Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
200 zł, Cyprian Kamil Norwid, 2013
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Dostawa monety po emisji: 8.04.2013 r.
Kolekcja: Złote monety o tematyce artystycznej

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 200 zł
Złoto: Au 900
Stempel: lustrzany
Techniki dodatkowe: hologram 3D
Średnica: 27,00 mm
Waga: 15,50 g
Wielkość emisji: 2.500 szt.
Cena emisyjna NBP: zostanie podana przez NBP w terminie późniejszym
Data emisji monet: 8.04.2013 r.
W zestawie: złota moneta w kapsule ochronnej i zielonym etui, certyfikat autentyczności, folder emisyjny

Wyjątkowy wyraz hołdu oddanego wyjątkowemu artyście.

Złota moneta wyemitowana przez Narodowy Bank Polski, by uświetnić polskiego poetę - Cypriana Kamila Norwida.


Cyprian Kamil Norwid monety numizmatyka
Cyprian Kamil Norwid (1821-1883)

Cyprian Kamil Norwid, właściwie Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór (ur. 24 września 1821 w Laskowie-Głuchach, zm. 23 maja 1883 w Paryżu) - polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof.

Cyprian Kamil Norwid monety numizmatyka

Autograf Cypriana Kamila Norwida


Często uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Wielu historyków literatury uważa jednak taki pogląd za zbytnie uproszczenie, zaliczając jego twórczość raczej do klasycyzmu i parnasizmu.

Przeważającą część swojego życia spędził za granicą, głównie w Paryżu, żyjąc w nędzy i utrzymując się z prac dorywczych. Twórczość Norwida, trudna do zrozumienia dla jemu współczesnych, została zapomniana po jego śmierci. Został odkryty ponownie dopiero w okresie Młodej Polski głównie za sprawą Zenona Przesmyckiego-Miriama.

Historycy literatury dopatrują się w jego twórczości związków z wieloma nurtami: romantyzmem, klasycyzmem i parnasizmem.

Po jego śmierci wiele z jego dzieł zostało zapomnianych. Za życia niedoceniany, odkryty ponownie w okresie Młodej Polski.

Zaledwie niewielka część twórczości Norwida ukazała się za jego życia, pod koniec XIX wieku odkrył ją i zaczął publikować Zenon Przesmycki (Miriam). Stąd utarło się przekonanie, że Norwid jako twórca został odrzucony przez współczesnych, by być zrozumianym dopiero przez następne pokolenia „późnych wnuków”.


Wśród historyków literatury natomiast trwają spory, na ile był romantykiem, a na ile istotnie wyprzedzał swoją epokę. Dzieła zebrane ukazały się dopiero w roku 1968 r. Ich wydawcą był Juliusz Wiktor Gomulicki, zasłużony odkrywca norwidianów, biograf i komentator Norwida.

Ukoronowaniem jego pracy, zmierzającej do wprowadzenia Norwida, poety, myśliciela, artysty, do narodowej kultury, było krytyczne wydanie w latach 1971–1976 jego Pism wszystkich. Składają się one z jedenastu tomów zawierających cały dorobek literacki poety wraz z jego listami i reprodukcjami dzieł plastycznych.


Tłumaczył (choć tylko fragmentarycznie) Byrona, Szekspira, Benvenuto Cellini, Bérangera, Horacego, Tyrteusza, Homera.

źródło: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!