Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 $, Arcydzieła rensansu - Dama z gronostajem, 2012
previous next contents

numizmatyka

Arystokracja wśród monet - srebrna moneta kolekcjonerska - pierwsza z numizmatycznej serii "Arcydzieła renesansu" prezentującej najwybitniejsze dzieła tej epoki.

Kolekcja: srebrne monety o tematyce artystycznej
Seria: "Arcydzieła renesansu"

Producent: Mennica Polska
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 dolar nowozelandzki
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: tampondruk, złocenie selektywne
Stempel: lustrzany
Wymiary: 40 mm x 40 mm
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 3 000 szt.
Data emisji: 7.12.2012 r.
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, eleganckie etui, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

              "Piękno rzeczy śmiertelnych przemija,
                           ale nie piękno sztuki."
                                
Leonardo da Vinci

Dama z gronostajem - nowość z wykorzystaniem unikatowej w skali światowej technologii - zdobienia selektywnego!

Srebrna moneta kolekcjonerska rozpoczynająca serię numizmatyczną "Arcydzieła renesansu", prezentującą najwybitniejsze dzieła malarstwa renesansowego.

Każda moneta zapakowana jest w eleganckie etui dedykowane specjalnie do tego produktu.

Dama z gronostajem moneta 1 dolar

Godny podkreślenia jest bardzo niski nakład monety - tylko 3000 sztuk!

Patronat honorowy nad emisją monety objęła Fundacja XX. Czartoryskich w Krakowie, będąca właścicielem obrazu "Dama z gronostajem".

Na rewersie znajduje się wykonana w technice tampondruku reprodukcja obrazu "Dama z gronostajem", jedynego obrazu Leonarda da Vinci, znajdującego się w polskich zbiorach muzealnych. Napisy oraz ornamenty zdobione technologią złocenia selektywnego.

Awers zdobią stylizowane wizerunki renesansowych attyk. Całość dopełniona ornamentyką z epoki wykonaną w technologii złocenia selektywnego.

Popularna wśród kolekcjonerów seria srebrnych monet kolekcjonerskich „Arcydzieła renesansu”, rozpoczęta w 2012 roku, reprodukcją obrazu Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem".


"Arcydzieła renesansu" to niezwykła seria srebrnych monet kolekcjonerskich, która została rozpoczęta w 2012 roku. Seria jest dedykowana najbardziej znanym dziełom malarzy renesansowych.

Wszystkie monety mają kształt prostokąta i przedstawiają wybrane reprodukcje epoki renesansu, wspaniałych wielkich dzieł, przez co każda moneta jest po części dziełem sztuki.

Obraz Dama z gronostajem
został namalowany w latach ok. 1483-1490 przez włoskiego artystę renesansowego Leonardo da Vinci w Mediolanie.

Portret został wykonany w technice olejnej, z użyciem tempery na desce orzechowej o wymiarach 54,7 na 40,3 cm. Przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy. Znajduje się w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Jest jednym z najcenniejszych krajowych muzealiów i jedynym dziełem Leonarda da Vinci w Polsce.

W 2011 roku podczas podróży po Europie, został ubezpieczony na 300 mln euro.

 "Ars longa, vita brevis."
"Sztuka trwa, życie przemija."
                                                   Hipokrates

Leonardo_da_Vinci


Leonardo da Vinci, właściwie Leonardo di ser Piero da Vinci (ur. 15 kwietnia 1452 r. w Vinci we Włoszech, zm. 2 maja 1519 r. w Clos Lucé we Francji) - włoski, renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, poeta, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, geolog.

Leonardo da Vinci urodził się i wychował niedaleko miasta Vinci, będąc nieślubnym synem notariusza ser Piera da Vinci i chłopki - Cateriny.

W rozumieniu współczesnym nie miał nazwiska, człon "da Vinci" oznacza bowiem "z miasta Vinci". Jego pełne nazwisko, nadane mu przy narodzinach, to "Leonardo di ser Piero da Vinci", czyli "Leonardo, syn sera Piera z miasta Vinci".

Artysta często był opisywany jako archetyp "człowieka renesansu", którego wydawałoby się niespożytej ciekawości dorównywała tylko siła jego kreatywności. Szeroko uważa się go za jednego z największych malarzy wszech czasów i prawdopodobnie najbardziej wszechstronnie utalentowaną osobę w historii.

Dwie z jego prac, Mona Lisa i Ostatnia Wieczerza, zajmują czołowe miejsca na listach najsławniejszych, najczęściej imitowanych i wspominanych portretów i dzieł malarstwa. Równie wielkie znaczenie w historii sztuki ma szkic Leonarda Człowiek witruwiański.

W Polsce znane jest także dzieło Dama z gronostajem, ze względu na to, iż jest jedyną pracą artysty jaka znajduje się w polskich zbiorach. Do czasów dzisiejszych przetrwało najprawdopodobniej 15 jego obrazów. To właśnie talent malarski przysporzył Leonardowi największej popularności.

Jako inżynier, Leonardo tworzył projekty wyprzedzające jego czas, opracowując koncepcję helikoptera, czołgu, wykorzystania podstaw tektoniki płyt, podwójnego kadłuba łodzi i wiele innych innowacji.

Względnie mała liczba jego pomysłów została wcielona w życie za jego czasów. Niektóre z jego pomniejszych pomysłów, takie jak automatyczna nawijarka do szpul, czy maszyna do sprawdzania wytrzymałości drutu na rozciąganie, weszły do świata techniki bez większego rozgłosu.

Da Vinci pracował na największych dworach Europy, m.in. dla rodu Sforzów i Medyceuszy. Doprowadził do znacznego wzrostu poziomu wiedzy o anatomii, budownictwie lądowym i hydrodynamice.

Zaznaczył swoją obecność także w dziedzinie architektury, rzeźby, filozofii i pisarstwa, ale te zajęcia odgrywały mniejszą rolę w jego życiu.

Do dziś przetrwało 7000 stron jego notatników z rysunkami, szkicami naukowymi i notatkami.

źródło: Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!