Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
20 zł, Polscy Malarze XIX/XX w.: Jan Matejko (1838-1893), 2002
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Na srebrnej monecie uwieczniono stylizowane wizerunki obrazów Jana Matejki: na awersie „Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec straconego Smoleńska”, a na rewersie autoportret Jana Matejki i szkic do obrazu „Stańczyk”.

Kolekcja: srebrne monety o tematyce artystycznej
Seria: "Polscy Malarze XIX/XX w."

Stan zachowania monety:
I (menniczy)
Nominał: 20 zł
Srebro:
925/1000 Ag oraz farby: czerwona, żółta, zielona i niebieska
Stempel: lustrzany
Wymiary: 40×28 mm
Waga:
28,28 g
Nakład: 57.000 szt.
Cena emisyjna NBP:
72 zł
Data emisji monet: 11.12.2002 r.

Srebrna moneta kolekcjonerska poświęcona Janowi Matejce - polskiemu malarzowi, najznakomitszemu reprezentantowi polskiego malarstwa historycznego XIX w., wybitnemu portreciście i realizatorowi polichromii ściennych.

monety numizmatyka Jan Matejko

Moneta uwiecznia stylizowane wizerunki obrazów Jana Matejki: na awersie „Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec straconego Smoleńska”, a na rewersie autoportret Jana Matejki i szkic do obrazu „Stańczyk”.

monety numizmatyka Jan Matejko

"Obdarzony ogromnym talentem, był niewątpliwie jedną z najwybitniejszych indywidualności w sztuce polskiej dziewiętnastego wieku. Jego wizja dziejów narodowych ukształtowała historyczną wyobraźnię Polaków na całe pokolenia."

Irena Bal, Instytut Sztuki PAN w Warszawie

Jan Matejko (ur. 28 lipca 1838 r. w Krakowie, zm. 1 listopada 1893 r. także w Krakowie) - malarz, najwybitniejszy polski twórca obrazów historycznych i batalistycznych.

Pochodzenie i dzieciństwo Jana Matejki

Dziadkowie Jana Matejki byli czeskimi rolnikami w miejscowości Rudnice. Ojciec malarza, Franciszek, urodzony w niedalekim Hradeca Králové przybył do Galicji jako guwerner i nauczyciel muzyki.

Początkowo pracował u rodziny Wodzickich w Kościelnikach (dziś część Nowej Huty), a następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie poślubił Katarzynę Rosberg - wywodzącą się z polsko-niemieckiej rodziny zamożnych rymarzy. Jan był dziewiątym dzieckiem, z jedenastu jakie mieli państwo Matejkowie.

Już od najmłodszych lat zdradzał niepospolite zdolności plastyczne, co pozwoliło mu przechodzić do kolejnych klas, bo z pozostałymi dziedzinami radził sobie z ogromnym trudem. Nigdy nie opanował żadnego obcego języka, a z polskim także radził sobie nie najlepiej.

Malarstwo a historia

Jan Matejko w młodości przeżył bombardowanie Krakowa przez Austriaków w 1848 r. oraz powstanie styczniowe, w którym z powodu złego stanu zdrowia nie mógł brać udziału (wspomagał je jednak finansowo i przewoził broń do obozu powstańczego w Goszczy). Pod wpływem narodowych klęsk postanowił porzucić malarstwo religijne, które uważał za swoje powołanie i poświęcił się prawie wyłącznie malarstwu historycznemu.

Matejko często umieszczał na swoich płótnach osoby, których w danym miejscu nie było (np. Kołłątaj i gen. Wodzicki na obrazie Bitwa pod Racławicami), bo nie chodziło mu o przedstawienie faktu lecz danie syntezy historyczno-filozoficznej. Mimo krytyki historyków, wiele wydarzeń historycznych w publicznej świadomości funkcjonuje tak, jak je przedstawił na swych dziełach malarz.

Życie prywatne Jana Matejki

W roku 1864 Matejko poślubił Teodorę z Giebułtowskich, z którą miał pięcioro dzieci: Tadeusza (1865-1911), Helenę (1867-1932), Beatę (1869-1926), Jerzego (1873-1927) oraz Reginę (1878), która zmarła jako niemowlę. Żona była natchnieniem do wielu obrazów, np. do Bitwy pod Racławicami i pozowała również do wielu postaci np. jako królowa Bona Sforza w "Hołdzie pruskim".

Do końca życia cieszył się wielką sławą tak w Polsce jak na całym świecie, do czego przyczyniały się liczne nagrody (m.in. na wystawach w Paryżu). Unikał publicznych wystąpień, które były dla niego bardzo stresujące. Pokłócony z Radą Miasta, która wbrew protestom artysty wyburzyła średniowieczny klasztor duchaków (by zrobić miejsce pod Teatr Miejski), nie zgodził się na pochowanie na Skałce. Stąd jego zwłoki spoczęły na środku alei zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Był kawalerem Legii Honorowej.

monety numizmatyka Jan Matejko

Najważniejsze dzieła tego wybitnego malarza:


monety numizmatyka Jan Matejko

Wybitniejsi uczniowie Jana Matejki:

Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański.

źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!