Worek menniczy - Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Niemcy, 2006
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania: I (menniczy)

Wzbogać swoją kolekcję o monety o tematyce sportowej, upamiętniające najważniejsze sportowe wydarzenie - mistrzostwa.

Worek menniczy z zawartością 50 sztuk monet obiegowych 2 zł - Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Niemcy, 2006

Data emisji monet: 26.04.2006 r.

Podaruj monety bliskim Ci osobom lub pozostaw worek w stanie nienaruszonym, czekając, aż wartość monet wzrośnie.

Mistrzostwa świata w Polsce w 2012 roku coraz bliżej !

XVIII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbyły się w dniach 9 czerwca - 9 lipca w Niemczech, którym przyznano organizację imprezy w lipcu 2000 r. Mistrzem świata zostali Włosi, którzy w finale pokonali Francuzów po rzutach karnych. Gospodarze turnieju zajęli trzecie miejsce po zwycięstwie nad Portugalią.

Ciekawostki:
* Na tych mistrzostwach padł pierwszy gol kiedykolwiek strzelony przez australijskiego gracza, zdobył go Tim Cahill w meczu z Japonią, a sama reprezentacja Australii po raz pierwszy w historii mistrzostw świata wygrała mecz i po raz pierwszy awansowała do fazy pucharowej.
* Pierwszego gola na tych mistrzostwach strzelił Philipp Lahm w 6. minucie meczu Niemiec z Kostaryką. Niemcy wygrali 4:2.
* Najszybciej zdobyty gol mistrzostw padł w 86 sekundzie spotkania Czech z Ghaną. Jego strzelcem został Asamoah Gyan. Ghana wygrała 2:0.
* Najpoźniej zdobyty gol na mundialu padł w 121 minucie (w doliczonym czasie gry) dogrywki meczu Niemiec z Włochami. Jego strzelcem był Alessandro Del Piero. Włosi wygrali ten mecz 2:0 i awansowali do finału.
* Najpóźniej zdobyty gol w regulaminowym czasie gry padł w piątej minucie doliczonego czasu gry w 1/8 finału pomiędzy Australią, a Włochami z rzutu karnego. Był to jedyny gol w tym meczu, a jego strzelcem był Francesco Totti. Dzięki temu Włochy awansowały do ćwierćfinału.
* Pierwszego samobójczego gola na Mistrzostwach strzelił Paragwajczyk Carlos Gamarra w meczu z Anglią. Paragwaj przegrał 0:1.
* Pierwszy rzut karny został podyktowany w meczu Hiszpania – Ukraina. Z 11 metrów strzelał David Villa, a jego uderzenia nie obronił Ołeksandr Szowkowskyj. Reprezentacja Hiszpanii wygrała 4:0.
* W meczu Wybrzeża Kości Słoniowej z Serbią i Czarnogórą po raz pierwszy na tych mistrzostwach jedna drużyna wykonywała dwa rzuty karne w przeciągu jednego meczu. Obydwa podyktowane za zagranie ręką w polu karnym. Mecz skończył się wynikiem 3:2 dla drużyny z Afryki, która skutecznie wykonała obie jedenastki.
* Na tych Mistrzostwach Świata padł gol nr 2000 w historii MŚ. Strzelił go Marcus Allbäck w meczu Szwecja – Anglia (2:2).
* Pierwszego gola dla Polski strzelił Bartosz Bosacki w 33 min. meczu Polska : Kostaryka. Polacy wygrali 2:1. Strzelił on również drugą bramkę i były to jedyne gole strzelone przez Polaków podczas tych mistrzostw.
* W meczu Chorwacji z Australią angielski sędzia Graham Poll pokazał jednemu zawodnikowi – Chorwatowi Josipowi Simunicowi, 3 żółte kartki. Pomyłka sędziego, polegająca na pozostawieniu na boisku zawodnika ukaranego dwiema żółtymi kartkami, nie została zauważona przez jego asystentów. Po tym wyczynie sędzia ten nie mógł już prowadzić na tym mundialu spotkań.
* Walentin Iwanow przedłużył mecz Portugalii z Holandią aż o 6 minut (w rzeczywistości zawodnicy grali jeszcze dłużej, gdyż Portugalczycy, chcąc utrzymać korzystny dla siebie wynik, przedłużali grę).
* Spotkanie Francja – Hiszpania (w 1/8 finału) było 700-nym meczem w historii mundialów.
* Pierwszy konkurs rzutów karnych na mistrzostwach został wykonany podczas meczu 1/8 finału Ukraina – Szwajcaria. Ukraincy wygrali 3 – 0.
* Najbrutalniejszy mecz na mistrzostwach to mecz Portugalii z Holandią (1 – 0). Sędzia Walentin Iwanow pokazał zawodnikom w sumie 16 żółtych kartek, z czego aż czterech zawodników otrzymało po dwa żółte kartoniki i opuściło plac gry. Byli to: Costinha i Deco w drużynie Portugalii oraz Khalid Boulahrouz i Giovanni van Bronckhorst w zespole Oranje. Był to rekord czerwonych kartek w jednym meczu w historii mistrzostw świata.
* 75 czerwoną kartkę w historii mundialów otrzymał Deco.
* Kapitan reprezentacji Francji Zinedine Zidane został uhonorowany Złotą Piłką dla najlepszego zawodnika mistrzostw świata w Niemczech. W głosowaniu na najlepszego piłkarza MŚ Zidane otrzymał 2012 punktów od akredytowanych dziennikarzy. Pokonał dwóch Włochów: Fabio Cannavaro (Srebrna Piłka) – 1977 pkt oraz Andreę Pirlo (Brązowa Piłka) – 715 pkt.
* Włoch Gianluigi Buffon został uznany przez FIFA najlepszym bramkarzem mistrzostw świata w Niemczech. W całym turnieju Buffon puścił tylko dwie bramki, z czego jedna samobójcza (Cristian Zaccardo w meczu ze Stanami Zjednoczonymi) a druga po rzucie karnym (Zinedine Zidane w meczu finałowym).
* W meczu Anglii z Paragwajem (1:0) padło kilka rekordów. Samobójczy gol Gamarry w 4. minucie był najszybciej strzeloną bramką samobójczą w dziejach wszystkich mistrzostw. Wymuszona kontuzją zmiana bramkarza Paragwaju w 8. minucie jest za to najszybciej przeprowadzoną zmianą bramkarza w historii MŚ.
* Bartosz Bosacki (Polska) okazał się jedynym piłkarzem, którego wszystkie strzały zakończyły się bramkami, a wykonał ich więcej niż jeden (oddał dwa, zdobył dwa gole). Kilku innych piłkarzy również miało stuprocentową skuteczność, ale wykonali tylko jeden strzał, zdobywając jedną bramkę.
* Ostatniego gola na tych mistrzostwach zdobył Marco Materazzi w 19 minucie meczu finałowego.
* Najwyższe zwycięstwo odniosła Argentyna, wygrywając 6:0 z Serbią i Czarnogórą.
* Ricardo, portugalski bramkarz jako pierwszy w historii Mistrzostw Świata obronił trzy strzały w konkursie rzutów karnych.
* Najwięcej zawodników z jednego klubu, bo aż 16, pochodziło z Arsenalu Londyn.
* Ostatnią czerwoną kartkę dostał Zinedine Zidane za faul na Marco Materazzim w 110 minucie meczu finałowego.
* Najwięcej bramek -6 padło w meczu otwarcia Niemcy-Kostaryka (4:2) i w meczu Argentyna-Serbia i Czarnogóra (6:0).
* Najwięcej bramek w meczu otwarcia -6 w historii MŚ padło na otwarcie tych Mistrzostw w meczu Niemcy-Kostaryka (4:2).Poprzedni rekord pochodził z Mundialu 1954 (mecz Brazylia-Meksyk 5:0).
źródło: wikipedia