Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, Zabytki kultury materialnej w Polsce: Zamek w Malborku, 2002
previous next contents

numizmatyka

Moneta obiegowa Nordic Gold przedstawiająca gotycki zamek w Malborku - ciekawy przykład średniowiecznej architektury obronnej i jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy.

Moneta obiegowa 2 zł - Zabytki kultury materialnej w Polsce: Zamek w Malborku, 2002

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 700.000 szt.
Data emisji monety: 2002 r.
Projektant monety: Ewa Tyc-Karpińska (awers), Roussanka Nowakowska (rewers)

Moneta obiegowa Nordic Gold prezentuje monumentalną gotycką twierdzę, wzniesioną przez Krzyżaków w latach 1274-1457.

Zamek krzyżacki w Malborku przyciąga turystów z całego świata. Nic dziwnego - jest największym tego typu zabytkiem w Europie.

W grudniu 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

zamek w Malborku


Zamek w Malborku
Zamek krzyżacki w Malborku (niem. Ordensburg Marienburg) trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim o kubaturze ponad 250 000 m3. Składa się z podzamcza, zamku średniego i zamku wysokiego. Jest to jeden z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie. Pierwotna nazwa zamku używana przez zakon krzyżacki brzmiała Marienburg, czyli Gród Marii. Od 14 września 1309 do 1457 zamek w Malborku był siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego, a miasto stolicą państwa zakonnego.

Czasy współczesne
Pod koniec lat 50. XX wieku powołano Społeczny Komitet Odbudowy Zamku. Od 1961 roku jest siedzibą muzeum polskiego. W 1997 roku zamek krzyżacki w Malborku został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Od kilku lat, organizowane są inscenizacje zdobywania zamku malborskiego przez wojska polskie po bitwie pod Grunwaldem. W okresie od maja do września odbywają się tu też od wielu lat spektakle typu Światło i dźwięk.

Zamek połozony jest nad Nogatem - szeroką odnogą Wisły. Widok z przeciwległego brzegu dostarcza niezapomnianych wrażeń. Równie wspaniałą panoramę można podziwiać z przecinających Nogat mostów. Latem organizowane są rejsy po rzece. Na zamku nadal prowadzone są skomplikowane prace remontowe.

zamek w Malborku

źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia / Polska Skarby Kultury - Wydawnictwo Podsiedlik-Raniowski i Spółka

previous next contents

Valid HTML 4.0!