Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1,5 Euro, Bajki - Pinokio (Pinocchio), 2002
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Francji
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Pinokio - jedna z najpiękniejszych baśni świata - uwieczniona na srebrnej monecie kolekcjonerskiej.

Seria: "Bajki"

Kraj: Francja
Emitent: Narodowy Bank Francji
Producent: Monnaie de Paris

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 ½ Euro
Stop: 900/1000 Ag
Stempel: lustrzany (belle epreuve)
Średnica: 37 mm
Waga: 22,2 g
Nakład: 15 000 szt.
Rok emisji: 2002 r.

Jedna z najpiękniejszych baśni świata o Pinokiu - urwisie o dobrym sercu - uwieczniona na srebrnej monecie kolekcjonerskiej.

Moneta znajduje się w kapslu i umieszczona jest w estetycznym etui koloru granatowego wraz z załączonym indywidualnie numerowanym certyfikatem.

Pinocchio (1881), a small animated wood puppet, is the hero of a Carlo Collodi`s novel for children. The Fairy's moral: "One can always expect something good from kind-hearted children, even if they are a little mischievous" is confirmed by the happy end.

"Znacie? To posłuchajcie ... Pewnego razu stary stolarz Dżepetto, który był bardzo samotny, wystrugał z drewna śliczną kukiełkę i dał jej na imię Pinokio. A gdy nadeszła noc, pojawiła się Błękitna Wróżka i ożywiła drewnianego chłopca ..."

Tak zaczyna się jedna z najpiękniejszych baśni świata. „Pinokio” to historia cieśli, który kierowany ogromnym pragnieniem posiadania syna, przywiązuje się do jednej ze swych drewnianych lalek, która ożywa dzięki sile jego wiary i miłości. Prawdziwym tatą Pinokia nie był jednak Dżepetto, lecz autor opowiadania o przygodach drewnianej kukiełki, dziennikarz i pisarz urodzony we Florencji - Carlo Collodi. Jego "Przygody Pinokia" zostały opublikowane w 1883 r. Powieść „Pinokio” (wł. Pinocchio), uważana za klasykę literatury dziecięcej, doczekała się wersji filmowych, a pomysł wydłużania się nosa u kłamcy stał się rozpoznawalnym motywem kulturowym. Adaptacja Pinokia była drugim pełnometrażowym filmem animowanym Disneya. W kinach ukazała się 7 lutego 1940 roku.

„Pinokio” opowiada o dojrzewaniu dziecka, gdyż tytułowy bohater to symbol urwisa o dobrym sercu. Pajacyk długo nie potrafi docenić miłości Dżepetta oraz wróżki o błękitnych włosach; przede wszystkim chce czuć się wolny i miło spędzać czas. Nie liczy się z uczuciami tych, którzy są mu oddani. Za ten egoizm i kapryśność zostaje srodze ukarany. Jego charakterystyczną cechą staje się wydłużanie się nosa pod wpływem kłamstw. Pomimo wielu nieszczęść dzięki swej bystrości wychodzi jednak cało z licznych opresji i powoli dojrzewa. Żałuje swej lekkomyślności, nieodpowiedzialności i lenistwa. Coraz częściej przyznaje rację tym, którzy go przestrzegali przed nieposłuszeństwem, naiwnością czy wręcz głupotą. Potrzebuje długiego czasu, by stać się chłopcem dojrzale kochającym, odpowiedzialnym, pracowitym, chętnym do nauki. W końcu dochodzi do takiego etapu w swoim życiu i wówczas czuje się szczęśliwy.

Przesłanie baśni jest następujące: tylko posłuszne, pracowite i dobre dzieci są pociechą rodziców, dzięki czemu potem wyrastają na pożytecznych ludzi. Collodi pokazuje jednak w swoim utworze, że nie wszyscy stają się dobrzy. Pinokio spotyka bowiem podczas wędrówki oszustów, którzy chcą okraść bliźniego (kot, lis) albo zbić majątek na jego naiwności (woźnica osłów). Drewniana kukiełka ma do czynienia z ludźmi bezwzględnymi (dyrektor cyrku trenujący osiołka, nabywca osła-Pinokia, który czeka, aż zwierzę się utopi). Niestety głupi szybko zostają wykorzystani. „Pinokio” to utwór pełniący funkcje dydaktyczne, o czym świadczą sentencje zawarte w tekście.

„Biada dzieciom, które się sprzeciwiają swoim rodzicom i dla zachcianki porzucają dom rodzinny. Nigdy i nigdzie nie będzie im dobrze na świecie i prędzej czy później gorzko tego pożałują!” (słowa świerszcza).
„... nie należy się przyzwyczajać do zbyt wykwintnego jedzenia. Mój drogi, nigdy nie wiadomo, co może się zdarzyć na tym świecie. Takie czasy ...” (słowa Dżepetta).
„... nie po wspaniałym stroju poznać pana, ale po ubraniu czystym i schludnym” (słowa Dżepetta).
„Pamiętaj, że dzieci, które się upierają przy swoim, prędzej czy później tego pożałują” (słowa świerszcza).
„Mój chłopcze, głód to jeszcze nie powód, by przywłaszczać sobie cudzą własność” (słowa robaczka świętojańskiego).
„Strzeż się lenistwa. Lenistwo jest bardzo ciężką chorobą i trzeba się z niej leczyć od razu, od dziecka, bo kiedy już się jest dorosłym, wyleczyć z niej się nie da” (słowa wróżki).
„... na dobrym uczynku nigdy się nie traci...” (słowa Dżepetta, wspominane przez Pinokia).
„... chłopców, którzy nie chcą się uczyć i za nic sobie mają podręczniki, szkołę i nauczycieli, a chcą się tylko bawić i psocić, czeka niewątpliwie smutny koniec...” (słowa chłopca-osiołka).
„... wszystkie próżniaki, które za nic sobie mają książki, szkołę i nauczycieli, a spędzają całe dnie na zbijaniu bąków, muszą prędzej czy później zmienić się w końcu w małe osiołki” (słowa wiewiórki).
„Dzieci, które z całą miłością pomagają swoim rodzicom w biedzie i chorobie, zasługują na pochwałę i wielką miłość, nawet jeśli nie mogą być stawiane za wzór posłuszeństwa i dobrego wychowania.” (słowa wróżki).
„... im bardziej go skracał, tym bardziej ten bezczelny nos urastał. Wreszcie skończywszy jakoś z nosem, wyrzeźbił pajacowi usta. Ale nie odłożył jeszcze narzędzi, jak te usta zaczęły się śmiać, kpić i naigrywać się z Geppetta.”
„Naprawdę biedni i nieszczęśliwi!» - powtórzył Kot. «Jeśli jesteście biedni, zasłużyliście sobie na to.» ... .... «Żegnajcie, kanciarze! I pamiętajcie o przysłowiu: Kto kradnie płaszcz bliźniemu, umiera bez koszuli.» Co wygłosiwszy, Pinokio i Geppetto poszli dalej swoją drogą.”


Francja
(fr. France, wym. [fʀɑ̃s]), Republika Francuska (République française, [ʀepyblik fʀɑ̃sɛz]) to państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l'Hexagone (sześciokąt) - pochodzi to od kształtu Francji metropolitarnej. Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Antylami Holenderskimi. Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche. Republika Francuska jest unitarnym państwem demokratycznym, w którym ważną rolę odgrywa prezydent. Jest również szóstym najlepiej rozwiniętym krajem świata i jedenastym w rankingu warunków życia. Najważniejsze ideały Francji zawarte są w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela i w występującym na drukach urzędowych i monetach haśle rewolucji francuskiej "liberté, égalité, fraternité" ("wolność, równość, braterstwo"). Kraj jest w gronie założycieli Unii Europejskiej. Ma największą powierzchnię spośród państw wspólnoty. Francja jest także członkiem-założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych, wchodzi także w skład Frankofonii, G8 oraz Unii Łacińskiej. Należy do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której posiada prawo veta. Francja jest również popularnym celem podróży turystycznych, a około 75 milionów odwiedzających każdego roku daje jej pod tym względem 1. miejsce na świecie. Francja ze względu na swoją liczbę ludności, potencjał gospodarczy, pozycję w Europie, silną armię (trzeci po USA i Rosji arsenał nuklearny), uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata. Nazwa "Francja" pochodzi od germańskiego plemienia Franków, które zajmowało region po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego. W otaczającym Paryż regionie Île-de-France powstało państwo francuskie.
Geografia
Całkowita granica lądowa: 2 892,4 km, w tym z: * Francją metropolitalną: o Andorą - 56,6 km, o Belgią - 620 km, o Hiszpanią - 623 km, o Luksemburgiem - 73 km, o Monako - 4,4 km, o Niemcami - 451 km, o Szwajcarią - 573 km, o Włochami - 488 km. * departamentami zamorskimi : o Brazylia - 673 km, o Surinam - 510 km, o Antyle Holenderskie - 10,2 km * Długość wybrzeża: 3 427 km o Zobacz: Wybrzeże Lazurowe (Riwiera Francuska), Côte d'Améthyste, Côte d'Argent, Côte de Jade, Côte d'Amour, Côte Sauvage, Côte d'Emeraude, Côte d'Albâtre. * Najwyższy punkt: Mont Blanc 4 808 m n.p.m. * Najniższy punkt: delta Rodanu 2 m p.p.m. * Większe miasta: Paryż, Marsylia, Lyon, Tuluza, Bordeaux, Strasburg, Lille, Nicea * Język urzędowy: francuski, * Inne języki w użyciu: niemiecki, włoski, bretoński, baskijski, kataloński, niderlandzki, polski, arabski, berberyjski, romski oraz afrykańskie, itd.
Historia
Granice współczesnej Francji pokrywają się mniej więcej z granicami starożytnej Galii, która była zamieszkana przez celtyckich Galów. Galowie zostali podbici przez Rzymian w I wieku p.n.e. Ostatecznie Galowie przejęli kulturę oraz mowę najeźdźców. Podobnie było z chrześcijaństwem, które zostało przyjęte na tych terenach w II wieku n.e. i III wieku n.e. W IV wieku n.e. germańskie plemiona, głównie Frankowie (od których to pochodzi starożytna nazwa „Francie”), przekroczyły Ren i zajęły Galię. Współczesna nazwa „France” pochodzi od nazwy feudalnych dóbr królów Francji z dynastii Kapetyngów wokół Paryża. Jako samodzielne państwo Francja istnieje od 843 wraz z podziałem imperium karolińskiego na części wschodnią, centralną i zachodnią. Zachodnia część w przybliżeniu odpowiadała terytorium współczesnej Francji. Potomkowie Karola Wielkiego rządzili we Francji aż do 987 roku, kiedy to Hugo Kapet został koronowany na króla Francji. Jego potomkowie z dynastii Kapetyngów, Walezjuszów oraz Burbonów stopniowo zjednoczyli kraj w wyniku serii wojen oraz dynastycznego dziedziczenia tronu. Szczyt rozwoju monarchia francuska osiągnęła w XVII wieku pod rządami Ludwika XIV. W tym czasie Francja miała ogromny wpływ na europejską politykę, ekonomię i kulturę, stając się wówczas najludniejszym krajem w Europie. W międzyczasie Burbonowie zajęli miejsce Habsburgów w Hiszpanii - wojny hiszpańskiej. Francja była monarchią do 1792 roku kiedy to w wyniku rewolucji francuskiej została utworzona I Republika Francuska. Napoleon Bonaparte przejął kontrolę w republice w 1799 przyjmując tytuł I konsula. W maju 1804 Francja została proklamowana cesarstwem. W wyniku kilku wojen jego armie podbiły wiele krajów, ustanawiając w nich władców wywodzących się z rodziny Bonapartego. W następstwie upadku Napoleona w 1815 we Francji zostaje przywrócona monarchia. W 1830 w wyniku tzw. rewolucji lipcowej powstaje konstytucyjna Monarchia Lipcowa, zastąpiona w 1848 przez II Republikę. Krótki okres tej formy rządów zakończył się w 1852, kiedy to Ludwik Napoleon ogłosił powstanie II cesarstwa. Ludwik Napoleon (Napoleon III) został obalony w wyniku wojny francusko-pruskiej w 1870 i zastąpiony przez III republikę. W XX wieku zaznacza się powolny schyłek imperialnej pozycji Francji. W I wojnie światowej jest Francja jeszcze aktywnym i znaczącym elementem koalicji zwycięzców. Ale II wojna światowa jest militarną klęską. Zajęcie i okupowanie kraju przez wojska niemieckie, kolaboracja z Niemcami są początkami zmierzchu roli Francji w świecie, chociaż nadal Francja zachowuje znacząca pozycję w Europie. Bardzo niekorzystnie odbiło się to również na francuskiej ekonomii, liczebności populacji oraz w efekcie przyczyniło się do straty pozycji państwa dominującego w świecie. IV Republika została ustanowiona po II wojnie światowej, aby ostatecznie w 1958 ulec przekształceniu w obecną na wpół-prezydencką V Republikę. We Francji szczególne znaczenie posiadały i posiadają loże masońskie, zwłaszcza Wielki Wschód Francji. Jego członkami było wielu czołowych polityków. Te loże przyczyniły się także do erozji znaczenia Kościoła katolickiego. W ostatnich dekadach francusko-niemieckie pojednanie i współpraca miało kluczowe znaczenie dla politycznej i ekonomicznej integracji w Europie, włącznie z wprowadzeniem Euro w styczniu 1999. Francja jest na czele państw europejskich starających się wykorzystać zalety wynikające z wprowadzenia unii monetarnej w ten sposób, by tworzyć bardziej zintegrowane i sprawne systemy obrony i bezpieczeństwa. Jednocześnie Francuzi oponują przeciw federacyjnej formule Unii Europejskiej. Odrzucili także ratyfikację Europejskiej Konstytucji w maju 2005.
Klimat
Na północy kraju wilgotny klimat umiarkowany (chłodne lata, dość ciepłe zimy). Wiosna to najlepsza pora na zwiedzanie Paryża, trzeba być jednak przygotowanym na deszcze. Jesienią ranki bywają raczej zimne i nieprzyjemne, ale przed południem się wypogadza. Na południu lata są suche, a temperatura często przekracza 30°C. Sporadycznie występują silne burze i grad. Zimy są łagodne (temperatury na wybrzeżu Morza Śródziemnego rzadko spadają poniżej 10°C) i często deszczowe. Jeszcze więcej opadów można się spodziewać wiosną. Wiele obszarów Francji ma odrębny mikroklimat. Utrapieniem Południa stał się porywisty, chłodny mistral. Wiatr ten wieje głównie zimą i wiosną, przynosząc słoneczną pogodę i jasne, bezchmurne niebo.
Język
Językiem urzędowym we Francji jest francuski, posługuje się nim znaczna większość mieszkańców tego kraju, jednak poza nim istnieje wiele języków regionalnych: * prowansalski - językiem tym (obecnie uważanym za dialekt francuskiego) posługuje się około 2 mln ludzi w południowej Francji (Prowansja, Delfinat, Langwedocja) * bretoński - mówi nim zaledwie 1/3 z 1,5 milionowej populacji Bretończyków zamieszkujących płw. Bretoński w zachodniej Francji * alzacki - dialekt języka niemieckiego, posługują się nim germańscy Alzatczycy zamieszkujący Alzację we wschodniej Francji * baskijski - mówi nim kilkadziesiąt tysięcy Basków zamieszkujących prowincję Bearn * kataloński - posługuje się nim kilkadziesiąt tysięcy Katalończyków zamieszkujących prowincję Roussillion w południowej Francji, przy granicy z Hiszpanią * arabski - posługuje się nim około 3 mln imigrantów z Afryki Północnej, gł. w większych miastach oraz na lazurowym wybrzeżu * flamandzki - mówi nim kilkadziesiąt tysięcy ludzi pochodzenia niderlandzkiego, zamieszkujących północną Francję (obszar Calais i Artois) * korsykański - posługują się nim mieszkańcy Korsyki, jest on zbliżony do dialektów Włoch centralnych (m.in. toskańskich) * lotaryński - dialekt języka niemieckiego, posługują się nim germańscy Lotaryńczycy zamieszkujący Lotaryngię przy granicy z Niemcami.

źródło: Monnaie de Paeis / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!