Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, województwo podkarpackie, 2004
previous next contents

numizmatyka

Województwo podkarpackie - moneta obiegowa - dziewiąta z serii "Herby województw".

Moneta obiegowa 2 zł, województwo podkarpackie, 2004

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Nakład: 920.000 szt.
Data emisji monet: 20.09.2004 r.

Województwo podkarpackie - to dziewiąta moneta z serii "Herby województw".

Zbierz wszystkie monety z tej niezwykłej serii, stanowiącej ciekawą lekcję geografii i historii Polski !

Województwo podkarpackie, ze stolicą w Rzeszowie, to region położony w południowo-wschodniej części kraju, graniczący od wschodu z Ukrainą, od południa ze Słowacją oraz z województwami: lubelskim, świętokrzyskim i małopolskim. W województwie podkarpackim jest 45 miast, w tym 4 miasta na prawach powiatów. Do uprawiania turystyki w tym regionie zachęcają piękne pejzaże, ciekawe historyczne miasta z licznymi zabytkami i dobre warunki do rekreacji - stoki narciarskie i szlaki turystyczne.

Atrakcje turystyczne tego regionu to przede wszystkim:
1) Bunkier Hitlera w Stępinie (gmina Frysztak, powiat strzyżowski) - uknikatowy na skalę europejską, wybudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej, zespół schronów kolejowych, w którym w dniach 27-28 sierpnia 1941 r. odbyło się w podległym Wermachtowi "Obiekcie Południowym Führera" spotkanie Hitlera z Mussolinim.
2) Naftowe lampy w Muzeum Podkarpackim w Krośnie - najliczniejsza i najefektowniejsza kolekcja lamp naftowych w Europie, licząca ok. 900 eksponatów z zakresu oświetlenia naftowego.
3) Fredreum, czyli Towarzystwo Dramatyczne im. Aleksandra Fredry w Przemyślu, które powstało w roku 1869 - obecnie najstarszy amatorski stały teatr w Europie.
4) Jezioro Solińskie - największy polski sztuczny zbiornik pod względem ilości wody, a piąty pod względem powierzchni, zaś zapora jest najwyższą zaporą wodną w kraju (82 m). Ciekawostką jest to, iż do jej budowy zużyto tyle betonu, że wystarczyłoby na otoczenie całej granicy polskiej murem szerokim i wysokim na 1 m.
5) Karpacka Troja w Trzcinicy, czyli najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady z początków epoki brązu. Znajduje się tam monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne, najlepiej do dziś zachowany obiekt obronny z tego okresu w Małopolsce. Znaleziono ok. 130 tysięcy różnego rodzaju zabytków, w większości dotąd nieznanych w Polsce, często unikalnych w skali europejskiej.
6) Bieszczady wraz z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym - perła podkarpackiej turystyki, europejska oaza wtórnie zdziczałej przyrody, która kryje materialne pozostałości niemal pół tysiąca lat bytności Bojków, Polaków i Żydów. Wiele do „zaoferowania” ma również Beskid Niski z przepiękną doliną górnego Wisłoka, gdzie dominującą grupą etniczną byli niegdyś Łemkowie. Duże walory krajobrazowe przypisuje się także pogórzom: strzyżowsko-dynowskiemu i przemyskiemu. Natomiast północna część województwa: Kotlina Sandomierska i przylegające do niej Roztocze, obfituje w bogactwo znaczących zabytków kultury.

Podkarpackie „turystyczne jezioro rozmaitości” sprzyja wszelkiego rodzaju wojażom i wędrówkom. Województwo ma wiele atutów, do których należą: najwyższa w kraju średnia długość życia, największa powierzchnia mieszkaniowa, wysoka gęstość dróg i bardzo dobre wyposażenie mieszkań. Rzeki regionu są uważane za jedne z najczystszych w kraju. Region bardzo bogaty jest w surowce mineralne, które wydobywane są głównie w jego górzystej, południowej części: piaskowce, wapienie, gipsy (w tym gips alabastrowy), glinki ceramiczne, piaski (w tym piaski szklarskie) i żwiry, a także torf, wody mineralne i geotermalne. Najważniejszymi surowcami kopalnymi są siarka, ropa naftowa oraz gaz ziemny. Ciekawostką jest to, iż liczba samochodów na mieszkańca należy do najwyższych w kraju, zaś jeśli chodzi o edukację, to młodzież we wszystkich testach lokuje się w czołówce krajowej.
źródło: wikipedia.org

previous next contents

Valid HTML 4.0!