Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Historyczne miasta w Polsce - Pszczyna, 2006
previous next contents

numizmatyka

Rewers: W centralnej części stylizowany wizerunek elewacji północnej Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Z lewej i prawej strony stylizowane wizerunki: balustrad tralkowych i drzew.

Moneta obiegowa 2 zł - Historyczne miasta w Polsce - Pszczyna, 2006

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 1.100.000 szt.
Data emisji monet: 7.08.2006 r.

Miasto Pszczyna - to dwunasta moneta z rozpoczętej we wrześniu 2005 r. serii Historyczne Miasta w Polsce.

Seria 32 monet obiegowych

Seria 32 monet obiegowych NBP
"Historyczne miasta w Polsce" (2005-2007) 

Niepowtarzalna seria składać się będzie z 32 monet i ukazywać do kwietnia 2008 r. Na wyjątkowych monetach upamiętniono miasta o ponad 500-letniej historii, które wniosły szczególny wkład w rozwój poszczególnych regionów i państwowości Polski.

Na rewersie monety, w jej centralnej części uwieczniono stylizowany wizerunek elewacji północnej Muzeum Zamkowego w Pszczynie, a z lewej i prawej strony stylizowane wizerunki: balustrad tralkowych i drzew.

Pszczyna - miasto na Górnym Śląsku. W 1327 r. Pszczyna była już wspomniana jako miasto. W 1336 r. przeszła w ręce Przemyślidów, władających księstwem opawkim. W 1517 r. nabył ją magnacki ród Thurzo. Została wówczas przekształcona w wolne państwo stanowe - dziedziczny majątek ziemski.

Począwszy od XVI w. miasto przechodziło w posiadanie różnych rodzin magnackich, by wreszcie w 1848 r. zostać właśnością rodziny von Hochbergów, którzy władali zamkiem Książ pod Wałbrzychem. Używali oni odtąd nazwiska von Pless i tytułu książąt pszczyńskich. W ich rękach miasto pozostawało do II wojny światowej. Losy rodziny Hochbergów stały się kanwą filmu Filipa Bajona Magnat.

W 1916 r. w Pszczynie mieściła się kwatera główna cesarza Wilhelma II, który tu właśnie wspólnie z Franciszkiem Józefem ogłosił Akt 5 Listopada, przywracający niepodległość Polski. Po I wojnie światowej, w wyniku podziału Górnego Śląska, Pszczyna znalazła się w Polsce. Ozdobą miasta jest stary, wielokrotnie przebudowywany zamek książąt pszczyńskich, w którym dziś znajduje się muzeum.
źródło: NBP

previous next contents

Valid HTML 4.0!