Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
20 zł, Zwierzęta świata - Węgorz europejski (łac. Anguilla anguilla), 2003
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Rarytas numizmatyczny o niskim nakładzie 28.000 sztuk - srebrna moneta kolekcjonerska z serii "Zwierzęta świata", prezentująca jedyną rybę, która potrafi pływać tyłem, czyli węgorza europejskiego.

Seria: "Zwierzęta świata"

Stan zachowania monety:
I (menniczy)
Nominał: 20 zł
Metal:
925/1000 Ag
Stempel:
lustrzany
Średnica: 38,61 mm
Waga: 28,28 g
Wielkość emisji: 28.000 szt.
Cena emisyjna NBP: 57 zł
Data emisji monet:
5.02.2003 r.

Rarytas numizmatyczny o niskim nakładzie 28.000 sztuk - srebrna moneta kolekcjonerska z serii "Zwierzęta świata", prezentująca węgorza europejskiego - jedyną rybę, która potrafi pływać tyłem.

Węgorz europejski (łac. Anguilla anguilla) - ryba z rodziny węgorzowatych (Anguillidae), rzędu węgorzokształtnych (Anguilliformes). Występowanie W rzekach i jeziorach Europy Zachodniej i Środkowej, w południowo-wschodniej i środkowej części Oceanu Atlantyckiego i we wszystkich morzach europejskich.
Opis
Ubarwienie najczęściej ciemne, czasem niemal całkowicie czarne, spód srebrzysty lub żółtawobiaławy. Skóra węgorza pokryta jest grubą warstwą śluzu. Łuski są drobne, elipsoidalne, głęboko osadzone. Nie posiada płetw brzusznych.
Rozmiary
Osiąga od 100 do 150 cm długości. Samce są mniejsze od samic i osiągają długość od 50 do 70 cm (tzw. sznurówki). Największy węgorz złowiony dotąd w Polsce ważył 6,8 kg (w Anglii 5,5 kg).
Pokarm
Żywi się głównie fauną denną (bezkręgowce) i drobnymi rybami, potrafi połykać zdobycz stosunkowo dużych rozmiarów. Jest zawziętym prześladowcą raków podczas linienia.
Zachowanie
Węgorz jest aktywny nocą. Przed osiągnięciem dojrzałości płciowej żyją w wodach śródlądowych - samice w głębi lądu, samce w zasięgu wód słonawych. Dorosłe osobniki wędrują z wód słodkich do morza (wędrówka katadromiczna).
Rozmnażanie
Spływ węgorzy podejmujących wędrówkę rozrodczą zaczyna się wiosną i trwa do jesieni. Dostają się do Morza Sargassowego i tam na głębokości 400-1000 metrów odbywają tarło. Osobniki dorosłe po tarle giną. Larwy węgorza, zwane leptocefalami, unoszone są przez Prąd Zatokowy (Golfstrom) w kierunku wschodnim i po upływie 2-3 lat docierają do przybrzeżnych wód europejskich, skąd następnie wpływają do rzek, głównie na terytoriach Francji i Anglii. W czasie wędrówki leptocefale rosną, aż osiągną ok. 7 cm długości. W wodach słodkich przebywają zazwyczaj od 6 do 10 lat, niektóre osobniki nawet do 20-tu.
źródło: wikipedia - wolna encyklopedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!