Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Historyczne miasta w Polsce - Chełmno, 2006
previous next contents

numizmatyka

Rewers: w centralnej części wizerunek ratusza w Chełmnie. Na dole stylizowany trotuar.

Moneta obiegowa 2 zł - Historyczne miasta w Polsce - Chełmno, 2006

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 1100000 szt.
Data emisji monet: 2.10.2006 r.

Miasto Chełmno - to czternasta moneta z rozpoczętej we wrześniu 2005 r. serii Historyczne Miasta w Polsce.

Seria 32 monet obiegowych

Seria 32 monet obiegowych NBP
"Historyczne miasta w Polsce" (2005-2007)

Niepowtarzalna seria składać się będzie z
32 monet i ukazywać do kwietnia 2008 r. Na wyjątkowych monetach upamiętniono miasta o ponad 500-letniej historii, które wniosły szczególny wkład w rozwój poszczególnych regionów i państwowości Polski.

Na rewersie monety - w jej centralnej części - uwieczniony został wizerunek ratusza w Chełmnie, zaś na dole znajduje się stylizowany trotuar.

Chełmno - to miasto w województwie kujawsko-pomorskim położone nad Wisłą. Już od wczesnego średniowiecza było ważnym grodem, co potwierdza odkrycie pozostałości bazyliki romańskiej z XI wieku oraz grodziska i cmentarzyska w pobliskim Kałdusie.

Historyczne centrum Chełmna wznosi się na skarpie. Chełmno było stolicą Ziemi Chełmińskiej, którą w 1228 r. książę mazowiecki Konrad nadał Krzyżakom. W latach 1230 - 1250 zostało głównym miastem zakonu Krzyżackiego, a w roku 1233 otrzymało prawa miejskie (odnowione po pożarze w 1251), które stały się wzorem dla lokacji około 200 miast wschodniopomorskich i mazowieckich. Na prawie chełmińskim lokowana była m. in. Warszawa. W tym czasie miasto nosiło także przyjętą przez Niemców nazwę Kulm (łac. Culm).

Po lokacji Chełmno stało się jednym z największych miast przynależnych do Hanzy. W 1473 r. powstało tu wyższe gimnazjum, przekształcone w Akademię Chełmińską, która w latach 1756-1779 była filią Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Obecnie Chełmno jest wyjątkowo bogate w zabytki i przyciąga turystów wspaniale zachowaną starówką. Zachowało się tutaj pięć (spośród siedmiu niegdyś istniejących) gotyckich kościołów, prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny oraz prawie cały obwód murów miejskich, renesansowy ratusz, a także wiele kamienic z XVIII-XIX w.
źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia - wolna enyklopedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!