Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 zł, Poczet królów i książąt polskich: August II Mocny (1697-1706, 1709-1733), popiersie, 2002
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Kolekcja: Srebrne monety o tematyce historycznej
Seria: "Poczet królów i książąt polskich"

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 zł
Srebro: 925/1000 Ag
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Wielkość emisji: 30.000 szt.
Cena emisyjna NBP: 37 zł
Data emisji monet: 4.09.2002 r.

Srebrna moneta 10 zł, August II Mocny z 2002 r. - z serii "Poczet królów i książąt polskich" - lekcja historii uwieczniona na monecie.

Piękny okaz w kolekcji i duma każdego kolekcjonera !


August II Mocny (ur. 12 maja 1670 r. w Dreźnie, zm. 1 lutego 1733 r. w Warszawie) - król Polski i wielki książę litewski w latach 1697-1706 i 1709-1733, elektor Saksonii 1694-1733 jako Fryderyk August I.

Pochodził z saskiej dynastii Wettinów, zaś jego przydomek jest zazwyczaj wiązany z jego nieprzeciętną siłą. Był on królem Polski i rządził Rzeczpospolitą w latach 1697-1706 i 1709-1733. Jego rządy to schyłkowy okres I Rzeczpospolitej.

Dążenia króla do przeprowadzenia reform gospodarczych spotkały się ze sprzeciwem magnaterii, która bała się utraty swoich przywilejów. Rody magnackie dążyły bowiem do rządzenia w swych posiadłościach i województwach we własnym zakresie.

Powołując się na hasła tradycyjnych wartości i wolności szlacheckiej, szlachta wiodła zaciekłe spory i walkę o władzę, spotykając się na różnego rodzaju zajazdach, rokoszach i konfederacjach.

W okresie panowania Augusta II Mocnego nastąpił jedynie pewien rozwój w zakresie rzemiosła, wspartego przez saskich rzemieślników, kultury oraz budownictwa sakralnego i rezydencji magnackich.

Wiele z nich wzorowało się wówczas na wystawionym przez Augusta II w stylu rokoko pałacu Saskim z Ogrodem Saskim, ozdobionym rzeźbami i altanami. August II Sas zmarł na zamku warszawskim 1 lutego 1733 r. ze słowami na ustach:

"Całe moje życie było jednym nieprzerwanym grzechem"
. Został pochowany w katedrze wawelskiej, wnętrzności króla złożono w kościele Kapucynów w Warszawie, natomiast jego serce spoczęło w kościele dworskim w Dreźnie.

Ciekawostki dotyczące Augusta II Mocnego:
* August II nie bez powodu zwany był Mocnym. Miał 202 cm wzrostu i prawdopodobnie łamał w rękach podkowy oraz zatrzymywał rozpędzony wóz zaprzężony w parę koni.
* Przydomek Mocny został mu jednak nadany za inne "zasługi", gdyż król nie przepuścił prawie żadnej kobiecie, gustując zarówno w dziewczynach z gminu, jak też w szlachciankach.
* Gdy w 1697 r. August II Mocny został królem Polski, jeden z jego doradców powiedział wprost: "Ma Wasza Wysokość dwa dwory (...), potrzebuje Wasza Wysokość kochanki na każdym z nich".
* Kochanki Augusta II Mocnego sporo go kosztowały. Anna Konstancja Reichsgrafin, obdarzona przez króla tytułem hrabiny Cosel, na zachcianki wydawała rocznie 100 tys. talarów. Za tę kwotę można było utrzymać wówczas ośmiotysięczny oddział wojska. Kiedy hrabina zorientowała się, że nie zostanie jednak królową Polski, wdała się w spisek przeciwko królowi. Po ujęciu - została skazana na wygnanie, gdzie żyła przez 49 lat.
* Równie wymagającą partnerką króla była obwołana przez Woltera "jedną z najwybitniejszych kobiet osiemnastego stulecia" - Aurora von Konigsmarck. Gorsząca całą Warszawę głębokimi dekoltami, jak też wymaganiami seksualnymi króla, zażądała od niego nawet udziału we władzy.
źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!