Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, województwo śląskie, 2004
previous next contents

numizmatyka

Województwo śląskie - moneta obiegowa - dwunasta z serii "Herby województw".

Moneta obiegowa 2 zł, województwo śląskie, 2004

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Nakład: 1.000.000 szt.
Data emisji monet: 1.12.2004 r.

Województwo śląskie - to dwunasta moneta z serii "Herby województw".

Zbierz wszystkie monety z tej niezwykłej serii, stanowiącej ciekawą lekcję geografii i historii Polski !

Województwo śląskie, ze stolicą w Katowicach, położone jest na południu Polski i graniczy z Czechami i Słowacją. Region słynie z bogatych złóż naturalnych. Pokłady węgla kamiennego, rud żelaza oraz cynku i ołowiu wpłynęły na silne uprzemysłowienie tego obszaru.

Krajobraz województwa to jednak nie tylko kopalnie i huty, ale także urokliwe szlaki turystyczne oraz miejscowości zachęcające do sportów zimowych, jak Wisła czy Szczyrk. To prawdziwy raj dla narciarzy i miłośników snowboardu !

Województwo śląskie jest jedynym województwem w Polsce, w którym jest więcej powiatów grodzkich (19), niż powiatów ziemskich (17). Beskid Śląski jest terenem turystycznym, na jego terenie znajdują się liczne ośrodki sportów zimowych, a także bazy turystyczne oraz szlaki turystyczne.

Znajduje się tu duża liczba jezior, szczególnie sztucznych, będących pozostałościami po wyrobiskach piasku dla kopalni. Wiele z nich umożliwia uprawianie sportów wodnych. Najbardziej znany jest zbiornik Pogoria w Dąbrowie Górniczej. Tereny pieszych wędrówek, wspinaczki skałkowej oraz speleologii na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej tzn. Szlak Orlich Gniazd. Najbardziej znane miejscowości wypoczynkowe to: Szczyrk, Ustroń, Wisła.

Atrakcje turystyczne tego regionu - to przede wszystkim:
1) duchowa stolica Polski - Częstochowa wraz z Jasną Górą - Klasztorem OO. Paulinów z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny, skarbnica pamiątek narodowych, miejsce wielu pielgrzymek papieża Jana Pawła II.
2) Szlak Orlich Gniazd, Ogrodzieniec, Będzin, Olsztyn, Mirów, Bobolice - malownicze ruiny średniowiecznych zamków i strażnic zbudowanych niczym orle gniazda na szczytach stromych skał wapiennych. Zamek w Ogrodzieńcu jest miejscem wielu imprez plenerowych, koncertów i turniejów rycerskich, zaś w zamku będzińskim znajduje się ciekawa kolekcja broni i uzbrojenia.
3) Zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie - żywa tradycja śląskiego folkloru, gdyż w XVIII-wiecznym pałacu mieści się siedziba znanego na całym świecie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
4) Kopalnia Zabytkowa Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach - rozległy labirynt częściowo zalanych podziemnych chodników i wyrobisk pokopalnianych. Trasa turystyczna liczy 1700 m długości, w tym odcinek 270 m pokonywany jest łodziami. Na terenie przylegającym do kopalni znajduje się skansen maszyn parowych.
5) Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach - przykład wspaniałego dzieła górniczego - 600-metrowy podziemny fragment starej sztolni, który zwiedza się, płynąc łodzią.
6) Górnośląska Kolej Wąskotorowa w Bytomiu - najstarsza w Europie, działająca nieprzerwanie od ponad 150 lat, kolejka wąskotorowa. Trasa turystyczna Bytom-Miasteczko Śląskie, licząca 23 km, przebiega przez tereny o zróżnicowanych walorach krajobrazowych.
7) Muzeum Chleba w Radzionkowie - jedyne w Polsce tego typu muzeum z licznymi eksponatami, służącymi do wyrobu i wypieku chleba. Główną atrakcją jest możliwość samodzielnego wypieku pieczywa.
8) Pustynia Błędowska, Błędów - to położony między Błędowem i Kluczami największy w Polsce obszar piasków lotnych, jedyna naturalna pustynia w Europie, częściowo zarośnięta roślinnością charakterystyczną tylko dla tego terenu.
9) Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie - największy w Europie park miejski, gdzie na 600 hektarach zlokalizowano m.in.: Ogród Zoologiczny, Stadion Śląski, Wesołe Miasteczko, Planetarium, Rosarium, kolejki linową i wąskotorową, Górnośląski Park Etnograficzny oraz liczne restauracje i kawiarnie.
10) Przedsiębiorstwo widowiskowo-sportowe „Spodek” w Katowicach - obiekt o oryginalnej konstrukcji, architektoniczna wizytówka Katowic, miejsce organizacji wielu imprez kulturalnych i sportowych o międzynarodowym charakterze.

previous next contents

Valid HTML 4.0!