Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Koronowani Królowie Polski - Michał Korybut Wiśniowiecki (1669-1673) - blister numizmatyka, 2011
previous next contents

numizmatyka

Ósmy zestaw Mennicy Polskiej z serii, stanowiącej uzupełnienie zakończonej przez NBP w 2005 roku popularnej serii "Poczet Królów i Książąt Polskich". Nakład numizmatów wynosi tylko 1000 kompletów.

Koronowani Królowie Polski
- Michał Korybut Wiśniowiecki (1669-1673)


Kontynuacja popularnej serii "Poczet Królów i Książąt Polskich".

Cztery numizmaty w eleganckim blistrze z wizerunkiem popiersia i półpostaci króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, wybite w niskim nakładzie - tylko 1000 sztuk.

Data emisji: 25.03.2011 r.
Stop: mosiądz złocony, 2 x mosiądz srebrzony, mosiądz
Stempel: lustrzany - 3 pierwsze numizmaty, stempel zwykły - ostatni numizmat
Średnica: 21,00 mm, 2 x 32,00 mm, 27,00 mm

Nakład limitowany: 1000 kompletów

Zestaw kolekcjonerski jako unikalny prezent np. na imieniny - może otrzymać tylko 1000 osób o imieniu Michał!
Dlatego nie zwlekaj, zamów ten wyjątkowy zestaw już dziś!

Projekt nawiązuje do serii monet „Poczet Królów i Książąt Polski” emitowanej przez NBP w latach 1979-2005. W tym czasie wybito w Mennicy monety poświęcone 23 królom i książętom.

Inspiracją były rysunki Jana Matejki. Nie wszystkie portrety władców opracowane przez słynnego malarza zostały wyemitowane. Biorąc pod uwagę opinię kręgów numizmatycznych Mennica Polska pragnie przedstawić Państwu pozostałe wizerunki koronowanych głów.

Projekty do serii wykonują ci sami artyści, którzy projektowali wcześniejsze monety. Przy tłoczeniu powtarzane są także zasady i średnice obowiązujące przy produkcji monet kolekcjonerskich.

Na awersach umieszczone są popiersia i półpostaci władcy, po drugiej stronie znajdują się historyczny herb i łaciński zapis imienia oraz tytulatury królewskiej. Stanowi to nawiązanie do oryginalnych monet Polski Królewskiej.

Jako przedostatnią, czyli ósmą w proponowanej przez nas serii „Koronowani królowie Polski” prezentujemy postać króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

W serii do upamiętnienia przewidziani są:
W serii oferowane są:
Koronowani Królowie Polski - Michał Korybut Wiśniowiecki, obraz Jana Matejki
Michał Korybut Wiśniowiecki, obraz Jana Matejki

Michał Korybut Wiśniowiecki urodził się w 1640 roku, był synem wojewody ruskiego Jeremiego. Gruntownie wykształcony nie miał charakteru ojca – słynnego wojownika. Jego żoną była córka cesarza Eleonora Habsburżanka.

Królem został wybrany na sejmie elekcyjnym w opozycji do kandydatów zagranicznych. Szerokie masy szlachty chciały „króla Piasta”. Koronowany we wrześniu 1669 roku, mimo iż jednocześnie stronnictwo profrancuskie starało się doprowadzić do jego detronizacji.


Koronowani Królowie Polski - Michał Korybut Wiśniowiecki
Nagrobek Michała Korybuta Wiśniowieckiego
w katedrze na Wawelu

W 1672 roku kraj stojący na skraju wojny domowej został zaatakowany przez Turcję. Jednak nawet takie zagrożenie nie zjednoczyło wrogich stronnictw.

Król, przygotowując odsiecz zajętym przez Turków terenom, niespodziewanie zmarł w listopadzie 1673 roku. Przyczyną gwałtownej śmierci była choroba wrzodowa żołądka spowodowana długotrwałym stresem.

źródło: Mennica Polska S.A. / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!