Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Kolekcja Rezerwaty Biosfery - 2 srebrne monety
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Emitent:
Republika Malawi

Białowieski i Tatrzański Park Narodowy - dwie monety z ciekawej serii "Rezerwaty Biosfery", która uwiecznia wizerunki największych oraz najpiękniejszych rezerwatów biosfery na świecie.

Seria: "Rezerwaty Biosfery"
Biosphere Reserves series

Emitent:
Republika Malawi
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monet: I (menniczy)
Nominał: 20 kwacha (20 k)
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: tampodruk
Stempel: lustrzany
Średnica: 38,61 mm
Waga
: 28,28 g

Wielkość emisji: 5.000 szt.
Emisja
: 2010 r. - 2011 r.
Projektant monet: Piotr Gorol
W zestawie: 2 srebrne monety kolekcjonerskie w kapsułach ochronnych, 2 certyfikaty autentyczności Mennicy Polskiej

Mennica Polska prezentuje "Tatrzański Park Narodowy" i "Białowieski Park Narodowy" - dwie srebrne monety z ciekawej serii „Rezerwaty Biosfery”.

Na kolejnych monetach zostaną uwiecznione wizerunki innych, największych i najpiękniejszych rezerwatów biosfery na świecie.

Monety zostały wybite w niskim nakładzie - do 5000 szt., na srebrnym krążku monetarnym wysokiej próby Ag 925, w najwyższej jakości menniczej - stemplem lustrzanym.

Obowiązkowe monety w każdej kolekcji numizmatycznej, jak też niebanalny prezent dla każdego przyrodnika, pragnącego poznać fascynujące gatunki fauny i flory.


Srebrne monety Rezerwaty Biosfery - Tatrzański Park Narodowy

Tatry to jedyny w Polsce obszar o charakterze wysokogórskim. Był on zatem zawsze trudniej dostępny, a trudne warunki życia powodowały, że przez wiele wieków teren ten nie był zagospodarowany przez człowieka. Dawało to możliwość swobodnego działania sił przyrody i uchroniło Tatry przed większymi przekształceniami.

Wybitne i ciągle jeszcze dobrze zachowane walory przyrodnicze Tatr zostały "odkryte" na przełomie wieków XVIII i XIX przez uczonych, którzy dotarli w Tatry. Ich prace wydobyły na światło dzienne bogactwo przyrody i jej specyficzny, niepowtarzalny charakter. Bardzo szybko też okazało się, że walory te są coraz bardziej zagrożone i że istnieje potrzeba ich ochrony.

Stąd w latach 80. XIX wieku pojawiły się pierwsze koncepcje objęcia Tatr ochroną w formie parku narodowego na wzór pierwszego w świecie amerykańskiego parku narodowego w Yellowstone. Z różnych jednak powodów (własnościowych, finansowych) idea parku narodowego nie mogła być przez dziesięciolecia zrealizowana. Ostatecznie Tatrzański Park Narodowy został utworzony na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 października 1954 roku i rozpoczął działalność z dniem 1 stycznia 1955 roku.

Powierzchnia parku wynosi 21197 ha i pod tym względem zaliczany jest do jednych z większych parków narodowych w Polsce. Około 70 proc. powierzchni parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a pozostałe 30 proc. to murawy wysokogórskie, skały i wody. Ochroną ścisłą objęte jest prawie 11,5 tys. ha powierzchni, w tym całe piętro hal i turni, piętro kosodrzewiny oraz częściowo również lasy regla górnego i dolnego. Ochrona ścisła polega na ochronie procesów zachodzących w środowisku naturalnym.

Jedynym i podstawowym celem działania Tatrzańskiego Parku Narodowego jest ochrona przyrody Tatr. Ponadto park spełnia różnorodne funkcje społeczne, które jednak są podporządkowane temu celowi i podlegają odpowiednim ograniczeniom określonym w aktach prawnych obowiązujących na terenie TPN.

*****

Białowieski Park Narodowy
jest położony w północno-wschodniej części Polski. Rezerwat na terenie Puszczy Białowieskiej istniał od 1921 roku a Parkiem Narodowym stał się w 1932 roku. Zajmuje on powierzchnię 10 517,27 ha. W skład parku wchodzą 3 jednostki administracyjne: Obręb Ochronny Orłówka, Obręb Ochronny Hwoźna i Ośrodek Hodowli Żubrów (z trzema rezerwatami hodowlanymi i Rezerwatem Pokazowym Żubrów).

Park zachował ostatni na niżu Europy las naturalny, o charakterze pierwotnym, jaki przed wiekami rozciągał się w strefie lasów liściastych i mieszanych. W Parku występuje m.in. 809 gatunków roślin naczyniowych, ponad 3 tys. gatunków roślin zarodnikowych i grzybów, prawie 200 gatunków mchów i 283 gatunki porostów.

Stwierdzono ponad 8 tys. gatunków bezkręgowców, ok. 120 gatunków ptaków lęgowych oraz 52 gatunki ssaków. Spośród ptaków spotykamy tu np.: sóweczkę, dzięcioła trójpalczastego i białogrzbietego; z chrząszczy - żerdziankę Urussowa, pachnicę dębową, rozmiazga kolweńskiego; z motyli - lotnicę zyskę, szlaczkonia torfowca.

Symbolem Parku jest żubr - największy ssak lądowy Europy. Tu także rozpoczęto proces jego restytucji, czyli przywracania go naturze. Obecnie w Puszczy Białowieskiej żyje najliczniejsza populacja wolnościowa żubra na świecie. W polskiej jej części liczy ona ok. 430 osobników.

Białowieski Park Narodowy jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa. Stanowi też najważniejszą - centralną strefę Rezerwatu Biosfery Białowieża.

źródło: Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!