Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Zwierzęta świata - Puchacz (łac. Bubo Bubo), 2005
previous next contents

numizmatyka

Moneta obiegowa z serii "Zwierzęta świata", która prezentuje największą krajową sowę, objętą ścisłą ochroną gatunkową, czyli puchacza.

Moneta obiegowa 2 zł: Zwierzęta świata - Puchacz (łac. Bubo Bubo), 2005

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 990.000 szt.
Data emisji monet:
19.03.2005 r.

Moneta obiegowa Nordic Gold z popularnej serii "Zwierzęta świata", tym razem prezentująca puchacza - największą krajową sowę, objętą ścisłą ochroną gatunkową.

puchacz

Puchacz (łac. Bubo bubo L., 1758) - to duża sowa z rodziny puszczykowatych, która zamieszkuje Europę i Azję. W Polsce jest to skrajnie nieliczny ptak lęgowy, osiadły.

Przybliżony zasięg występowania

Przybliżony zasięg występowania puchacza

Cechy gatunku

Największa krajowa sowa. Na głowie charakterystyczne "uszy" utworzone z piór, tęczówki pomarańczowe. Wyraźny dymorfizm płciowy. Duża okrągła głowa, zaokrąglone skrzydła i krótki ogon.

Wymiary średnie

dł. ciała: ok. 70 cm
rozpiętość skrzydeł: 165 cm
waga: ok. do 2,5 kg

puchacz

Biotop
 Stare, zwarte, rozległe lasy (częściej iglaste) w pobliżu bagien i jezior. Zamieszkuje również w górach.

Gniazdo

Na drzewie, częściej iglastym, w środkowej części korony, w rozwidleniu konarów, rzadziej w dużych dziuplach. Najczęściej zajmuje gniazdo dużych ptaków jak myszołów czy bocian czarny, natomiast w górach gnieździ się na półkach i w załomach skał.

Jaja

Niemal kuliste, równobiegunowe, białe ze słabym połyskiem. Skorupka chropowata, gruba. Średnie wymiary 60x49 mm. Jeden lęg w roku pod koniec marca lub na początku kwietnia. W zniesieniu przeważnie 2-5 jaj.

Wysiadywanie

Od złożenia pierwszego jaja trwa ok. 32-35 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po 35 dniach.

puchacz

Pożywienie
Ptaki i ssaki wielkości od wróbla i myszy, aż po cietrzewia czy zająca, jednakże nie gardzi gryzoniami, królikami czy też wronami. Poza tym, prawdopodobnie dla ułatwienia trawienia, zjada wiele pokarmu roślinnego.

Ochrona
Z uwagi na małą liczebność objęty ścisłą ochroną gatunkową. Ptak ginący, a w niektórych krajach Europy w ogóle niespotykany. Niezbędna jest dalsza ochrona, głównie terenów lęgowych.

źródło tekstu i zdjęcia: wikipedia.org

previous next contents

Valid HTML 4.0!