Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Zwierzęta świata - Ropucha paskówka (łac. Bufo calamita), 1998
previous next contents

numizmatyka

Moneta obiegowa Nordic Gold z serii "Zwierzęta świata", która przedstawia ropuchę paskówkę - najmniejszą z ropuch żyjących w Polsce oraz Zachodniej i Środkowej Europie.

Moneta obiegowa 2 zł - Zwierzęta świata - Ropucha paskówka, 1998

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 400.000 szt.
Data emisji monety: 1998 r.

Moneta obiegowa Nordic Gold wyemitowana przez NBP z serii "Zwierzęta świata" - Ropucha paskówka.

Awers monety: Wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem oznaczenie roku emisji: 1998, poniżej napis: ZŁ 2 ZŁ. Po bokach łap orła wizerunki flagi państwowej. U góry napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: m/w.

Rewers monety: Sylwetka ropuchy paskówki w norce z piasku. U góry półkolem w dwóch wierszach napis: ROPUCHA PASKÓWKA/Bufo calamita.

Projektant monety
: Ewa Tyc-Karpińska

Ropucha paskówka (Bufo calamita) - gatunek płaza, najmniejsza ropucha z żyjących w Polsce oraz Zachodniej i Środkowej Europie. Dorosłe osobniki ropuchy paskówki osiągają długość od niecałych 5 do 7,5 centymetra. Samiec jest nieznacznie mniejszy od samicy. Najbardziej charakterystyczną cechą, od której pochodzi nazwa tej ropuchy, jest wąski wyraźny jasny pasek przechodzący przez środek grzbietu od głowy do końca ciała. Poza tym na pierwszy rzut oka przypomina ropuchę szarą. Płaz woli biegać niż skakać. Stąd ludowa nazwa - ropucha żwawa. Nogi tylne są bardzo krótkie, a na środkowych palcach występują podwójne modzele stawowe. Błony pławne spinają tylko nasady palców. Błona bębenkowa mała i niewyraźna, gruczoły przyuszne płaskie, niewielkie. Ciało jest krępe, grzbiet pokryty płaskimi brodawkami. Samiec jest bardzo podobny do samicy, lecz na podgardlu ma pojedynczy pęcherz głosowy. Paskówka wykazuje duże podobieństwo do podobnych ropuch z Ameryki Północnej. Z pewnością wszystkie pochodzą od bardzo im bliskich form znanych już z trzeciorzędu. Ropucha paskówka pojawia się w końcu marca lub na początku kwietnia. Jej tryb życia jest podobny jak ropuchy zielonej. Tak jak inne ropuchy prowadzi nocny tryb życia. Jest bardzo żarłoczna. Poluje na ślimaki i stawonogi. Zdobycz łowi zwinnie biegając, a nie skacząc. Płaz ten ma niewielu wrogów, ponieważ jego gruczoły produkują substancje o nieprzyjemnym zapachu i dużym stopniu toksyczności. Jednak liczba gruczołów jadowych jest mniejsza u niego niż u innych krajowych ropuch. Tak jak dla wszystkich płazów dużym dla niej zagrożeniem jest człowiek. Paskówka żyje na terenach o lekkiej glebie, w której zagrzebuje się używając tylnych i przednich nóg. Zimuje na lądzie, w różnych kryjówkach, również wykopanych przez siebie norach.

źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!