Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
20 zł, Polski Rok Obrzędowy - Kolędnicy, 2001
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna, oksydowana moneta Kolędnicy z serii "Polski Rok Obrzędowy". Piękna moneta z efektowną cyrkonią na rewersie - to rarytas numizmatyczny w Twojej kolekcji cennych monet!

Seria: "Polski Rok Obrzędowy"

Stan zachowania monety:
I (menniczy)
Nominał: 20 zł
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: moneta oksydowana, cyrkonia
Stempel: zwykły
Średnica: 38,61 mm
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 55000 szt.
Cena emisyjna NBP:
65 zł
Data emisji monet:
5.12.2001 r.

Srebrna, oksydowana moneta projektu Roberta Kotowicza - Kolędnicy z białą cyrkonią na rewersie - to rarytas numizmatyczny w Twojej kolekcji monet!

Jest to pierwsza moneta z pięknej serii srebrnych monet poświęconej polskim zwyczajom i obrzędom - "Polski Rok Obrzędowy".

Ta wyjątkowa moneta zachwyca przede wszystkim bogactwem detali. Na rewersie monety uwieczniono piękny motyw - rozśpiewaną grupę kolędników, którzy niosą gwiazdę. Gwiazda na monecie wykonana jest z cyrkonii. W tle znajduje się zimowy krajobraz, wierzby, ośnieżone chaty i kościół, zaś z lewej i z prawej strony - gałązki krzewów.


W ramach serii srebrnych monet "Polski Rok Obrzędowy" dotychczas wybite zostały 4 następujące tematy monet:
Wybite w srebrze monety o nominale 20 złotych z serii "Polski Rok Obrzędowy" cieszą się popularnością i dużym uznaniem wśród kolekcjonerów.

Awers:
wizerunek szopki krakowskiej z wkomponowanym w bramę wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Z prawej strony, na tle fragmentu szopki napis: 20 / ZŁ. Z lewej strony u dołu oznaczenie roku emisji: 2001. U góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: MW.

Rewers:
w centralnej części grupa kolędników z gwiazdą z cyrkonii. W tle wierzby, kościół i chaty. Z lewej i z prawej strony gałązki krzewów. U dołu napis: KOLĘDNICY.


Ej, tam, Herody,
wdziewajcie brody,
strójcie się, strójcie
i kolędujcie,
niech dzisiaj hula
Jasiek za króla,
ko - ko - ko - kolęda.
autor: Agnieszka Osiecka - "Gwiazda na kiju"

Kolędnicy - w tradycji polskiej przebierańcy, którzy w okresie bożonarodzeniowym chodzili po wsiach od domu do domu z życzeniami pomyślności w Nowym Roku. Zwyczaj (zachowany jeszcze obecnie w niektórych regionach) obchodzony był od Wigilii (lub drugiego dnia świąt) do Trzech Króli, a zdarzało się, że dodatkowo w zapusty i ostatki.

Grupa kolędnicza nosiła maszkary, którymi dla żartu straszono widzów. Najbardziej popularną był turoń, osadzony na kiju, z ruchomą, kłapiącą paszczą; ten rodzaj kolędowania nosił nazwę chodzenia z Turoniem. Zamiast Turonia wodzono niedźwiedzia, kozę, konia, koguta.

Mamy tyle czeladzi, każdy chce kolędy,
Trzeba wszystkim coś wetknąć, taki zwyczaj wszędy,
Rok też na to czekali, raz w gody ta łaska.
autor: Franciszek Zabłocki

Popularne były także pochody z gwiazdą, wykonaną z kolorowego papieru, podświetloną od środka, przymocowaną ruchomo do drzewca. Kolędnik ją trzymający, nazywany był gwiazdorem lub gwiaździchem. Charakterystycznymi postaciami w grupach kolędniczych byli: pasterze, Trzej Królowie, Dziad, Baba (za postacie kobiece przebierali się również chłopcy), Żyd, Cyganka, muzykanci. Życzenia składano wierszem albo kolędą, płatano przy tym figle, recytowano zabawne rymowanki, całemu widowisku towarzyszyła atmosfera ogólnej wesołości.

Chodzili też szopkarze z szopką i kukiełkami, odgrywający przedstawienia o narodzinach Jezusa w Betlejem, jak również Herody, zespoły odgrywające je "na żywo". W biblijną opowieść przyjścia Jezusa na świat wplatano ludowe wątki i tradycje.

W zamian za życzenia, przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia, gospodarze obdarowywali przebierańców świątecznymi smakołykami lub wykupywali się drobnymi datkami.

Obchód kolędniczy był wyczekiwanym wydarzeniem, pominięcie domu uważane było za zły znak.

Zwyczaj kolędników praktykowany był także w Anglii w czasach wiktoriańskich, gdy tzw. Christmas Waits śpiewali kolędy, chodząc od drzwi do drzwi.

źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!