Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
20 zł, Zwierzęta świata - Morświn (łac. Phocoena phocoena), 2004
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta z rzadko obecnie spotykanym gatunkiem ssaka - morświnem - to prawdziwy hit numizmatyczny w Twojej kolekcji i trafna inwestycja.

Seria: "Zwierzęta świata"

Stan zachowania monety:
I (menniczy)
Nominał: 20 zł
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Średnica: 38,61 mm
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 56.000 szt.
Cena emisyjna NBP:
62 zł
Data emisji monet:
28.01.2004 r.

Srebrna moneta z rzadko obecnie spotykanym gatunkiem ssaka - morświnem z popularnej serii "Zwierzęta świata" - to prawdziwy hit numizmatyczny w Twojej kolekcji i trafna inwestycja.

Zwierzęta Świata: Morświn (łac. Phocoena phocoena), 2004

Morświn jest gatunkiem chronionym i należy mieć nadzieję, że ten piękny gatunek i o tak wysokiej inteligencji nie wyginie. Uczyńmy wszystko, by cieszyć oczy tym wyjątkowym ssakiem jak najdłużej.

Silver proof coin: Animals of the World - The Harbour Porpoise - adorable animal, beautiful art, hard to find
Reverse: On top along the rim, "MORSWIN" for Porpoise. In the center, an image of two harbour porpoises, and a portion of the map of Poland showing the north coast and the Baltic Sea. At the bottom, "Phocoena phocoena", the harbour porpoise’s scientific name.
Obverse: On top, "RZECZPOSPOLITA POLSKA" for Republic of Poland. In the center, an image of the eagle, the state emblem of the Republic of Poland, the year of issue, and the images of Poland’s national flag on each side. Under the Eagle’s left foot, the Mint mark. At the bottom, the face value.

Morświn (łac. Phocoena phocoena)
- gatunek waleni, zębowiec z rodziny morświnowatych (Phocoenidae). Jest on spokrewniony z delfinami. Jego wielkość urodzeniowa wynosi od 0,7 m do 0,9 m. Dorosły ssak osiąga do 1,8 m i waży ok. 45 kg. Morświn występuje w płytkich wodach przybrzeżnych, chłodnych, umiarkowanych do subarktycznych na półkuli północnej (m.in. wodach Bałtyku - Zatoce Puckiej). Żyje samotnie lub w małych grupach. Pożywienie morświnów stanowią przydenne i pelagiczne ryby ławicowe, zwłaszcza śledzie, makrele, sardele i witlinki, niektóre przydenne bezkręgowce. Dziennie morświn zjada od 4,3 - 13,6 kg pokarmu.

Morświny nie przywiązują się do człowieka tak, jak delfiny i dlatego też nie dają się chować w niewoli. Utrudnia to znacznie utrzymanie ich ciągle zmniejszającej się światowej populacji. Rzadko zdarza się, że morświny wyskakują ponad powierzchnię wody, ale zdają się nie robić tego równie spontanicznie jak delfiny.

Morświny nie mają dzioba jak delfiny, ich pysk jest krótko ścięty. Zęby morświna są dłutowate. Płetwa grzbietowa osadzona jest bliżej ogona niż u delfinów oraz jest krótsza. Płetwy piersiowe są krótkie i trójkątne. Ubarwienie tego gatunku, co jest osobliwe wśród waleni, podobne jest do rybiego. Kolory po bokach ciała - z czerni grzbietu przechodzą w biel brzucha odcieniami, a nie całymi kolorami. Z powodu coraz większego skażenia środowiska spotkania z nimi należą do rzadkości. Przed wojną morświnów było znacznie więcej.

Obecnie zaś jest bardzo trudno go spotkać - dużo trudniej niż delfina. Podczas, gdy delfiny często się pokazują przy łodziach - morświny nigdy. Morświny są bardzo skryte, boją się ludzi i przez wiele lat bez powodu były masowo zabijane.

źródło: NBP / Mennica Polska S.A. / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!