Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Historyczne miasta w Polsce - Gorzów Wielkopolski, 2007
previous next contents

numizmatyka

Rewers: wizerunek Kościoła Katedralnego pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim.

Moneta obiegowa 2 zł - Historyczne miasta w Polsce - Gorzów Wielkopolski, 2007

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 1.000.000 szt.
Data emisji monet: 4.04.2007 r.

Miasto Gorzów Wielkopolski - to dwudziesta moneta z rozpoczętej we wrześniu 2005 r. serii Historyczne Miasta w Polsce. 

Seria 32 monet obiegowych

Seria 32 monet obiegowych NBP
"Historyczne miasta w Polsce" (2005-2007) 

Niepowtarzalna seria składać się będzie z
32 monet i ukazywać do kwietnia 2008 r. Na wyjątkowych monetach upamiętniono miasta o ponad 500-letniej historii, które wniosły szczególny wkład w rozwój poszczególnych regionów i państwowości Polski.

Na rewersie monety uwieczniony został wizerunek Kościoła Katedralnego pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim, a na dole znajduje się stylizowany trotuar.

Gorzów Wielkopolski (niem. Landsberg an der Warthe) to mające ponad 750-letnią tradycję miasto w zachodniej Polsce na ziemi lubuskiej nad Wartą.

Ciekawostką jest fakt, że podobnie jak Rzym - jest położone na siedmiu wzgórzach.

Początki Gorzowa sięgają połowy XIII wieku, kiedy to Bolesław Rogatka, książę Legnicy oddał ziemię lubuską pod zastaw arcybiskupom Magdeburga. Od tego czasu ziemie te należały do księstwa niemieckiego.

W 1257 r. miastu zwanemu pierwotnie Landisberch Nova został nadany akt lokacyjny miasta. Jego położenie u ujścia Kłodawy do Warty na skrzyżowaniu wodnych i lądowych szlaków komunikacyjnych, umożliwiało dogodne warunki do rozwoju miasta, które rozkwitało dzięki pracy kupców i rzemieślników. Gorzów stał się ważnym ośrodkiem handlowym, wytwórczym, kulturalnym i administracyjnym.

W swej historii miasto to było także wielokrotnie niszczone przez pożary i wojny oraz pustoszone przez zarazy. W 1433 r. przeżyło oblężenie husytów, w XVII wieku przez kilkadziesiąt lat znosiło szwedzka okupację, utrzymywało wojska rosyjskie w wojnie siedmioletniej, opłacało się kontrybucją armii Napoleona.

Najtragiczniejszą z wojen okazała się II wojna światowa. Garnizon niemiecki wycofując się do Kostrzyna, wysadził oba mosty, a oddziały Armii Radzieckiej spaliły stare miasto. W marcu 1945 r. Landsberg stał się polskim Gorzowem nad Wartą.

Później z powodów ideologicznych, dla podkreślenia polskich praw do Ziem Odzyskanych, dodano przymiotnik Wielkopolski, mimo braku historycznych związków miasta z Wielkopolską. W latach 60-tych naszego wieku nastąpił ponowny szybki rozwój miasta.

Obecnie jest to jedno z najbardziej prężnie rozwijających się miast w Polsce. W 1999 r. miasto zostało uhonorowane Dyplomem Rady Europy, a w 2002 r. zdobył kolejne wyróżnienie - Sztandar Rady Europy. Obecnie w Gorzowie Wielkopolskim - siedzibie wojewody lubuskiego - znajduje się kilkadziesiąt pomników, obelisków, rzeźb, które upamiętniają zdarzenia lub postaci historyczne (np. pomnik Jana Pawła II, Adama Mickiewicza) oraz 7 fontann.

Warto tu także wspomnieć o cyklicznych imprezach kulturalnych: Biennale Sztuki Sakralnej, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha, Reggae nad Wartą i wielu innych odbywających się w tym pięknym grodzie nad Wartą.
źródło: NBP / Wikipedia - wolna encyklopedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!