Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 $, Srebrna moneta lokacyjna Rok Tygrysa 1oz, 2010
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Australia
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska na szczęście - Rok Tygrysa 2010 (Year of the Tiger 2010) - Tygrys - z serii "Chiński Kalendarz Księżycowy".

Seria: Kalendarz Księżycowy

Kraj:
Australia
Stan zachowania monety: menniczy
Nominał: $1 (1 dollar)
Srebro:
Ag 999 / 1000
Stempel: zwykły
Średnica:
45,60 mm
Waga: 31,103 g (1 oz - 1 uncja trojańska)
Rok emisji: 2010 r.

Rarytas z bogatą historią, znajdujący uznanie koneserów.

Tygrys znany na całym świecie jako symbol odwagi i siły - uwieczniony został na uncji srebra najwyższej próby!


1 dolar, Lunar Tiger 1oz Silver Specimen, 2010
Perth Mint: 2010 $1 Lunar Tiger 1oz Silver Specimen 

Popularna tematyka dotycząca zwierząt w nadchodzącym 2010 roku, czyli Roku Tygrysa w kalendarzowym chińskim roku księżycowym została przedstawiona na szlachetnym kruszcu - srebrnej monecie kolekcjonerskiej z serii "Kalendarz Księżycowy".

Ten okaz z pewnością zachwyci każdego, kto ceni sztukę numizmatyczną.

Tygrys uwieczniony na srebrnej monecie kolekcjonerskiej o wyjątkowych walorach artystycznych to symbol spełnienia nadziei i szczęścia w Nowym Roku w tradycji księżycowego roku tygrysa. To także ciekawy pomysł na nietuzinkowy prezent dla bliskiej Ci osoby albo osobisty symbol pomyślności!

tygrys - symbol odwagi i siły

Mieniące się jakością, wyróżniające się szczegółowym i realistycznym wizerunkiem tego majestatycznego zwierzęcia srebrne monety wyglądają doskonale.

Odkryj wyjątkowe piękno kontynentu, jakim jest Australia słynąca z zapierającej dech w piersiach fauny i flory!

Srebrne monety bulionowe zostały zaprojektowane i wybite w uchodzącej za jedną z wiodących i najbardziej nowoczesnych mennic na świecie - australijskiej mennicy państwowej
Perth Mint z ponad 100-letnią tradycją.

Monety inwestycyjne i sztabki lokacyjne z tej
renomowanej mennicy z gwarancją rządu Australii są honorowane na całym świecie. Złote i srebrne monety kolekcjonerskie z wielu serii tematycznych cieszą się z kolei powodzeniem i uznaniem kolekcjonerów.

Srebro - w praktyce jako lokata na każdą kieszeń, to szlachetny kruszec, który w ostatnim czasie znacząco zyskał na wartości. Eksperci są zdania, że trend wzrostowy będzie kontynuowany. Dlatego proponują także prywatnym inwestorom zainwestowanie części środków pieniężnych w metale szlachetne - złote i srebrne sztabki lokacyjne albo złote i srebrne monety bulionowe.

Srebrne monety lokacyjne to bezpieczna i atrakcyjna inwestycja w czasach kryzysu! W ciągu ostatniego roku srebro zdrożało bowiem aż o 58 %!

Te srebrne monety kolekcjonerskie najwyższej jakości bite z 1 uncji trojańskiej srebra najwyższej próby Ag 999, o średnicy 45,60 mm, są prawnym środkiem płatniczym Australii!

Australia jako kojarzący się głównie z kookaburrą i misiem koalą kraj - wprowadził właśnie na rynek numizmatyczny srebrne monety bulionowe z ukazujących się od ponad 20 lat popularnych serii tematycznych w nowej odsłonie na rok 2010.

1 dolar, Lunar Tiger 1oz Silver Specimen, 2010

Cieszące się popularnością wśród kolekcjonerów na całym świecie monety lokacyjne przedstawiają charakterystyczne zwierzęta - ikony Australii: ptaka kookaburrę i sympatycznego misia koala. Trzecia moneta z cenionej serii
"Chiński Kalendarz Księżycowy" uwiecznia tygrysa - symbol odwagi i siły.

1 dolar, Lunar Tiger 1oz Silver Specimen, 2010

Zgodnie z zodiakiem chińskim - cyklicznie - co 12 lat - dany rok poświęcony jest innemu zwierzęciu:
  • 1997 - rok bawoła, 1998 - rok tygrysa, 1999 - rok królika, 2000 - rok smoka, 2001 - rok węża, 2002 - rok konia, 2003 - rok kozy, 2004 - rok małpy, 2005 - rok koguta, 2006 - rok psa, 2007 - rok świni, 2008 - rok szczura, 2009 - rok bawoła.
Rok 2010 określany jest - jako rok tygrysa, zaś kolejny rok 2011 - jako rok królika.

1 dolar, Lunar Tiger 1oz Silver Specimen, 2010
Według mitologii starożytnych Chin, pod na pozór spokojną na zewnątrz osobowością osób urodzonych w Roku Tygrysa, leży odwaga i konkurencyjna osobowość, co czyni je naturalnymi liderami.

Osoby, które urodziły się w znaku Tygrysa są lubiani.

Postrzega się je jako uroczych, czułych i namiętnych. Przygotowani do podejmowania ryzyka, pozostają optymistyczni, wiedząc, że będą zawsze „lądować na własnych nogach”. Jednak przede wszystkim - tygrys jest symbolem siły i odwagi.

Znane osoby urodzone w Roku Tygrysa to: Jej Wysokość Królowa Elżbieta II (1926), Dwight D. Eisenhower (1890), Sir Richard Branson (1950) i Steve Irwin (1962).


Chiński Kalendarz Księżycowy

Najstarsze chronologicznie zapisy dotyczące historii starożytnego chińskiego kalendarza księżycowego sięgają ponad 2600 lat przed naszą erą. Wówczas na podstawie wyglądu księżyca w 12-letnim cyklu księżycowym kojarzono każdy rok z poszczególnym zwierzęciem.

Tradycyjnie, pierwszym rokiem księżycowym cyklu "rządzą" myszy. Według legendy, kolejność zwierząt w astrologii chińskiej została określona w wyniku ich wyścigu przez rzekę. Myszka ukryła się na plecach nieświadomego tego faktu pędzącego wołu, skacząc i zwyciężając w ostatniej sekundzie. Tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia były na suchym lądzie dopiero następne po bystrej i szybkiej myszy oraz zdumionym wole.

Według chińskiej kultury każde zwierzę ma wpływ na osobowość ludzi urodzonych pod "rządami" danego zwierzęcia.

Lunar years of the Tiger, czyli Rok Tygrysa obejmuje okres od 14 lutego 2010 roku do 2 lutego 2011 roku. Jesteś "Tygrysem", jeśli urodziłeś się w roku 1914, 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998 lub 2010.

tygrys - symbol odwagi i siły

Tygrys 
(łac. Panthera tigris) - duży, drapieżny ssak łożyskowy z rodziny kotowatych, największy z żyjących współcześnie[1] czterech wielkich, ryczących kotów z rodzaju Panthera, jeden z największych drapieżników lądowych - wielkością ustępuje jedynie niektórym niedźwiedziom.

Dorosłe samce osiągają ponad 300 kg masy ciała przy ponad 3 m całkowitej długości. Doskonale skacze, bardzo dobrze pływa, poluje zwykle samotnie. Dawniej liczny w całej Azji, zawsze budzący grozę, stał się obiektem polowań dla sportu, pieniędzy lub w odwecie - z powodu zagrożenia, jakie stanowi dla ludzi i zwierząt hodowlanych[2]. Wytępiony w wielu regionach, zagrożony wyginięciem, został objęty programami ochrony. Największa dzika populacja żyje w Indiach. W niektórych regionach Indii tygrysy są uważane za zwierzęta święte.

Słowo "tygrys" pochodzi od greckiego wyrazu "tigris", które z kolei ma najprawdopodobniej irańskie korzenie.

Został opisany przez Linneusza w 10. edycji Systema Naturae (1758), jako Felis tigris[3]. W 1858 roku rosyjski naturalista Nikolai Severtzov opisał tego dużego kota pod nazwą Tigris striatus. W 1929 Pocock zaliczył go do rodzaju Panthera.

Obecnie większość zoologów zgadza się z przynależnością tygrysa do rodzaju Panthera. Dokładniej przeprowadzone badania anatomiczne wykazały jednak, że tygrys może być blisko spokrewniony z panterą mglistą. Przynależność rodzajowa tego kota jest więc niepewna. Obecnie prowadzone są szczegółowe badania anatomiczne, genetyczne oraz molekularne, których celem jest ustalenie relacji pokrewieństwa pomiędzy przedstawicielami Pantheriinae.

tygrys - symbol odwagi i siły
Charakterystyka

Tygrys jest najpotężniejszym przedstawicielem rodziny kotowatych i jednym z największych drapieżników lądowych. Osiągana przez dorosłe samce masa ciała - w zależności od podgatunku - może przekraczać 300 kg przy całkowitej długości ciała ponad 3 m. Nieco większe od niego były wymarłe lwy jaskiniowe, a współcześnie jedynie pochodzące ze skrzyżowania tygrysicy z lwem lygrysy osiągają większe rozmiary. Rozmiary tygrysów zmieniają się w zależności od wysokości zajmowanych terenów, najmniejsze żyją w terenach niżej położonych.[5]

Największym podgatunkiem jest tygrys syberyjski - notowany rekordowy ciężar samca wynosi 384 kg, a najmniejszym tygrys sumatrzański. Mniejszy od niego tygrys balijski został wytępiony przez człowieka w 1937. Był przeciętnie dwukrotnie mniejszy od swojego syberyjskiego krewniaka.

tygrys - symbol odwagi i siły

Masywne ciało o silnej budowie, z krótkimi, bardzo muskularnymi nogami zakończone jest długim ogonem ułatwiającym utrzymywanie równowagi. Tygrysy mają bardzo dobrze rozwiniętą tę zdolność.[6] Jak u wszystkich kotów przednie łapy mają pięć, a tylne cztery palce. Wszystkie palce zakończone są ostrymi pazurami o sierpowatym kształcie.

Umiejętność chowania pazurów umożliwia tygrysowi bardzo ciche stąpanie przy podkradaniu się do ofiary, a wysunięcie ułatwia przytrzymywanie zdobyczy i rozrywanie jej skóry. Wysunięte pazury tygrysa stanowią bardzo groźną broń. Służą również do czyszczenia futra, zachowywania równowagi przy pokonywaniu nierównych przeszkód oraz zaznaczania terytorium poprzez rysowanie śladów na ziemi i korze drzew.
Szkielet

Nieco dłuższe tylne łapy są doskonale przystosowane do skakania. Tygrys jest drugim po pumie rekordzistą w skoku wzwyż - potrafi wskoczyć na wysokość 5 m - i drugim po lwie w skoku w dal - jednym skokiem pokonuje odległość 8-9 m.[7] Na wysokość 2 m wskakuje trzymając zdobycz ważącą 50 kg. Jednym uderzeniem łapy jest w stanie zabić zwierzę wielkości dużego psa, a nawet człowieka.

Kolejnym elementem doskonałego przystosowania do drapieżnego trybu życia jest budowa szczęki tygrysa - uzębienie tnąco-kruszące z silnie rozwiniętymi kłami i łamaczami. W szczęce osadzonych jest 30 zębów. Długie na 75 do 90 mm kły[6] służą do zabijania ofiary i rozrywania mięsa.

tygrys - symbol odwagi i siły

Najlepiej rozwiniętym zmysłem tygrysów jest słuch. Wychwytują dźwięki o częstotliwości od 200 Hz do 100 kHz, pięciokrotnie wyższe niż słyszane przez człowieka (do 20 kHz). Prawdopodobnie tygrysy potrafią rozpoznać gatunki zwierząt po wydawanych przez nie odgłosach, co wyjaśniałoby dużą precyzję w odnajdywaniu ulubionych gatunków.[7]

Zmysł węchu u tygrysa nie należy do wysoko rozwiniętych. Jest zdecydowanie słabszy niż u psów. Do rozpoznawania zapachów wykorzystywany jest pomocniczo narząd Jacobsona. Podobnie do lwów, aby ułatwić dopływ powietrza do receptorów węchowych tygrysy otwierają pysk i wysuwają język w charakterystycznym grymasie.

Jak wszystkie wielkie koty z rodzaju Panthera, tygrys potrafi ryczeć. Głos ryczącego króla dżungli słyszany jest z odległości 3 km. Tygrys potrafi też świetnie pływać, a płynąc może zabić ściganą ofiarę. Bardzo dobrze czuje się w wodzie, potrafi przepłynąć rzekę o szerokości 6-8 km, a z nurtem rzeki 29 km.[7]

Budowa siatkówki oka umożliwia tygrysom widzenie w ciemnościach (widzą sześciokrotnie lepiej niż człowiek). Obecność dobrze rozwiniętych pręcików wskazuje na możliwość widzenia barw. Tygrysy mają okrągłe źrenice i żółte tęczówki.[6][7] W nocy światło odbite od oczu tygrysa przybiera kolor od czerwonożółtego do niebieskozielonego - w zależności od źródła światła i kąta jego padania. Na zdjęciach robionych w świetle lampy błyskowej powstaje tzw. efekt czerwonych oczu. Tygrysy, jak wszystkie koty, mają oko osłonięte przesłoną migawkową, tzw. trzecią powieką.

tygrys - symbol odwagi i siły

Podstawowe dane (samce są większe od samic)

(dane liczbowe uśrednione z uwzględnieniem poszczególnych podgatunków) [8]
Długość całkowita: 172-330 cm
Długość (bez ogona): 119-290 cm
Długość ogona: 53-116 cm
Wysokość: 80-115 cm
Masa ciała: 90-300 kg (samce); 65-160 kg (samice)
Liczba chromosomów: 2n=38
Pożywienie: duże i małe kręgowce - od młodych słoni po małpy i gryzonie
Ciąża: 93-114 dni

tygrys - symbol odwagi i siły


Ochrona

Tygrys jest objęty konwencją CITES (załącznik I).[17] W Czerwonej Księdze IUCN został wpisany w kategorii gatunków zagrożonych wyginięciem EN jako Panthera tigris, trzy podgatunki - w kategorii krytycznie zagrożonych CR, i trzy w kategorii wymarłych EX.[15]

Za rządów Indiry Gandhi tygrys został objęty ochroną rządu indyjskiego, w Parku Narodowym Corbett utworzono 23 rezerwaty w ramach "Project Tiger".

W ramach programu Conserving Tigers in the Wild: A WWF Framework Strategy for Action 2002-2010 określono siedem najważniejszych regionów oraz cztery dodatkowe obszary ochrony tygrysów. Na terenach tych World Wildlife Fund zamierza ustanowić i prowadzić obszary skutecznej ochrony, zredukować kłusownictwo i wyeliminować handel częściami ciała tygrysów.[2]

Programy ochrony przewidują przenoszenie szczególnie agresywnych osobników na tereny oddalone od ludzkich osiedli (dotyczy osobników uznanych za niestanowiące bezpośredniego zagrożenia dla ludzi) lub umieszczane w ogrodach zoologicznych (uznane za szczególnie niebezpieczne dla ludzi). Złapane i wypuszczane ponownie na wolność tygrysy są wyposażane w nadajniki umożliwiające ich monitorowanie.[14]

tygrys - symbol odwagi i siły

Mitologia i religia

Tygrys jest powszechnym symbolem w kulturze i mitologii Dalekiego Wschodu. Zazwyczaj oznacza wojowniczość, piękno, odwagę, nieśmiertelność ale i krwiożerczość, chciwość i gniew. Często ukazywany jako symbol ziemi, w opozycji do smoka - symbolu nieba. Szczególną czcią otaczane są białe tygrysy - w Chinach królowie zwierząt, w buddyzmie symbole gościnności i pobożności, w Japonii jeden z czterech dobrych duchów (obok Ciemnego Rycerza, Czerwonego Ptaka, i Lazurowego Smoka). Części ciała tego drapieżnika były uważane za talizmany chroniące przed złymi mocami - pazury dodawały odwagi, a także, tak jak wąsy, były amuletem miłosnym, zęby przynosiły szczęście, zwłaszcza w hazardzie.

Tygrys jest jednym z dwunastu chińskich znaków zodiaku. Zwierzęta te symbolizowały najwyższego generała armii w Cesarstwie Chińskim, jak również Indyjską kastę wojowników. W Grecji tygrys był symbolem pijaństwa, gdyż zwierzęta te ciągnęły wóz Dionizosa.
źródło: Perth Mint / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!