Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 zł, Papież Jan Paweł II - Pontifex Maximus, 2002
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Niezwykły człowiek Papież Jan Paweł II, który zmienił świat i ludzkie serca, uwieczniony na szlachetnym kruszcu wysokiej próby.

Kolekcja: Papież Jan Paweł II (1920-2005)

Stan zachowania monety:
I (menniczy)
Nominał: 10 zł
Srebro: 925/1000 Ag
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Wielkość emisji: 80.000 szt.
Cena emisyjna NBP: 37 zł
Data emisji monet: 27.05.2002 r.
Projekt: Ewa Tyc-Karpińska
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej

Niezwykły człowiek - Pontifex Maximus - Papież Jan Paweł II, który zmienił świat i ludzkie serca, uwieczniony na pięknej, srebrnej monecie kolekcjonerskiej.
Kolekcja: Papież Jan Paweł II (1920-2005)

 
Pontifex Maximus (łac. pontifex, -icis = kapłan, maximus,-a,-um = najwyższy) - najwyższy w hierarchii kapłan w starożytnym Rzymie, przełożony kolegium kapłańskiego, tzw. Pontyfików.

Jak podaje tradycja, kolegium kapłańskie wraz z jego przewodniczącym miał utworzyć Numa Pompiliusz, drugi król Rzymu. Najwyższy kapłan zajmował się sprawami kultu państwowego.

Tym samym podlegał mu kalendarz i kolegium westalek. Od 12 roku p.n.e. do 379 roku n.e. tytuł Pontifex Maximus dzierżył każdy kolejny cesarz. Cesarze pełnili swą sakralną funkcję podczas licznych świąt pogańskich. Tytuł ten wskazywał także na opiekuńczą funkcję cesarza w stosunku do wszystkich religii w cesarstwie.

Cesarz mógł więc ustanawiać kapłanów i kalendarz świąt wszystkich religii cesarstwa. Z tytułu tego oficjalnie zrezygnował w 379 roku cesarz Teodozjusz I Wielki wraz z uznaniem chrześcijaństwa za jedyną religię państwową. Nie oznacza to jednak, iż od tego czasu cesarze zrezygnowali z interwencji w sprawy kościelne.

Od VI wieku za sprawą Grzegorza Wielkiego "Pontifex Maximus" wszedł do oficjalnej tytulatury papieży. Grzegorz chciał w ten sposób podkreślić nadrzędne stanowisko biskupów Rzymu.

źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia - wolna encyklopedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!