Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 zł, Polscy podróżnicy i badacze - Aleksander Czekanowski (1833-1876), 2004
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Piąta moneta z serii "Polscy Podróżnicy i Badacze", która uwiecznia podróżnika A. Czekanowskiego, którego nazwiskiem nazwano pasmo górskie na Syberii.

Seria: "Polscy podróżnicy i badacze"

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 zł
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Średnica: 32 mm
Waga: 14,14 g
Wielkość emisji: 45.000 szt.
Cena emisyjna NBP:
44 zł
Projektant monety: Ewa Tyc-Karpińska (awers), Roussanka Nowakowska (rewers)
Data emisji monet: 19.03.2004 r.

Piąta moneta z serii "Polscy Podróżnicy i Badacze" - tym razem z wizerunkiem geologa i podróżnika Aleksandra Czekanowskiego, którego nazwiskiem nazwano pasmo górskie na Syberii.

Aleksander Piotr Czekanowski (ur. 12 lutego 1833 r., zm. 30 października 1876 r.) - polski podróżnik, geolog. Wykształcenie medyczne i geologiczne zdobył w Kijowie i Dorpacie. Od 1863 r. przebywał na zesłaniu na Syberii, zajmował się kolekcjonowaniem okazów przyrodniczych oraz badaniami geologicznymi.

W 1868 r. po przeniesieniu do Irkucka zaczął prężnie działać w Syberyjskim Oddziale Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, m.in. prowadząc badania w południowej części guberni irkuckiej. Badał również tereny górnego biegu Dolnej Tunguzki i skrzętnie notował spostrzeżenia z wyprawy przez Oleniok.

Swoje obserwacje z wszystkich wypraw zawarł w wielu publikacjach, które jednak nie są w pełni znane w Polsce. Poza działalnością pisarską zajmował się również kolekcjonowaniem skamielin roślin i owadów. Za swoje badania otrzymał m.in. złoty medal Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego (1870).

Zmarł śmiercią samobójczą, chociaż istnieje również teoria, że nieświadomie przedawkował leki.

Imieniem polskiego podróżnika i badacza nazwano pasmo górskie na Syberii - Góry Czekanowskiego.

źródło: NBP / Mennica Polska

previous next contents

Valid HTML 4.0!