Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Historyczne miasta w Polsce - Kołobrzeg, 2005
previous next contents

numizmatyka

Na rewersie uwieczniono wizerunek latarni morskiej w Kołobrzegu.

Moneta obiegowa 2 zł - Historyczne miasta w Polsce - Kołobrzeg, 2005

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 1100000 szt.
Data emisji monet: 19.10.2005 r.

Miasto Kołobrzeg - to druga moneta z rozpoczętej we wrześniu 2005 r. serii Historyczne Miasta w Polsce.

Seria 32 monet obiegowych

Seria 32 monet obiegowych NBP
"Historyczne miasta w Polsce" (2005-2007)

Niepowtarzalna seria składać się będzie z
32 monet i ukazywać do kwietnia 2008 r. Na wyjątkowych monetach upamiętniono miasta o ponad 500-letniej historii, które wniosły szczególny wkład w rozwój poszczególnych regionów i państwowości Polski.

Na rewersie tej monety uwieczniony został stylizowany wizerunek latarni morskiej w Kołobrzegu.

Kołobrzeg
to miasto, w którym z racji historii splatają się dwie tradycje: niemiecka i polska. Pierwotnie gród kołobrzeski mieścił się w obecnej dzielnicy Budzistowo, znacznie dalej od morza, niż dzisiejsza starówka. W 1000 roku podczas zjazdu gnieźnieńskiego w Kołobrzegu utworzono biskupstwo, podległe metropolii w Gnieźnie, które przetrwało do ok. 1013 roku.

W latach 1248-1276 Kołobrzeg przeszedł w ręce biskupów kamieńskich i pozostawał ich własnością aż do czasów reformacji. Lokacja miasta na prawie lubeckim w 1255 roku zapoczątkowała jego germanizację. Rozwój Kołobrzegu opierał się głównie na produkcji soli.

W XIV wieku miasto weszło w skład Hanzy - związku miast bałtyckich pod przewodem Lubeki. Okres pomyślności trwał do wojny trzydziestoletniej, podczas której miasto zniszczyli Szwedzi. W tym samym czasie skończyła się koniunktura na sól.

W następnych stuleciach Kołobrzeg był twierdzą i pełnił ważne funkcje militarne, a w XIX wieku zaczął robić karierę jako uzdrowisko. W marcu 1945 Kołobrzeg był oblegany przez wojska radzieckie i polskie. Po przejęciu miasta przez Polaków odbyły się tam zaślubiny Polski z morzem.

Po wojnie Kołobrzeg nadal pełnił funkcje uzdrowiskowe. Atrakcją miasta były też festiwale piosenki żołnierskiej, organizowane od 1967 roku. Można mieć nadzieję, że wspólna historia Kołobrzegu stanie się jeszcze jednym czynnikiem łączącym Polaków i Niemców.
źródło: NBP

previous next contents

Valid HTML 4.0!