 28,28 g
Wymiary: 40,00 x 28,00 mm
Nakład: do 3 000 szt.
Projekt: Ida Karkoszka
Rok emisji: 2011 r.
W zestawie: 2 srebrne monety kolekcjonerskie w kapsułach ochronnych, 2 certyfikaty autentyczności Mennicy Polskiej

Interesujący upominek dla wszystkich miłośników myślistwa, ciekawe monety dla kolekcjonerów zainteresowanych tematyką przyrodniczą.

Mennica Polska prezentuje srebrne monety z nowej serii „Sztuka polowania”: 
W kolekcji "Sztuka polowania" zostaną przedstawione charakterystyczne sceny polowań z różnych rejonów świata.

Każdy temat w serii zostanie wybity w bardzo niskim nakładzie - tylko do 3000 sztuk, na srebrnym krążku monetarnym próby Ag 925, w najwyższej jakości menniczej - stemplem lustrzanym.

*****

Kaczka krzyżówka (Anas platyrhynchos) jest najbardziej popularnym gatunkiem kaczki na którą polują myśliwi z całego świata. Ten duży ptak wodny zasiedla większość półkuli północnej, można go spotkać również w południowo-wschodniej Australii oraz w Nowej Zelandii. Występuje 7 podgatunków tego ptaka, ale to od krzyżówki pochodzą kaczki domowe.

Kaczki krzyżówki zamieszkują obszary wodne, można je spotkać nad rzeką, stawem, jeziorem czy torfowiskiem. Udają się na żer od zmierzchu do rana dlatego polowanie na to ptactwo odbywa się głównie o świcie, kiedy kaczki wracają do swych gniazd. Można na nie polować podpływając łódką lub pontonem.

Bardzo ważną rolę odgrywa pies, którego głównym zadaniem jest poszukiwanie postrzelonych ptaków. Do polowania używa się broni gładko lufowej i śrutu.

Polowanie na kaczki jest jednym z najłatwiejszych polowań na zwierzęta.

*****

Słoń afrykański
to największe zwierzę lądowe. Osiąga 4 metry wysokości i waży 7,5-8 ton. Od słonia indyjskiego różni się znacznie większymi uszami i kształtem głowy. Wyróżnia się dwa podgatunki słonia afrykańskiego: słoń afrykański leśny i słoń afrykański sawannowy.

Fizjologia słonia afrykańskiego jest niezwykła. Słonie te, są uważane za zwierzęta obdarzone wysoką inteligencją. Mózg słonia waży ok. 6000 g (czterokrotnie więcej niż mózg człowieka). Ten potężny olbrzym musi przyjmować każdego dnia około 400 kilogramów roślinnej strawy.

Niezwykle przydatnym do jedzenia organem jest trąba, najwszechstronniejszy narząd w całym świecie zwierząt. Służy nie tylko podawaniu pokarmu, ale również węszeniu, obmacywaniu przedmiotów, wydawaniu głosu oraz pieszczotom.

Słoń porusza się szybko (do 40 km/h), stąpa cicho i nadzwyczaj delikatnie chodzi na czubkach palców. Skóra słonia jest organem wyjątkowo czułym. Ciosy słonia afrykańskiego wyjątkowo przekraczające 3 m długości i 100 kg wagi każdy, służą wykopywaniu oczek wodnych, wyrywaniu drzew z korzeniami, podnoszeniu i usuwaniu rozmaitych przeszkód.

Zaskakujące jest, że podobnie jak wśród ludzi są prawo- i leworęczni, tak też wśród słoni spotyka się osobniki chętniej posługujące się prawym, bądź lewym ciosem. Oprócz donośnego trąbienia, słonie wydają głos niesłyszalny dla nas - niskie tony, infradźwięki, służące porozumiewaniu się na odległość 3 kilometrów.

Słoń afrykański zasiedlał kiedyś całą Afrykę. Dziś żyje od 12 stopnia szer. geogr. północnej do 20 stopnia szer. południowej w liczbie ok. 20 0000 osobników. Występuje w Sudanie, we wschodniej Afryce i w Kongo. Spotkać go można jeszcze w Rodezji, a niemal całkowicie został wyniszczony w RPA.

Słoń jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Niestety kość słoniowa, ze względu na swoją wartość powoduje, że słonie są ciągle obiektem zainteresowania kłusowników. Obecnie słoń afrykański jest chroniony przepisami konwencji waszyngtońskiej (CITES). 

previous next contents

Valid HTML 4.0!